فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۷ اسفند
    • 26 February
    • ٥ شعبان


درچنین روزی درسال 38 ه ق حضرت سّید الساجدین امام زین العابدین (ع) چهارمین امام شیعیان سه سال پیش ازشهادت امام على (ع) درمدینه دیده به جهان گشودند. مادرمکرمه آن حضرت ، شهربانو وپدربزرگوارشان حضرت امام حسین(ع) است . سجاد وزین العابدین ازالقاب مشهورآن امام همام می باشد واین القاب به دلیل کثرت عبادت به آن حضرت اطلاق شده است .  آن امام همام  در طول عمر پر بر کتشان و در حوزه سیاسی  براى پیش راندن مسلمانان به سوى نفرت از بنی امیه و افزودن حس مبارزه جویى با آنان، تلاش هاى موثرى  را به انجام  رساندند و در  فرصتهای مختلف ، مردم را بر ضد امویان تحریک می کردند. آن امام همام  براى آگاهى مردم، شیوه دعا را به کار گرفتند ، به گونه ای که به گفته بسیاری از عالمان علوم اسلامی دعاهاى آن حضرت، بازگو کننده رویدادهاى عصر آن حضرت اند .صحیفه سجادیه که به زبور آل محمد مشهور است، اثر بی نظیرى است که در جهان اسلام،  پیوسته مورد توجه بزرگان و علما و مصنفان قرار گرفته است .
زهد حضرت امام سجاد و عبادت ایشان در میان عالمیان مثال زدنی است .آن حضرت در سخنان خود فرموده بودند :
تعصی الاله وانت تظهر حبّه                                    هذا لعمری فی الفعال بدیع
لو کنت تظهر حبه لأطعته                                      ان المحب لمن یحب مطیع
«عصیان پروردگارت می کنی و آنگاه بردوست داشتن او مصری . حقا که این  این ادعا از عجیب ترین چیز هاست .  اگر خدای را به واقع عشق می ورزیدی  اطاعت او می داشتی ، چراکه دوستدار هماره  مطیع محبوب  است.» از دیگر آثار ارزنده به جا مانده از امام سجاد(ع )، مجموعه اى تربیتى و اخلاقى است به نام رساله الحقوق  است که امام(ع ) در آن وظایف گوناگون انسان را در برابر خدا ، خود و دیگران، با بیانى شیوا و گویا بیان کرده است. فعالیت های امام ع در حوزه اجتماعی نیز سر آمد همگان است . آن حضرت  در طول عمر پر بر کتشان  خدمات بسیاری  به بخش محروم جامعه آن دیار اعطا کردند که  رسیدگى به درماندگان، یتیمان، تهیدستان و بردگان  بخشی از آنها ست .برخی از روایات بر این  نکته تاکید دارند که آن حضرت، هزینه زندگى صد خانواده تهیدست را عهده دار بود. آن امام همام در حوزه اخلاق اسلامی سر آمد دیگران بودند و در هر حال مردم را به رعایت آداب و اخلاق اسلامی سفارش می کردند    .ابی حمزه ثمالی از امام سجاد (علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت فرمودند: «ما تجرعت جرعة غیظ أحب إلی من جرعة غیظ أعقبها صبرا؛ هیچ فروبردن خشمی در نزد من محبوبتر از فرو بردن خشمی که برای آخرت بگذارم نیست.»
بخش عمده ای اززندگی امام سجاد ع  در واقعه کربلا و وقایع پس از آن می گذرد . آن حضرت به دلیل برخی کسالت های جسمانی اجازه حضور در میدان نبرد را نیافتند و وظیفه خود را در پیام رسانی واقعه کربلا و همچنین افشای طریق حکام  جائر  وشرح دقیق واقعه کربلا برای عامه مردم به انجام رسانیدند  . آن امام همام سرانجام و در روز 12 و یا 25 محرم سال 95 هجرى، درمدینه، به دسیسه هشام بن عبدالملک، مسموم گردید و در 56 سالگى به شهادت رسید. مدفن آن حضرت در قبرستان بقیع در مدینه منوره
واقع شده است.


در چنین روزی در سال 313هجری قمری  محمّد بن زکریای رازی پزشک مشهورو کاشف الکل دیده از جهان فروبست .
محمد بن زکریای رازی در چنین روزی در سنه 251 ه ق دیده به جهان گشود .  ابوبکر محمد بن زکریای رازی از فلاسفه وپزشکان بزرگ ایران  بود . وی در جوانی به تحصیل فلسفه ، طب ، ریاضی ، و نجوم پرداخت و در همه این علوم صاحب نظر شد . ولی عمده شهرت این دانشمند در پزشکی و شیمی است . کتاب الحاوی وی  دایره المعارفی بود که بیش از قسمتی از آن  در   دست نیست ، با این حال تا این اواخر مرجع و کتاب در سی اروپاییان بود . وی در شیمی به کشفیاتی از جمله کشف الکل و جوهرگوگرد نایل آمد . گویند رازی 56 اثر عالی و با ارزش از خود باقی گذاشت و با این تالیفات و تحقیقات نظری و علمی  خود پیشرفت فراوانی نصیب دانش آن روز گار کرد . از آثار وی در کیمیا ، کتاب الاکسیر و کتاب التدبیر  و در طب کتاب الطب  المنصوری را می توان نام برد . وی در اواخر عمر به علت کار و مطالعه زیاد نابینا شد . به گفته بر خی در سال 320 ه ق و یا به گفته برخی دیگر در سال 313 ه ق دار فانی را وداع گفت .


درچنین روزی در  سال737هجری قمری  نهضت شیعی  سربداران در منطقه سبزوار و باشتین آغاز شد . در زمان سلطنت ابوسعید از حکمرانان ایلخانی ، عالمی بنام شیخ خلیفه در مسجد جامع سبزوار به افشای بی عدالتی حکام مغولی و تشویق مردم به مبارزه با ظالمین پرداخت . طبقات مختلف مردم به گردش در آمدند  و همین امر باعث شد که عمال حکومتی  او را به قتل برسانند . یاران شیخ از جمله شیخ حسن جوری تصمیم گرفتند که راه  شیخ خلیفه را ادامه دهند .هدف این نهضت مبارزه با ظلم و ستم مغولان بود  این نهضت شیعی سال ها استمرار یافت و مغولان را در منطقه خراسان با درد های جدی ونفسگیر رو برو کرد. اما سرانجام شکست خورد .

درچنین روزی در  سال1243هجری قمری   پیمان ننگین ترکمانچای میان فتحعلی شاه قاجار و پاسکوویچ روسی منعقد شد .
 پس از عهد نامه  گلستان که یکی از ننگین ترین عهدنامه های دولت ایران با دول بیگانه بود ، دوره دوم جنگ های ایران و روسیه آغاز شد . در این میان جنگ گنجه مهمتر از همه می نمود عباس میرزا فرمانده سپاه ایران با حرکت به سوی گنجه در این منطقه سنگر گرفت . در این میان پاسکوویچ فرمانده سپاه روس نیز خود را به این منطقه رساند . ابتدا عباس میرزا به د لیل برخی آشفتگی ها در سپاه خود خواست که جنگی اتفاق نیافتد اماتلاش او موثر نیافتاد  و جنگ وسیعی در این منطقه در گرفت . در پایان نیز سپاه روس فاتح میدان شد . عباس میرزا سرانجام در ناحیه ترکمانچای خواست که جلوی پاسکوویچ را بگیرد اما در آنجا نیز شکست خورد و سرانجام مجبور شد که شرایط صلح را بپذیرد . در این میان پاسکوویچ که خود را مغرور از فتح جنگ می دید برای سپاه ایران ضرب الاجلی تعیین کرد و گفت چنانچه تا پنج روز تکلیف صلح مشخص نشود عازم تهران خواهد شد . در این میان شاه سرانجام تن به امضای عهدنامه ترکمانچای داد . مفاد این عهدنامه به این شرح است :
1- واگذاری خانات ایروان و نخجوان به دولت روسیه و تخلیه طالش و مغان از سپاه ایران .
2- پرداخت ده کرور تومان ( پنج میلیون تومان )به طور اقساط از طرف ایران به روسیه به عنوان غرامت جنگی     
3- اجازه عبور و مرور آزاد به کشتی های تجاری روسی در در یای مازندران
4- رضایت به انعقاد  یک عهدنامه تجاری بین ایران و روسیه و حق اعزام کنسول و نمایندگان تجاری به هر منطقه از مناطق ایران که روس ها لازم بدانند .
5- حمایت از ولیعهدی عباس میرزا و کوشش در به سلطنت رساندن وی پس از مرگ شاه
6- استرداد اسرای طرفین
7- اعطای حق قضاوت کنسولی به روسیه 
علاوه بر امضای معاهده تحمیلی ترکمانچای زیر فشار روس ها یک عهد نامه تجاری نیز با آنان به امضا رسید که تمام بازار ایران را بدون هیچ مانعی در اختیار روس ها قرار می داد
نمایندگان ایران و روسیه عهدنامه ننگین ترکمانچای را منعقد کردند. این عهدنامه درزمان فتحعلی شاه قاجار با میانجیگری دولت انگلستان منعقد شد و به موجب آن ولایات ایروان و نخجوان به روسیه واگذارشد و حق کشتیرانی در دریای خزر مجدداً به کشتی های روسی واگذارشد. دولت روسیه نیزولیعهدی عباس میرزا را برسمیت شناخت و ازآن حمایت کرد. همچنین کلیه اتباع روسی براساس عهدنامه ترکمانچای ازحمایت قوه قضائیه ایران برخوردارشدند.


در چنین روزی در سال 277 میلادی مانی یکی از مدعیان پیامبری در ایران  در گذشت . وی در دوران سلطنت شاپور اول ساسانی خود را به عنوان پیامبر خداوند باریتعالی معرفی کرد و  کتابی را  به نام" ارژنگ " یا " ارتنگ"  به طرفداران خود عرضه نمود . وی  که معروف به پیامبر نقاش نیز  است ، در زمان اشکانیان به تبلیغ دین خود پرداخت اما در این دوره  پیروان زیادی نیافت  تا اینکه در دوره ساسانی  پیروانش زیاد شدند و مانویت به عنوان یک دین  در این دوره  مطرح گردید . مانی بر پایه  تعالیم ادیانی چون "  زرتشت ، بودا ، مسیحیت ، یهود  "  به ارایه  کتاب مقدس خود به نام  ارژنگ پرداخت  و در آن با استفاده از  نقاشی و سودجویی از مفاهیم بصری ، مفاهیم و اندیشه های دینی - فلسفی خود را عرضه کرده است . مانی معتقد بود مردم بوسیله نقاشی بهتر مفاهیم این دین رامی فهمند . در کتاب ارژنگ همه چیز بر اساس نور و ظلمت بنا گردیده است. وی در زمان  هرمز اول ، دستگیر شد و سر انجام پس از پنج ماه حبس در گذشت . آن چه به عنوان دین مانی معروف است در دوره ای گسترش بسیار یافت و تا چین و ورارود ( ماورا لنهر ) پیروانی یافت .


درچنین روزی در  سال 1371 هجری شمسی ،  آیت الله میرزا هاشم آملی از عالمان نام آور حوزه علمیه قم دار فانی را وداع گفت . آیت الله العظمی حاج میرزا هاشم آملی، یکی از بزرگان  شهرستان آمل و از استادان  بزرگ فقه و اصول در حوزه‌های نجف و قم است. آن عالم ربانی  در یکی از روستاهای آمل دیده به جهان گشود . ایشان پس از فراگیری علوم مقدماتی نزد استادان بزرگوار خویش  چون  علامه نائینی و علامه آقا ضیا عراقی  و اخذ در جه اجتهاد به تدریس در حوزه‌های آمل، تهران، قم و نجف پرداختند . آن عالم بزرگوار همچنین به تربیت عالمان بسیاری همت گماردند که مهمترین آنها در حال حاضر آیت الله جوادی آملی است . ایشان سرانجام  در  ششم اسفند 1371 هجری شمسی بدرود حیات گفت . پیکر پاکش را  در جوار کریمه اهل بیت (ع) حضرت فاطمه معصومه (س) در قم به خاک سپردند .  کَشفُ الحَقایِق؛ مَجمَعُ الاَفکار؛ و مُنتَهَی الاَفکار از جمله اثار ایشان است .

علی اکبر دهخدا در سال 1297 هجری  قمری  در تهران  به دنیا آمد  . پدرش خانباباخان ازملاکان متوسط قزوین بود. هنگامی که علی اکبردهخدا ده ساله بود پدر وی وفات یافت ، و دهخدا تحت نظر مادر خویش  به تحصیل ادامه داد.  وی تحصیلات مقدماتی را تحت نظر  یکی از فضلای عصر بنام شیخ غلامحسین بروجردی  آموخت. بعدها که مدرسه سیاسی در تهران افتتاح شد، دهخدا در آن مدرسه مشغول تحصیل شد  و شروع به فراگیری  زبان فرانسه کرد . وی مدتی بعد  به خدمت وزارت امور خارجه در آمدو دربیست و چهار سالگی  به همراه معاون الدوله غفاری  به اروپا رفت . او پس ازدو سال اقامت در اروپا به تهران بازگشت و همزمان با وقایع مشروطه  در سال 1285 هجری شمسی  با همکاری مرحوم جهانگیرخان و مرحوم قاسم خان روزنامه صور اسرافیل را منتشر کرد. او در این روزنامه ستون طنز «چرند و پرند» را با امضاء « د خو» می نوشت . "دخو " به لهجه قزوینی یعنی " کد خدا " که با نام خانوادگی وی "دهخدا " هم معنی است . ستون وی در این روزنامه  با استقبال عمومی همراه شده بود . پس از تعطیلی مجلس شورای ملی  دهخدا  به  اروپا رفت اما در پاریس از کار مطبوعاتی بازننشست .   وی در  سویس چند شماره  از «صوراسرافیل» را به کمک میرزا ابوالحسن خان پیر نیا (معاضد الدوله) منتشر کرد. دهخدا  به استانبول  با زگشت و در این شهر به انتشار روز نامه ای با نام سروش همت گمارد . دهخدا اما پس از فتح تهران یک دوره نماینده مجلس شورای ملی نیز شد . وی د ر دوران جنگ بین المللی اول به طور کلی از سیاست کناره گرفت و تنها به انجام کارهای فرهنگی روی آورد  و مدتی رییس  تفتیش وزارت عدلیه، رییس  مدرسه علوم سیاسی و  رییس مدرسة عالی حقوق و علوم سیاسی تهران  بود . علامه دهخدا در ساعت شش و سه ربع بعدازظهر روز دوشنبه هفتم اسفند ماه 1334 ه ش در خانه مسکونی خویش واقع در خیابان ایرانشهر (جلال بایار) به  رحمت ایزدی پیوست. پیکر  آن مرحوم در ابن بابویه در مقبره خانوادگی مدفون است .  لغت نامه بزرگ دهخدا که در بیش از پنجاه جلد به چاپ رسیده است  و  شامل همه لغات زبان فارسی با معنای دقیق و اشعار و اطلاعاتی درباره آنهاست 45 تا 50 سال از عمر شریف دهخدا را به خود اختصاص داد .  همچنین  کتاب امثال و حکم او سرشار از مفاهیم و معارف نغز است . او شاعری چیره دست هم بود و بر خی از منتقدان ادبی  مسمط  او با نام “ یادآر ز شمع مرده یاد آر”  را که در سوگ میرزا جهانگیر خان صور اسرافیل که به جرم فعالیت های آزادیخواهانه در دوره نهضت مشروطیت به دار آویخته شد،  سروده است ، مطلع آثار نو گرای فارسی می دانند .
           ای مرغ سحر، چو این شب تار،    بگذاشت ز سر سیاهکاری
                 وز تحفه روح بخش اسحار     رفت از سر خفتگان خماری
                  بگشود گره ز زلف زر تار      محبوبه نیلگون عماری
                     یزدان به کمال شد پدیدار    واهریمن زشتخو حصاری

                                      یاد آر ز شمع مرده، یاد آر

              ای مونس یوسف اندر این بند         تعبیر عیان چو شد تو را خواب
                 دل پر ز شعف، لب از شکر خند     محسود عدو به کام اصحاب
               رفتی بر یار خویش و پیوند            آزاد تر از نسیم و مهتاب
              زان کو همه شام با تو یک چند             در آرزوی وصال احباب

                                 اختر به سحر شمرده یاد آر

             چون باغ شود دوباره خرم          ای بلبل مستمند مسکین
              وز سنبل و سوری و سپرغم        آفاق نگارخانه ی چین
           گل سرخ و به رخ عرق ز شبنم     تو داده ز کف قرار و تمکین
          زان نوگل پیش رس که در غم          ناداده به نار شوق تسکین

                              از سردی دی، فسرده یاد آر

                 ای همره تیه پور عمران         بگذشت چو این سنین معدود
                 وان شاهد نغز بزم عرفان        بنمود چو وعد خویش مشهود
                 وز مذبح زر چو شد به کیوان    هر صبح شمیم عنبر و عود
                      زان کو به گناه قوم نادان          در حسرت روی ارض موعود

                                     بربادیه جان سپرده ، یادآر

                     چون گشت زنو زمانه آباد     ای کودک دوره طلایی
                     وز طاعت بندگان خود شاد    بگرفت ز سر خدا ، خدایی
                 نه رسم ارم ، نه اسم شداد            گل بست زبان ژاژخایی
              زان کس که ز نوک تیغ جلاد             ماخوذ بجرم حق ستایی

                                  تسنیم وصال خورده ، یادآر


در چنین روزی در سال 1377 ه ش برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی فصل هفتم قانون اساسی که برای مدتی معوق مانده بود ، به  اجرا در آمد . اصل یکصدم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان می دارد  :  برای پیشبرد سریع بر نامه های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی ، و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات  محلی اداره امور هر روستا ، بخش ، شهر ، شهرستان ، یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده ، بخش ، شهر ، شهرستان ، یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند . شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها  را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می کند . همچنین بر اساس اصل یکصد و یکم ، شورای عالی  استانها تشکیل خواهد شد .

در چنین روزی در سال 1991 میلادی از سوی عراق اعلام آتش بس شد .  صدام حسین با اعلام پذیرش آتش بس خواستار قطع حملات هوایی کشور های آمریکا و انگلیس به این کشور شد . صدام حسین همچنین تصریح کرد که با وقوع آتش بس از کویت خارج خواهد شد . این جنگ به " جنگ نفت " معروف است زیرا آمریکا  و انگلیس به این بهانه توانستند با مجوز سازمان ملل تجهیزات  و نیروهای نظامی خود را در منطقه مهم و نفت خیز خلیج فارس مستقر کنند.

در چنین روزی در سال 1848 میلادی مارکس و انگلس مانیفست کمونیسم را منتشر کردند . مانیفست به عنوان یک سند تاریخی سالها به عنوان تنها راه درمان آلام بشری در میان احزاب چپگرا  تبلیغ می شد . مارکس و انگلس در این بیانیه ضمن تاکید بر الغای  مالکیت خصوصی اراضی و وسائل تولید ، بر رایگان شدن آموزش و پرورش ودرمان تاکید داشتند  .
مارکس در ابتدای مانیفست چنین می نویسد  : تاریخ تمام جوامعی که تاکنون وجود داشته ، تاریخ مبارزات طبقاتی است. آزاده و بنده، خاص و عام، ارباب و رعیت، استادکارو شاگرد و  ظالم و مظلوم پیوسته در برابر یکدیگر صف آرائی کرده، به کشمکشی، گاه مخفی و گاه آشکار، بی وقفه، ادامه داده اند؛ کشمکشی که یا به تجدید سازمان انقلابی سراسر جامعه انجامیده یا به انهدام جمعی طبقات متخاصم.در اعصار اولیه تاریخ، تقریباً در همه جا، به تقسیم بندی پیچیده  اجتماع به صنوف مختلف، و درجه بندی چندین لایه ای از مقامات اجتماعی بر می خوریم.
او در جای دیگر در توصیف جامعه بورژوازی می گوید : جامعه  جدید بورژوائی، که از میان ویرانه های جامعه  فئودالی سر بر کشیده، تخاصمات طبقاتی را کنار نگذاشته است. این جامعه فقط موفق شده است که طبقات جدید، شرایط جدید ستم کاری و اشکال جدید مبارزه را جانشین طبقات، شرایط و اشکال کهنه بکند. با وجود این عصر ما، یعنی بورژوازی، دارای ویژگی بارز است خاص خود: این عصر تخاصمات طبقاتی را تسهیل کرده است. بطور کلی جامعه، بیش از پیش، به دو اردوگاه بزرگ متخاصم، یعنی به دو طبقه ی بزرگ که مستقیماً رویاروی یکدیگر ایستاده اند، تقسیم می شود: این دو طبقه عبارتند از بورژوازی و پرولتاریا. از میان رعایای قرون وسطی، شهرنشینان آزاد شده  نخستین شهرها برخاستند. از میان این شهرنشینان، نخستین عناصر بورژوازی پدیدار شدند. دستگاه فئودالی صنعت که در سایه  آن تولید صنعتی در انحصار صنوف در بسته بود، دیگر تقاضاهای روزافزون بازارها جدید را بر طرف نمی کرد. سیستم کارگاهی جای سیستم قبل را گرفت. استادکاران بوسیله ی طبقه ی متوسط کارگاهی به کنار رانده شدند؛ تقسیم کار بین صنف های مختلف بهم پیوسته، در برخورد با تقسیم کار در هر کدام از کارگاه ها جداگانه، از میان رفت. در همان زمان، بازارها به رشد خود ادامه دادند و میزان تقاضا همچنان بالا رفت. حالا دیگر حتی کارگاه هم تکافو نمی کرد. دیری نگذشت که بخار و ماشین تولید صنعتی را دگرگون کرد. جا ی کار کارگاهی را صنعت غول پیکر جدید، و جای طبقه ی متوسط صنعتی را ملیونرهای صنعتی، رهبران ارتش های کامل صنعتی، یعنی بورژواهای جدید، گرفتند...
بورژوازی نمی تواند بدون دگرگون کردن دائمی ابزار تولید، و در نتیجه دگرگون کردن مناسبات تولید، و توأم با آنها، دگرگون کردن مناسبات کل اجتماع، به حیات خود ادامه دهد. بر عکس، حفظ شیوه های کهنه  تولید بصورت تغییر نیافته اش، اولین شرط ادامه  حیات برای همه ی طبقات صنعتی پیش از بورژوازی بود. دگرگون سازی دائمی تولید، متلاشی کردن بی وقفه  تمام مناسبات اجتماعی، شک و تردید پایان ناپذیر و هیجان، عصر بورژوازی را از تمام اعصار قبلی متمایز می کند. تمام مناسبات پایدار و منجمد، با سلسله تعصبات و اعتقادات قدیمی و قابل احترام خود، در برابر بورژوازی از بین می روند، و کلیه ی مناسباتی که به تازگی بوجود آمده اند، پیش از آنکه قوام بگیرند، کهنه می شوند. آنچه قرص و محکم است بدل به باد هوا می شود، آنچه مقدس است به کفر می انجامد، و بشر سرانجام مجبور است با حواس جمع، با شرایط واقعی زندگی خود، و مناسبات خود با هم نوعش، روبرو شود. مارکس در مانیفست بیان می دارد" به جای جامعه کهن بورژوازی با طبقات و تناقضات طبقاتیش اجتماعی از افراد پدید می آید که در آن تکامل آزادانه هر فرد شرط تکامل آزادانه همگان است".


در چنین روزی در سال 1802 میلادی ویکتور هوگو شاعر و نویسنده بزرگ و سرشناس فرانسوی به دنیا آمد . پدرش کنت هوگو  ژنرال ارتش  ناپلئون بود . خانواده هوگو در سال 1811  به اسپانیا رفتند ولی بعدها دوباره به پاریس بازگشتند وهوگو در این شهر تحصیلات مقدماتی را طی کرد . او ابتدا شعر می سرود و همین اشعار هم شهرت فوق العاده ای در ابتدای کار به وی اعطا کرد . هوگو پیرو سبک تازه رمانتیسیسم بود و با آنکه پیش از او رمانتیسیسم در آثار دیگر نویسندگان نیز ظاهر شده بود چون ویکتور هوگو در  ترویج این سبک پیشقدم شده بود و د راین راه سعی وافری داشت او را به عنوان مبتکر رمانتیسیسم می شناسند . هوگو در سال 1841 میلادی علیرغم مخالفت بد خواهان به عضویت آکادمی فرانسه در آمد و در سال 1848 نیز نماینده مجلس این کشور شد . پس از انقلاب ،  ناپلئون سوم در سال 1851 میلادی با انجام کودتایی برخی از  مخالفان را به تبعید فرستاد  که ویکتور هوگو نیز در میان آنان بود . هوگو پس از پایان حکومت ناپلئون سوم در سپتامبر 1870 به فرانسه بازگشت . او آثار بسیاری در نظم ونثر از خود به جای نهاده است و بسیاری از فرانسویان هنوز نیز آثار او را می ستایند و آنها را به عنوان شاهکار های ادبی تلقی می کنند . وی به هنگام مرگ به عنوان بزرگترین قهرمان ملی قرن نوزدهم فرانسه نام گرفت . کرامول ،   آخرین روز یک محکوم، گوژپشت نتردام ، کلود ولگرد، بینوایان، ناپلئون کوچک، تیره بختان، کارگران دریا، مردی که می خندد، تاریخ یک جنایت، رفتارها و گفتارها، نودوسه،  عاقبت شیطان، مشهودات، در سفر، آلپ و پیرنه، فرانسه و بلژیک، سال های شوم  ، تامل ها ، ارنانی ، لوی روی ساموس ، رنجبران دریا و... از مشهور ترین آثار اویند . بینوایان به عنوان مهمترین اثر او تاکنون دست مایه  ساخت آثار سینمایی بسیاری از فیلمسازان قرار گرفته است .
او سرانجام در روز جمعه 22 ماه مه 1885 در خانه خویش در کوچه ایلو در پاریس بدرود زندگانی گفت.

در چنین روزی در سال  1540 میلادی  فرقه" ژزوئیتها "در فرانسه  آغاز به کار کرد . این افراد موظف شده بودند  برای نجات دین مسیحیت  از دست  پروتستانها دست به اقدام نظامی بزنند . ژوزوئیت ها بعدها به عنوان یک حزب سیاسی در فرانسه ابتکار عمل را به دست گرفتند و در دوره پس از انقلاب کبیر فرانسه تحرکات بسیاری از خود نشان داد ند .

در چنین روزی در سال  1871 مذاکرات تاریخی فرانسه و آلمان به منظور ایجاد صلح میان دو کشور آغاز شد . در این گفتگو ها  «آدولف تییر »  و « ژول فاور »  از طرف  فرانسه  و بیسمارک  صدراعظم آلمان به مذاکره با یکدیگر پرداختند .

درچنین روزی در سال 1976 میلادی سرزمین صحرا  به  نام جمهوری دموکراتیک صحرا استقلال خود را اعلام کرد . جمهوری عربى صحرا با بیش از دویست و هشتاد و چهار هزار متر مربع  وسعت درغرب آفریقا و در ناحیه صحرایى و ساحل شرقى اقیانوس اطلس، بین کشورهاى الجزایر، مراکش و موریتانى قرار دارد. این کشور در سال 1884میلادی  به مستعمره ای تمام عیار برای   اسپانیا  تبدیل شد  اما در قرن بیستم   به دلایلی این کشور  را تخلیه نمود . این کشور در سال 1982م به عضویت‏ سازمان وحدت آفریقا درآمد و آن را صحراى غربى نامیدند.البته پس از فرار اسپانیایی ها  ، مراکشی ها این کشور را اشغال کردند و این اشغال با مبارزات گسترده مردمی همراه بود . به همین دلیل در بهار سال 1973 میلادی «جبهه پولیساریو»  برای آزادی مردم صحرا تشکیل شد . سرانجام پس از چندین سال مبارزه در چنین روزی در سال  1976م کمیته آزادى بخش سازمان وحدت آفریقا این جبهه را به رسمیت‏شناخت. تا کنون بیش از 83 کشور این کشور را به رسمیت‏شناخته‏اند. ایران در سال 1980م آنرا به رسمیت‏شناخت .  نژاد مردم این کشور به  قبائل یمنى باز مى‏گردد. صحراییان  به لهجه حسینیه زبان عربى تکلم مى‏کنند که به عربى فصیح نزدیک است اما براى مکاتبات از عربى رسمى بهره مى‏گیرند. به جهت‏سلطه فرانسه و اسپانیا زبانهاى فرانسه و اسپانیائى هم درآن رایج  است.


در چنین روزی در سلال 1902 میلادی ورکور ( ژان برولر ) نویسنده بر جسته فرانسوی متولد شد . او در دفاع  از فرانسویان در برابر نیروهای ارتش نازی کتب ادبی زیبایی نگاشت که تا سالها در ذهن فرانسویان باقی ماند .« سکوت در یا»  عنوان مهمترین اثر اوست .

در چنین روزی در سال 1848 میلادی دومین جمهوری فرانسه تشکیل شد .


در چنین روزی در سال 1885 میلادی کنگره برلین تشکیل شد . بر اساس نتایج این کنگره کشور کنگو به بلژیک سپرده می شد و کشور نیجریه  به انگلستان اعطا می گردید .


در چنین روزی در سال 1923 میلادی نیروهای فاشیست و ملی گرای ایتالیا با یکدیگر ادغام شدند . به عبارت مشهور و یا ساده تر « پیراهن  آبی ها»  و« پیراهن مشکی ها»  با یکدیگر متحد  شدند .


در چنین روزی در سال1936 میلادی هیتلر  ، فولکس واگن فردینان پورشه را به عنوان خودروی آلمانی معرفی کرد .این خودرو یکی از عوامل موفقیت آلمان در پیشروی در جبهه شرق بود . چراکه با ساخت این خود روی ویژه عملا نگرانی  در مورد یخ بستن آب آن در سرمای کشنده   منطقه سیبری را بر طرف می ساخت . 

در چنین روزی در سال 1936 میلادی یک کودتای نظامی در ژاپن روی داد .


در چنین روزی در سال 1943 میلادی آلمان به سوی بیجا نورث در شمال تانزانیا حرکت کرد .آلمان با پیشروی در این منطقه قصد داشت از فشار جبهه شرق  تا حدودی بکاهد .


در چنین روزی در سال 1952 میلادی هلند و اندونزی اتحادیه مشترکی را تشکیل دادند .

در چنین روزی در سال 1980 میلادی مصر و رژیم اشغالگر قدس برای نخستین بار سفیر مبادله کردند .

در چنین روزی در سال 1980 میلادی یک کودتای نظامی تحت فرماندهی ژنرال د سی بوترز در سورینام روی داد .


در چنین روزی در سال 1990 میلادی شوروی سابق تصمیم گرفت هفتاد و سه هزار و پانصد نفر  نیروی خود را تا جولای 1991 میلادی ،  از  چکسلواکی خارج کند .

در چنین  روزی در سال 1531 میلادی  بر اثر یک  زلزله مهیب در پرتغال  بیش از 20 هزارتن کشته  شدند .


در چنین روزی در سال 1945 میلادی  ایالت متحده  آمریکا به طور گسترده ای شهر  برلین آلمان را مورد تهاجم  هوایی خود قرار داد .