فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۹ اسفند
    • 28 February
    • ٧ شعبان


در چنین روزی در سال 1112هجری قمری آیت الله  سید عبدالله جزایری ازعالمان بر جسته جهان تشیع دیده به جهان گشود .  ایشان در طول عمرپر بر کتشان شاگردان بسیاری در حوزه های مختلف علوم دینی تربیت کردند . همچنین از ایشان آثار مختلفی به جای مانده است . آن عالم ربانی دارای طبعی روان نیز بودند .

در چنین روزی در سال 1331 ه ش  دسته هایی از تظاهر کنندگان در مقابل کاخ شاه گردآمدند و خودداری شاه از مسافرت را خواستار شدند.شاه پیشتر به منظور تدارک کودتا تصمیم گرفته بود به خارج کشور مسافرت کند .   همچنین در همین روز   هندرسن در ملاقات با مصدق از عواقب منفی سفر شاه سخن گفت. به دنبال این وقایع عده ای از مخالفین دکتر مصدق به خانه وی حمله کردند و مصدق مجبور شد  خود را به خانه مجاور برساند.  وی  از آنجا به ستاد ارتش گریخت .

در چنین روزی در سال 1357 ه ش و با  صدور حکمی  از سوی حضرت امام خمینی ره خطاب به شورای انقلاب  ، بنیاد جانبازان و مستضعفان تاسیس شد .  به موجب فرمان امام  خمینی ره شورای انقلاب مامور شد با استفاده از توان بنیاد مستضعفان و جانبازان که به طور  نامحدود تاسیس  شده بود   ، تمامی اموال منقول و غیر منقول دودمان پهلوی را که از بیت المال به دست آمده بود به نفع مستمندان ، کارگران و کارمندان ضعیف  مصادره نمایند . شورای انقلاب در بیست و یکم اسفند سال 1357 چنین بیانیه ای را صادر کرد : « در پی صدور فرمان امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی در باره مصادره اموال منقول و غیر منقول خاندان پهلوی و کارگردانان اصلی رژیم پیشین و صرف آن در امور رفاهی مستضعفان و محرومان ، شورای انقلاب اسلامی اقدام به ایجاد موسسه ای به نام بنیاد مستضعفان کرده است . وظیفه این بنیاد شناسایی و ضبط این اموال اعم از املاک و سپرده های بانکی و پول نقد و غیره و ایجاد واحدهای مسکونی برای محرومان است .
نخسستین  اساسنامه بنیاد مستضعفان مشتمل بر 25 ماده است که در گردهمایی هفتم تیر 1358 مجمع عمومی موسسان تصویب گردید و شورای انقلاب نیز آن را تایید نمود .  حضرات آیات خامنه ای ( رهبر معظم انقلاب )  ،  شهید بهشتی ، هاشمی رفسنجانی ، موسوی اردبیلی  و آقایان علی اصغر مسعودی  ، مهندس سحابی و احمد جلالی  از نخستین اعضا هیات موسس این بنیاد بودند . با تصویب هیات موسسان مهندس علینقی خاموشی به ریاست بنیاد منصوب شد . امام خمینی ره در بیست و ششم شهریور 1359 طی حکمی آقای رجایی نخست وزیر وقت را به عنوان نماینده خویش در این بنیاد مامور رسیدگی به امور کردند . حکم امام خمینی ره به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رجایی ، نخست وزیر ایده الله تعالی ،
چون وضع بنیاد مستضعفین موجب نگرانی  این جانب است و مسایل آن پیچیده است ، لازم است جنابعالی امور بنیاد را در دست گرفته و تحت نظر اشخاص متدین کاردان آن را به نفع مستضعفین اداره نمایید . اطلاعات لازم را می توانید از هیاتی که اینجانب معین نمودم به دست آورید . انشاء الله تعالی موفق در خدمت به اسلام ومسلمین به خصوص مستضعفین باشید . 
                                                                                                                والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته
                                                                                                                      روح الله الموسوی الخمینی

پس از شهید رجایی آقای میر حسین موسوی به ریاست بنیاد رسید و پس از وی آقای رفیقدوست ریاست بنیاد را عهده دار شد .


در چنین روزی در سال 1955 میلادی صهیونیستها با نفوذ به شهر غزه 39 سرباز مصری را کشتتند  و 33 تن دیگر را زخمی کردند . صهیونیستها همچنین شماری  از تأسیسات این شهر را منهدم ساختند .


درچنین روزی در  سال1991میلادی جرج بوش (پدر ) رئیس جمهور وقت آمریکا نهایتا پس از چهل روز جنگ و درگیری  ، میان دو جبهه متخاصم عراق و نیروهای چند ملیتی ( در اولین جنگ نفت ) آتش بس اعلام کرد . این نبرد چهل روز به طول انجامید و در پایان  عراق مجبور به عقب نشینی از خاک کویت گردید .


درچنین روزی در  سال1813میلادی  ،  دو قدرت  قرن نوزدهم میلادی  روسیه و پروس پیمان اتحاد سیاسی و نظامی امضا کردند. در این پیمان طرفین قصد داشتند فرانسه را سرکوب نمایند .


در چنین روزی در سال 1921 میلادی  سه کشور ایران ، شوروی و افغانستان پیمان صلح و همکاری امضا کردند . این پیمان به منظور مقابله با تلاش های انگلستان در رخنه به منطقه صورت گرفته بود . به زعم لنین  انعقا د چنین پیمانی می توانست تا حدود زیادی از تلاش های انگلستان به نفوذ در میان کشور های ایران و افغانستان جلوگیری نماید . در این میان ایران نیز خواستار لغو دعاوی روسیه تزاری علیه ایران شد .

در چنین روزی در سال 1533 میلادی میشل دو مونتانی فیلسوف و نویسنده فرانسوی به دنیا  آمد .


در چنین روزی در سال 1823 میلادی ارنست رنان فیلسوف  ،  تاریخدان و محقق مذهبی دیده به جهان گشود . رنان  عالم بزرگ لغت و مورخ مشهور فرانسه در جوانی  زبانهای شرقی را فرا گرفت و در عربی نیز مهارت بسیار یافت . وی یکی از مستشرقینی بود که در حوزه علوم اسلامی و همچنین دین مسیحیت تحقیقات فراوانی کرد .رنان نسبت به مذهب نگاه نقادانه ای را پیش رو داشت . ارنست رنان ف ابتدا علیه دین اسلام موضع گیری کرد اما بعد ها در مواضع خود علیه اسلام تعدیل به عمل آورد . او  که ابتدا قرار بود کشیش شود بعدها به کلی از مذهب روی گردان شد و  به همین دلیل  به سوی تحقیق در باره دین رفت . وی  در سال 1863 کتاب «زندگانی مسیح» را منتشر کرد و  مجامع دینی  را به تحریک واداشت .  رنان در سال 1892 درگذشت. " اصول دین مسیح "  ، " تاریخ بنی  اسرائیل " ، «آینده علم»، «زندگانی مسیح»، ، «مکالمات» و «درام‌های فلسفی»  از جمله مشهورترین آثار اویند .


در چنین روزی در سال 1866 میلادی ویچسلاو ایوانف فیلسوف بر جسته روس و شاعر کلاسیک آن دیار چشم به جهان گشود . « ستارگان رهبر » عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی در سال 1895 میلادی مارسل پانیول نمایشنامه نویس و کارگردان دیده به جهان گشود . « مایه های در خشش » عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روز ی در سال 1896 میلادی فیلیپ شووالتر هنچ پزشک بر جسته به دنیا آمد . او به خاطر کشف کور تیزون جایزه نوبل را از آن خود کرد .


در چنین روزی در سال 1911 میلادی امیر حمزه شاعر اندونزیایی دیده به جهان گشود .« جانی سونی » عنوان مهمترین اثر اوست .


سرپیتر مداوار جانور شناس و ایمنی شناس انگلیسی به دنیا آمد . وی به سال 1953 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .


در چنین روزی در سال 1930 میلادی لئون کوپر فیزیکدان آمریکایی دیده به جهان گشود . او در سال 1972 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .


در چنین روزی در سال 1960 میلادی اف اس فلینت شاعر و مترجم انگلیسی در گذشت . وی سرسلسله تصویر گرایان در میان شاعران انگلیسی است . او در سن 74 سالگی در گذشت .


درچین روزی در سال 1988 میلادی میخاییل نعیمه شاعر و نویسنده  مشهور لبنانی به دنیا آمد . او در نود ونه سالگی دار فانی را وداع گفت . نعیمه را به عنوان یکی از بزرگترین شاعران لبنان می ستایند . وی آثار بسیاری در حوزه نثر و نظم از خود به جای نهاده است .

در چنین روزی در سال 870 میلادی هشتمین اجلاس جهانی کلیساهای مسیحیت در قسطنطنیه  پایان یافت .


در چنین روزی در سال 1026 میلادی کلیسای وست مینستر که در حال حاضر یکی از مشهور ترین کلیساهای انگلستان است آغاز به کار کرد .

در چنین روزی  در سال 1974 میلادی  مصر روابط سیاسی خود را با آمریکا آغاز کرد .


در چنین روزی در سال 1917 میلادی  دومای روسیه به طور موقتی کمیته ای را برای انسجام گروههای کارگری در این کشور تشکیل داد .


در چنین روزی در سال 1917 میلادی آسوشیتد پرس گزارش داد  مکزیک و ژاپن در صورت ورود آمریکا به جنگ جهانی اول با یکدیگر متحد می گردند .


در  چنین روزی در سال 1854 حزب جمهوری خواه آمریکا تاسیس شد . این حزب با حضور پنجاه سیاستمدار آمریکایی طرح ریزی شد .

در چنین روزی در سال 1933 میلادی هیتلر به حزب کمونیست آلمان ( کی پی دی ) اجازه تشکیل در این کشور را نداد.

در چنین روزی در سال 1974  میلادی  ، در اتیوپی دولت ماکونن تشکیل شد .

در چنین روزی در سال 1974 میلادی حزب کارگر بریتانیا در انتخابات پیروز شد .


در چنین روزی در سال 1988 میلادی بر اثر اجرای برنامه ضد ارمنی در آذربایجان شوروی بیش از سی نفر کشته شدند .