فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۸ اسفند
    • 27 February
    • ٦ شعبان

درچنین روزی در سال1868میلادی با  روی کارآمدن امپراتوری موتسوهیتو حکومت شوگونها درژاپن متلاشی شد . پس از سقوط حکومت شوگونها و برچیده شدن  حاکمیت استبدادی آنان ژاپن به سوی اصلاحات گام برداشت .

درچنین روزی در سال1914میلادی ،  نبرد دریایی فالکلند درجزایری به همین نام درجنوب آمریکای جنوبی میان انگلیس و آلمان شکل گرفت . دراین نبرد آلمان  ازانگلستان  شکست سختی خورد.

درچنین روزی در سال1948میلادی   چین به دو کشور  تایوان  و چین تقسیم شد . ژنرال چیان کای چک رئیس جمهور اسبق سراسر چین ،  جمهوری تایوان را تاسیس کرده است  . همه ساله  چنین روزی به عنوان روز استقلال  تایوان گرامی داشته می شود اما جین ، تایوان را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نمی شناسد و بخشی از خاک اصلی چین می داند.


در چنین روزی در سال 1359 به همت شهیدان رجایی و باهنر امور تربیتی به عنوان یکی بخش جدایی ناپذیر از تعلیمات تاسیس شد .پس از انقلاب اسلامی یکی از مهمترین دغدغه های مردم و مسوولان ایجاد روحیه دینی و تقویت نماد های در میان دانش آموزان به عنوان نسل نوپای جامعه بود  . به همین دلیل نام آموزش و پرورش باید در پرورش دینی نیز تجلی می یافت . به همین مسوولان امر تصمیم گرفتند   نهاد امور تربیتی در وزارت آموزش و پرورش را   با هدف پاسداری از اصول و ارزشهای و دستاوردهای انقلاب اسلامی  ،   برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی بین نهادهای مختلف فرهنگی کشور، تلاش در جهت اشاعه فرهنگ اسلامی در میان دانش آموزان ، نظارت بر فعالیت های پرورشی مدارس و استفاده از دبیران و افراد خبره در تربیت دینی نسل جوان جامعه و... تشکیل شد .
 هر نهاد تربیتی در مدارس از سه عضو مدیر مدرسه ، مربی تربیتی ، و یکی از معلمان دلسوز تشکیل می گردد .


در چنین روزی در سال  1336  سرلشکرمحمد  ولی قره نی معاون ستاد مشترک ارتش و رئیس رکن 2  بازداشت شد . گفته می شد وی قصد  انجام کودتا در کشوررا داشته است. سرلشکر قره نی در مسیر انقلاب اسلامی تلاش های فراوانی کرد و پس از انقلاب اسلامی نیز نخستین رییس ستاد مشترک ارتش بود . قره نی پس از ورود به اتاق رییس دستور پایین آوردن عکس های شاه و خانواده او را صادر کرد و گفت :« ما اینک وارث ار تش از هم پاشیده ای هستیم که اسمش ارتش شاهنشاهی بود و مدعی بود که مجهز ترین ارتش دنیاست . شاید هم از جهت تجهیزات و اسلحه و مهمات این طور بود اما آنچه این ارتش احتیاج داشت ایمان و وجدان و آرمان بود که فاقد آن بود . در شهریور ماه 1320 که فرماندهان ارتش مدعی شاه پرستی بودند و می گفتند که حاضرند خود و فرزاندنشان را زیر ماشین شاه قربانی کنند در برابر ارتش جوان شوروی پا به فرار گذاشتند و امروز همان ارتش پر مدعا در برابر مشتی جوان بی سلاح یا گروهی با سلاح اندک پا به فرار گذاشتند و نابود شدند زیرا این جوانان ایمان داشتند و ارتش فاقد آن بود .»

در چنین روزی در سال 1357 ه ش  کمیته ای متشکل از « سربازان انقلاب و رزمندگان کرد » تشکیل شد . این کمیته با  دست گرفتن پادگانهای نظامی در پاوه خواستار راه اندازی یک کردستان مستقل درمنطقه بودند  . آنها نه تنها قصد  جدا سازی کردستان را داشتند بلکه می خواستند استانهای آذر بایجان غربی ، کرمانشاهان و ایلام را نیز به خود ضمیمه سازند . عبد الرحمان قاسملو دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران نیز که پیشتر به دلیل فعالیت های سیاسی اش مورد محامه قرار گرفته بود و غیابا به اعدام نیز محکوم شده بود با بازگشت به منطقه مهاباد به تحریک جوانان منطقه مشغول شد . این تلاش ها که در بدو شکل گیری نظام جدید بود با برپایی رفراندوم سراسری که در کشور برگزار شد عملا در نطفه خفه گردید . چرا که اکثریت قاطع مردم با رای  خود جمهوری اسلامی را به عنوان نظامی شایسته انتخاب کرده بودند . شایان ذکر ایت در همین روز در سال 1357 احزاب و گروههای   چپ دست به انجام فعالیت های گسترده زدند که از میان آنها می توان به برپایی همایش بزرگ یکصد  پنجاه هزار نفری طرفداران حزب توده در دانشگاه تهران اشاره کرد . حاضران در این همایش در قطعنامه ای بر انحلال ار تش و دیوانسالاری شاهنشاهی و تشکیل ارتشی بر مبنای   اندیشه های خلق تاکید ورزیدند .


مقدمات کودتای بیست و هشتم مردا د1332 از اسفند سال قبل در دست تهیه بود . بنابر اسناد موجود  در چنین روزی در سال  1331علا نخست وزیر وقت در ملاقات با هندرسن جزییات سفر شاه را به اطلاع وی رساند ولی از او خواست که موضوع سفر را محرمانه نگه دارد.همچنین در همین روز  بریتانیا مخالفت خود را با فرمولی که چند روز پیش از سوی مصدق پیشنهاد شده بود اعلام کرد.

استاد غلامحسین بنان استادآویزان ایران درسال 1290 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود . پدرش کریم بنان الدوله نوری ومادرش دختر شاهزاده محمدتقی میرزا رکنی (رکن الدوله)  بود. وی از شش سالگی بنا به سفارش  استاد" نی داوود" به خوانندگی و نوازندگی پیانو پرداخت . بنان از کودکی نغمه های دل انگیز می خواند . وی  در نوجوانی علاوه بر استفاده از  راهنمایی های مادرش که پیانو را  خوب می نواخت  ، به نزد موسیقیدان خوش آوازی به نام ضیاء الذاکرین در آمد و با موسیقی ملی ایرانی آشنا شد . وی سپس برای تکمیل فن خوانندگی از محضر ناصر سیف بهره های فراوانی برد . بنان درسال 1321 رسما خوانندگی در رادیو را آغاز کرد . در آن زمان شادروان روح الله خالقی مسوول  موسیقی رادیو بود . بنان در همین دوران  بیشتر آواز می خواند و علاقه ای به خواندن آهنگهای ضربی  نداشت ولی با شنیدن آثاری موسیقی ملی ایران تا حدودی به این سمت کشیده شد و تصمیم گرفت که در این حوزه نیز فعالیت نماید . وی در این مسیر به فراگیری ردیف های مختلف آوازی پرداخت و سعی وافری در این زمینه مبذول داشت . مرحوم خالقی در توصیف صدای بنان می نویسد : "صدای بنان بسیار لطیف وشیرین، زیبا وخوش آهنگ است، کوتاه می خواند ودر همین کوتاهی او هنر بسیار نهفته است، غلت ها وتحریرهای او چون رشته مروارید غلطانی، به هم پیوسته و مانند آب روان است.من از صدای او مسحور می شوم، لذتی بی پایان می برم، تصور نمی کنم خواننده ای به ذوق ولطف واستعداد بنان در قدیم داشته باشیم وبه این زودی هم پیدا کنیم ... بنان در موسیقی ایران از گوهر گرانبها هم گرانبهاتر است."بنان با همکاری  ارکستر شماره یک رادیو و ارشادات داوود پیر نیا  بر نامه گلهای جاویدان را آغاز نمود و در طول زندگی هنری خویش به ارایه بیش از 450 قطعه موسیقایی و آوازی پرداخت . استادان  او در این مسیر عبارت بودن از موسی معروفی ، صبا ، روح الله خالقی ، مرتضی محجوبی  .  وی در سال 1332 به پیشنهاد خالقی به اداره کل هنرهای زیبای کشور منتقل شد وبه سمت استاد آوز هنرستان موسیقی ملی به کار مشغول شد ودر سال 1334رئیس شورای موسیقی رادیو شد.بنان سرانجام در هشتم اسفند سال 1364 ه ش بر اثر ضعف در جهاز هاضمه  دار فانی را وداع گفت .


در چنین روزی در سال  1967 ژنرال سوهارتو به اتهام سوء استفاده های مالی از سوی نهاد های قضایی این کشور تحت تعقب قضایی قرار گرفت .سرلشکر سوهارتو در سال 1965 میلادی کودتای کمونیستی در این کشور را از هم پاشید و از همان سال  رئیس جمهور اندونزى شد. در دوره وى روابط اندونزى با کشورهاى سوسیالیستى رو به سردى گرائید و ارتباط با غرب توسعه یافت. نخستین حزب سیاسی اندونزی در اواخر سال 1912م با هدف استقلال این کشور  بوجود آمد . از سال 1920 میلادى دولت هلند که کشور اندونزی را در استعمار خود داشت مخالفین را به شدت سرکوب کرد و در آن سیاست واحد فرهنگی را علم ساخت .
پس از جنگ جهانی دوم  گروهى از مبارزین به رهبرى دکتر «احمد سوکارنو» و دکتر «محمد هاتا» با قیام خود به حضور استعمار در این کشور پایان دادند  .

در چنین روزی در سال 280 میلادی   کنستانتین امپراتوری مقتدر روم به دنیا آمد. وی  از 306 تا 336 میلادی براین کشور حکومت کرد . کنستانتین یا قسطنطین پس از کناره گیری دیوکله سیانوس به امپراطوری رسید و با قبول دین مسیحیت این دین را مورد احترام ویژه ای قرار داد . پیش از این مسحیان مورد آزارواذیت بسیار امپراطور روم قرار داشتند . قسطنطین  همچنین با ساخت شهر قسطنطنیه نام خود را در تاریخ جاودانه ساخت . ساخت این شهر در سال 330 میلادی در محل بندر بیزانسیوم از بنادر کهن یونان آغاز شد . او همچنین با تنظیم طرز و شیوه حکومت داری در این مسیر گامهای ویژه ای بر داشت .


در چنین روزی در سال 1797 میلادی  نخستین پوند انگلیسی توسط  بانک انگلستان منتشر شد .


درچنین روزی در  سال 1798 میلادی ،  لوئیجی گالوانی فیزیکدان ایتالیایی در 61 سالگی دار فانی را وداع گفت . او توانست وجود الکتریسیته را  در بدن موجودات زنده کشف نماید .


در چنین روزی در سال  1924 میلادی کشور دومینیکن به استقلال دست یافت.  و بدین ترتیب سلطه کشورهای اسپانیا، فرانسه و اِمریکا بر این سرزمین پایان یافت. امریکا، دومینیکن را در سال 1916 میلادی اشغال کرد زیرا این کشور به امریکا مقروض بود؛ اما به موجب معاهده سال 1924 میلادی نیروهای امریکایی به تدریج از دومینیکن خارج شدند، ولی تا مدتها بر امور گمرکی این کشور نظارت داشتند.


درچنین روزی در  سال 1942 میلادی: حمله شدید هواپیماهای ژاپنی به واحدهای دریایی متفق در جنگ جهانی دوم آغاز شد. صحنه وقوع این عملیات دریایی، جاوه بود. در این دریا که جزو اقیانوس آرام محسوب می‎شود، واحدهای متعددی ازنیروهای دریایی اِمریکا، استرالیا وانگلستان متمرکز شده بودند. این حملات با غرق شدن تعداد زیادی از کشتی‎های ملل متفق دردریای جاوه و به سود ناوگان جنگی ژاپن پایان یافت.


در چنین روزی در سال 1913 میلادی ایروین شاو نویسنده آمریکایی به دنیا آمد . مرد ثروتمند عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی در سال 1902 میلادی جان اشتاین بک نویسنده مشهور آمریکایی به دنیا آمد . خوشه های خشم عنوان مهمترین اثر اوست . وی در سال 1962 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . جان ارنست اشتاین بک نویسنده رئالیست آمریکایی  در دانشگاه استافورد به تحصیل مشغول شد . او در این دوران و پس از آن  به کارهای گوناگونی مانند کارگری ، درودگری ، نقاشی و داروفروشی پرداخت . آنگاه به  نویسندگی روی آورد و داستانهای زیادی نوشت . وی در آغاز با شکست و ناکامی روبرو شد ولی سرانجام به پیروزی و شهرت رسید . اشتاین بک در سال 1947 میلادی او عضو فرهنگستان و هنر و ادبیات آمریکا شد و نشان عالی خود را از دولت نروژ دریافت کرد . وی در سال 1962 به در یافت جایزه ادبی نوئل نایل آمد . جان اشتاین بک بیش از هر چیز مفسر بدبختی ها و رنجهای طبقات محروم و ستمدیده است . در رمانهای او انعکاس رنج درونی و تیره بختی میلیونها مردم گمنام به خوبی مشاهده می شود . موش ها و آدم ها ، خوشه های خشم ، ماه پنهان است ، اتوبوس سرگردان  ، در نبردی مشکوک ، مروارید و  سربلند از مهمترین آثار مشهور اشتاین بک به شمار می روند .  وی  در سال 1968 میلادی  در سن 66 سالگی  در گذشت .


در چنین روزی در سال 1936 میلادی اوینا پی پاولوف روانشاس روس دیده از جهان فروبست . « انعکاس های شرطی »  عنوان مهمترین اثر اوست . وی در سال 1904 میلادی جایزه نوبل  را از آن خود کرد . پاولوف  در سن هشتاد و شش سالگی در گذشت . پاولوف یکی از روانشناسان بر جسته روسی است که اندیشه های او در خصوص نظریه‏هاى یادگیرى غیرشناختى، یا   رفتارگرا بسیار مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است .بر اساس این نظریات در فرآیند یادگیرى، کارکرد مغز و ذهن را مورد مطالعه و بررسى قرار نمى‏دهند، و سعى بر این است که یادگیرى به عنوان فرآیندى حاصل عملکرد مغز، مورد بررسى قرار نگیرد، چرا که کارکردهاى مغز، از قبیل تفکر، یادآورى و حل مساله، به طور مستقیم قابل رؤیت و مشاهده نیست.  نظریه‏هاى رفتارى درصدد تبیین و توضیح و یا پیش‏بینى نتایج رفتارهاى قابل مشاهده‏اند.  پاولوف بر این امر تاکید داشت که چگونه اشخاص و اشیا تحت تاثیر عوامل محیطى رفتار مى‏کنند.  نظریه‏هاى رفتارگرایى به سه دسته مجزا، یعنى نظریه شرطى سازى کلاسیک، نظریه شرطى‏سازى عامل و نظریه یادگیرى اجتماعى تقسیم مى‏گردد. در شرطى‏سازى کلاسیک، محرکهاى شرطى تا زمانى که منجر به پاسخهاى شرطى بشوند، همراه محرکهاى غیر شرطى مى‏آیند. این نوع شرطى‏سازى متضمن پاسخهاى غیر ارادى یا واکنشهاى بازتابى و خودکار مى‏باشد. نظریه شرطى‏سازى عامل، متضمن یادگیرى رفتارهاى ارادى و داوطلبانه جدید مى‏باشد.


در چنین روزی در سال 1557 میلادی نخستین سفارت شوروی در لندن گشایش یافت .


در چنین روزی در سال 1814 میلادی لوودویک وان بتهوون هشتمین سمفونی خود را ارایه کرد .


در چنین روزی در سال 1861 میلادی در ورشو قتل عام گسترده ای به وقوع پیوست . در این میان مردم روسیه علیه قواعد گسترده ای که علیه لهستان وضع شده بود اعتراض کردند . این اعتراض دولت روسیه را خوش نیامد و سرانجام بر روی تظاهر کنندگان تیر گشودند .


در چنین روزی در سال 1929 میلادی شوروی و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر قرار داد تجاری امضا کردند .


در چنین روزی در سال 1938 میلادی فرانسه و بریتانیا دولت ژنرال فرانکو را رد اسپانیا به رسمیت شناختند .


در چنین روزی در سال 1939 میلادی دولت پیر لوت در بلژیک سقوط کرد .


در چنین روزی در سال 1967 میلادی مائو رییس حزب  مائوییست در شوروی سابق ، سخنرانی مشخهور خود را با نام «رفتار صحیح در خصوص تناقض های مردمی » ، ایراد کرد . اودر این سخنرانی بسیاری از اندیشه های اصلی خود را مطرح ساخت .


در چنین روزی در سال 1962 میلادی کاخ" نگو دین دیم " رییس جمهور ویتنام جنوبی  برای نخستین بار از سوی  آمریکایی مورد بمباران وسیع قرار گرفت . 

در چنین روزی در سال 513 ه ق فرید الدین عطار نیشایوری شاعر و عراف نامی ایرانی به دنیا آمد. او درقریه کدکن یا شادیاخ که در آن زمان از توابع شهر نیشابور بوده  دیده به جهان گشود  . ازدوران کودکی اواطلاعی دردست نیست جز اینکه پدرش در شهر شادیاخ به شغل عطاری که همان دارو فروشی بود مشغول بوده که بسیار هم در این کار ماهر بود و بعد از وفات پدر فریدالدین کار پدر را ادامه می دهد و به شغل عطاری مشغول می شود . او در این هنگام نیز طبابت می کرده و اطلاعی در دست نمی باشد که نزد چه کسی طبابت را فرا گرفته ، او به شغل عطاری و طبابت مشغول بوده تا زمانی که آن انقلاب روحی در وی به وجود آمد و در این مورد داستان های مختلفی بیان شده که معروف ترین آن این است که روزی عطار در دکان خود مشغول به معامله بود که درویشی به آنجا رسید و چند بار با گفتن جمله چیزی برای خدا بدهید  از عطار کمک خواست ولی او به درویش چیزی نداد . درویش به او گفت : ای خواجه تو چگونه می خواهی از دنیا بروی ؟ عطار گفت : همانگونه که تو از دنیا می روی . درویش گفت :تو مانند من می توانی بمیری ؟ عطار گفت : بله ، درویش کاسه چوبی خود را زیر سر نهاد و با گفتن کلمه الله از دنیا برفت . عطار چون این را دید شدیدا" متغیر شد و از دکان خارج شد و راه زندگی خود را برای همیشه تغییر داد . او بعد از مشاهده حال درویش دست از کسب و کار کشید و به خدمت شیخ الشیوخ عارف رکن الدین اکاف رفت که در آن زمان عارف معروفی بود و به دست او توبه کرد و به ریاضت و مجاهدت با نفس مشغول شد و چند سال در خدمت این عارف بود . عطار سپس قسمتی از عمر خود را به رسم سالکان طریقت در سفر گذراند و از مکه تا ماورالنهر به مسافرت پرداخت و در این سفرها بسیاری از مشایخ و بزرگان زمان خود را زیارت کرد و در همین سفرها بود که به خدمت مجدالدین بغدادی رسید . گفته شده  در هنگامی که شیخ به سن پیری رسیده بود بهاءالدین محمد پدر جلال الدین بلخی با پسر خود به عراق سفر می کرد که در مسیر خود به نیشابور رسید و توانست به زیارت شیخ عطار برود ، شیخ نسخه ای از اسرار نامه خود را به جلال الدین که در آن زمان کودکی خردسال بود داد . عطار مردی پر کار و فعال بوده چه در آن زمان که به شغل عطاری و طبابت اشتغال داشته و چه در دوران پیری خود که به گوشه گیری از خلق زمانه پرداخته و به سرودن و نوشتن آثار منظوم و منثور خود مشغول بوده است . در مورد وفات او نیز گفته های مختلفی بیان شده و برخی از تاریخ نویسان سال وفات او را 627 هجری .ق ،دانسته اند و برخی دیگر سال وفات او را 632 و 616 دانسته اند ولی بنابر تحقیقاتی که انجام گرفته بیشتر محققان سال وفات او را 627 هجری .ق دانسته اند و در مورد چگونگی مرگ او نیز گفته شده که او در هنگام یورش مغولان به شهر نیشابور توسط یک سرباز مغول به شهادت رسیده که شیخ بهاءالدین در کتاب معروف خود کشکول این واقعه را چنین تعریف می کند که وقتی لشکر تاتار به نیشابور رسید اهالی نیشابور را قتل عام کردند و ضربت شمشیری توسط یکی از مغولان بر دوش شیخ خورد که شیخ با همان ضربت از دنیا رفت و نقل کرده اند که چون خون از زخمش جاری شد شیخ بزرگ دانست که مرگش نزدیک است . با خون خود بر دیوار این رباعی را نوشت : در کوی تو رسم سرفرازی این است             مستان تو را کمینه بازی این است
                                با این همه رتبه هیچ نتوانم گفت                  شاید که تو را بنده نوازی این است

مقبره شیخ عطار در نزدیکی شهر نیشابور قرار دارد و چون در عهد تیموریان مقبره او خراب شده بود به فرمان امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا مرمت و تعمیر شد .
آثار شیخ به دو دسته منظوم و منثور تقسیم می شود . آثار منظوم او عبارت است از :
1- دیوان اشعار که شامل غزلیات و قصاید و رباعیات است
2- مثنویات او که عبارت است از : الهی نامه ، اسرار نامه ، مصیبت نامه ، وصلت نامه ، بلبل نامه ، بی سر نامه ، منطق الطیر ، جواهر الذات ، حیدر نامه ، مختار نامه ، خسرو نامه ، اشتر نامه و مظهر العجایب . از میان این مثنوی های عرفانی بهترین و شیواترین آنها که به نام تاج مثنوی های او به شمار می آید منطق الطیر است که مموضوع آن بحث پرندگان از یک پرنده داستانی به نام سیمرغ است که منظور از پرندگان سالکان راه حق و مراد از سیمرغ وجود حق است که عطار در این منظومه با نیروی تخیل خود و به کار بردن رمزهای عرفانی به زیباترین وجه سخن می گوید که این منظومه یکی از شاهکارهای زبان فارسی است و منظومه مظهر العجایب و لسان الغیب است که برخی از ادبا آنها را به عطار نسبت داده اند و برخی دیگرمعتقدند که این دو کتاب منسوب به عطار نیست .
3- آثار منثور : یکی از معروف ترین اثر منثور عطار تذکره الاولیاء است که در این کتاب عطار به معرفی 96 تن از اولیاء و مشایخ و عرفای صوفیه پرداخته است .