اخبار

شرح وظایف دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک

شرح وظایف دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک

شرح وظایف دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک

دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک

1. تهیه و پیگیری تصویب طرح­های هادی شهرهای زیر 25 هزار نفر و تغییرات بعدی آن­ها و نظارت بر اجرای آن­ها.

2. انجام وظایف مرتبط با کمسیون بررسی مغایرت­های طرح­های هادی شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت.

3. نظارت عالیه بر روند اجرای تهیه طرح­های جامع و تفصیلی و طرح­های توسعه شهری.

4. عضویت و شرکت در جلسات کمیسیون ماده 5.

5. انجام امور محوله در اجرای بندهای ب و ه ماده 28 قانون برگزاری مناقصات موضوع ترک تشریفات مناقصات دستگاه­های اجرایی که دارای اعتبارات استانی می­باشند.

6. انجام امور دبیرخانه­ای هیأت رسیدگی به شکایات قانونی برگزاری مناقصات در استان.

7. ایجاد هماهنگی و همکاری بین دستگاه­های اجرایی استان و عوامل اجرایی در جهت پیشبرد عملیات عمرانی و بررسی اختلافات میان آن­ها در چارچوب وظایف شورای فنی استان و تصمیم­گیری در این خصوص.

8. نظارات عالیه بر تهیه و تعیین محدوده و حریم شهرها و محدوده روستاها.

9. نظارت عالیه در شهرداری­ها و دهیاری­های استان در اجرای طرح و پروژه­های شهرسازی، عمرانی و تفکیک اراضی و ارایه راهنمایی­های لازم در مطابقت کامل با طرح­های مصوب شهری و روستایی.

10. نظارت فنی بر اجرای طرح­های عمرانی و فنی استان و ارایه گزارش لازم به دبیرخانه شورای فنی و دبیرخانه شورای برنامه­ریزی و توسعه استان.

11. مطالعه و بررسی به منظور به دست آوردن حد مطلوب فضای سبز در مناطق مورد عمل با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط اقلیمی منطقه.

12. همکاری در ارسال دستور العمل­های قانونی و فنی مربوط به فضای سبز و ارایه آن به شهرداری­ها و دهیاری­ها برای اجرا.

13. نظارت عالیه و اظهار نظر در مورد واگذاری توافقات پیرامون املاک و اراضی شهری و اعمال ماده 101 قانون شهرداری­ها.

14. نظارت و پیگیری لازم بر دستگاه­های اجرایی در زمینه تأمین و استفاده از مصالح استاندارد در قالب مصوبات شورای فنی استان.

15. هماهنگی بین دستگاه­های اجرایی استان در انجام امور محوله در حوزه خدمات روبنایی از قبیل آب، برق، فاضلاب، گاز و مخابرات در صورت نیاز.

16. همکاری در تهیه ضوابط و معیارهای فنی و نظارت عالیه بر تطبیق موازین در اجرای پروژه­های عمرانی در چارچوب مصوبات شورای فنی استان.

17. ریاست کمیته­های چهار گانه شورای فنی استان و انجام امور محوله.

18. نظارت عالیه بر اجرای برنامه­های عمرانی (احداث، مرمت، نگهداری و بهره برداری) با گزارش گیری مستمر از پیشرفت برنامه های عمرانی شهرها و روستاها و پیگیری از واحدهای استانی دستگاه­های اجرایی به منظور رفع موانع اجرایی.

19. عضویت و شرکت در جلسات کمیته­ها، کارگروه­ها و کمسیون­های مرتبط براساس آیین نامه­ها و قوانین موجود که دفتر فنی می­بایست در آن شرکت نماید.

20. انجام امور محوله در کمیته کارشناسی هیأت 4 نفره استان موضوع آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان.

21. تعامل با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در اجرای قانون سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مقررات ملی ساختمان و ضوابط و دستور العمل­های منبعث از آن.

22. شرکت در جلسات و انجام امور محوله در خصوص کارگروه تخصصی ذیربط امور زیربنایی و شهرسازی استان ذیل شورای برنامه­ریزی و توسعه استان و کمیته­های مربوطه آن.

23. نظارت بر عملکرد ستادها و مراکز معاینه فنی در استان­های مشمول موضوع مصوبه سال 1393 هیأت وزیران.

24. همکاری در نظارت بر ارتقاء کیفیت زیست محیطی کلان شهرها از طریق کارگروه کاهش آلودگی هوا، آب و خاک استان و مسئولیت معاونت هماهنگی امور عمرانی (استان­های مشمول).

25. نظارت بر نحوه واگذاری اراضی و ساخت و ساز براساس آیین­نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از حریم شهرها و محدوده روستاها مصوب سال 1391.

26. کنترل و نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز موضوع کمسیون ماده 99 قانون شهرداری­ها و انجام امور دبیرخانه­ای مربوطه.

27. نظارت و پیگیری امور مرتبط با اجرای طرح­های مقاوم سازی ساختمان­ها و شریان­های حیاتی حسب مورد و امور مربوط به ایمنی بناها و استحکام ساخت و سازها.

28. بررسی و نظارت بر اجرای صحیح طرح تملک املاک و اراضی واقع در طرح­های عمومی و عمرانی دولت و شهرداری­ها از طریق اعمال ماده 9 لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه­های عمومی، عمرانی و نظامی دولت مصوب 17/11/58 شورای انقلاب.

29. بررسی و نظارت بر تملک و آزادسازی نوار 60 متر و طرح­های سواحل در استان­های ساحلی موضوع ماده 64 قانون برنامه چهارم توسعه و آیین­نامه اجرایی آن.

30. نظارت عالیه و انجام هماهنگی و همکاری با دستگاه­های اجرایی ذیربط در امور مرتبط با حاشیه نشینی با بافت­های ناکارآمد شهری و ارایه گزارش­های مربوطه به مقامات مافوق.

31. همکاری در پیگیری امور مربوط به مشکلات مسکن مهر،  مسکن اجتماعی و اخذ گزارش های لازم از دبیرخانه حسب مورد موضوع کارگروه مسکن مصوبه 1385  هیأت وزیران.

32. شرکت در جلسات و همکاری در انجام امور محوله بمنظور جلوگیری و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی از جمله آلودگی ناشی از منابع آب و خاک، گرد و غبار،  مصرف سموم شیمیایی،  حفظ و بهره برداری پایدار از تالاب ها،  منابع طبیعی و ... و تعامل با سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان در این خصوص.

33. نظارت بر تهیه و تصویب و اجرای طرح های جداسازی آب شرب از فضای سبز.

34. انجام کلیه امور محوله از طریق شورای حفاظت منابع آب استان و شورایعالی آب موضوع بند ۶ مصوبه سال ۱۳۸۷ هیأت وزیران.

35. عضویت در کمیسیون تصویب و تغییرات طرح‌های هادی روستایی موضوع بند ف  ماده 194  قانون برنامه پنجم توسعه.

36. انجام وظایف و اعمال اختیارات قانونی وزارت کشور در زمینه امور مربوط به حمل و نقل و ترافیک استان و شهر مرکز استان. 37. ایجاد هماهنگی و ارایه مشورت و راهنمایی برای بهبود ترافیک و فعالیت ها و عملکرد شرکت ها، سازمان ها و واحد های ارایه دهنده خدمات در امر جابجایی جمعی مسافران درون شهری.

38. بررسی و اظهار نظر در مورد پیشنهادهای واصله از شرکت ها و سازمانهای حمل و نقل همگانی شهری  به منظور افزایش  یا کاهش سرمایه، سرمایه گذاری،  مشارکت و اخذ وام و تحصیل اعتبار جهت ارایه  به مراجع ذیربط.

39. انجام هماهنگی های لازم بین امور حمل و نقل و ترافیک درون شهری و برون شهری.

40. ارایه مشورت های لازم و انجام کارشناسی های امور حمل و نقل و ترافیک و شرکت در جلسات، کمیسیون ها، کمیته ها و شوراهای مرتبط استان.

41. بررسی و مطالعه برای تعیین تعداد وسایل نقلیه همگانی مورد نیاز استان.

42. برقراری ارتباط با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و تخصصی استانی مرتبط با حمل و نقل و ترافیک برای دستیابی به آخرین اطلاعات،  نوآوری ها، استانداردها.

43. اهتمام برای افزایش توان تخصصی و فنی دست‌اندرکاران حمل و نقل و ترافیک در استان و ارتقاء سطح فرهنگ ترافیک شهروندان از طریق تهیه و اجرای دوره ها و برنامه های آموزشی با هماهنگی و همکاری واحدهای استانی دستگاه های اجرایی و مراجع ذیربط.

44. اجرای مصوبات ابلاغی دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور( موضوع ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون تاسیس شورای عالی مصوب 2/7/74  هیات وزیران).

45. تهیه و توزیع بکارگیری ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری و استانداردهای شهری، رعایت آیین نامه ها و ضوابط و ابلاغ دستورالعمل های مربوطه.

46. پیگیری تحقق طرح های توسعه فضای سبز و جنگل های واقع در محدوده و حریم شهرها موضوع تفاهم نامه فی مابین وزارت جهاد کشاورزی و شهرداریها.

47. نظارت بر انجام امور مربوط به هماهنگی و پیگیری ستاد مناسب سازی و تسهیل تردد معلولین  جسمی -  حرکتی.

48. هماهنگی امور مربوط به کمیسیون ماده ۶۹ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ( واگذاری اراضی به دستگاه های دولتی خارج از محدوده).

۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۵۵