فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۶ اسفند
    • 25 February
    • ٤ شعبان

حضرت ابوالفضل العباس (ع) فرزند گرامی امیر مومنان علی ( ع ) و دلیر مرد دشت کربلا  در چنین روزی در  سال 26 هجری قمری دیده به جهان گشود  . پدر بزرگوارش امام علی ابن ابی طالب ع و مادر گرامیش فاطمه، دخت حزام بن خالد بن ربیعه بن عامر کلبی و کنیه اش ام البنین  بود. حضرت عباس (ع)  در خانه ای زاده شد که جایگاه دانش و حکمت بود. آن حضرت از محضر امیرمومنان (ع)  بهره فراوان علمی برد و  از خاندان عصمت و طهارت  علوم و اسرارازلی و ابدی را  آموخت و کرامات اخلاقی را از مهبط وحی و تنزیل فرا گرفت .  زبمان دروصف شان و  مرتبت حضرت ابوالفضل العباس  قاصر است چراکه او مخزن علم و سخا و اخلاق مروت است و همه اینها در بخش های مختلف زندگی آن حضرت به گونه های مختلف متجلی  شده است . بسیاری از روایات ماثوره  به ایثار و فداکاری  آن حضرت در راه امام خویش تصریح کرده اند و این امر  به وضوح ، فضیلت و مقام آن بزرگوار را آشکار می سازد . اوج ایثار و مردانگی آن حضرت در روز پر حادثه عاشورا  آشکار می شود . واقعه آب آوردن آن حضرت برای فرزندان و خاندان حضرت حسین ابن علی ع نشانه و گویای اوج ایثار و جانبازی آن حضرت است . حضرت ابوالفضل (ع )   پس از آنکه نتوانست از میان خیل دشمنان آب را به خیمه های تشنگان انتقال دهد  مسیر برگشت خود را عوض نمود و از داخل نخلستانها برگشت  تا شاید مشک را سالم برساند . با این حال دشمنان راه را بر او بستند و او را محاصره کردند تا آنکه نوفل ازرق شمشیری به دست راست حضرت زد و آن را از بدن جدا نمود. در همین حال بود که دیدند ابوالفضل ع رجز را عوض کرد . او می فرمود: بخدا قسم اگر دست راستم را ببرید من دست از دامن حسین بر نمی دارم. مشک آب را برشانه چپ قرار داد. بار دیگر نوفل ازرق، ضربه ای دیگر زد و دست چپ حضرت را از مچ جدا نمود. طولی نکشید که رجز دوباره عوض شد در این رجز فهماند که دست چپش هم بریده شده است . راویان نوشته اند به هر تقدیر،  مشک آب را چرخاند و آن را به دندان گرفت  و خویش را روی آن انداخت تا سالم بماند اما سپس تیری آمد و به مشک رسید و  آب مشک نیز  از دست رفت .در همین زمان  تیری دیگر  بر سینه حضرت  نشست  وعده ای گفته اند عمودی آهنی بر فرق مبارکش  نشست و او را از اسب به زمین انداخت و در این هنگام بود  که برادر خود حسین را برای اولین بار به نام برادر مرا دریاب خطاب  کرد .
 پس از به شهادت رسیدن آن حضرت ، ا مام حسین (ع) فرمودند: الان انکسر ظهری و قلت حیاتی-  اکنون پشتم شکست و چاره ام کم شد.... مرقد مطهر حضرت عباس ع  نزدیک محل شهادتش کنار شریعه فرات است و سن ایشان لحظه شهادت 34 سال بوده است .
 روز مبارک ولادت قمر بنی هاشم ، پرچمدار قیام خونین کربلا و سردار فد ا کار سپاه حسین ع ،   به منظور پاسداشت مقام کسانی که در راه حفظ دین و وطن خود به ایثار  در هشت سال دفاع مقدس پرداختند واز نظر سلامت جسمانی متحمل ضایعات و صدماتی شده اند  چنین روزی به عنوان روز جانباز نامیده شده است .

در چنین روزی در سال 440 ه ق ابوسعید فضل بن ابوالخیر  عارف و شاعر مشهورایرانی درگذشت .
چنین روزی در سال  440 قمری ،  ( 1049 میلادی )ابوسعید ابوالخیر عارف و شاعر ایرانی پس از هشتاد ویک سال زندگی دار فانی را وداع گفت . ابوسعید در سال 357 ه ق در مهنه خراسان دیده به جهان گشود . وی  بعد از تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود، برای تحصیل فقه به مرو رفت و علم طریقت آموخت و به تصوف روی آورد. ابوسعید در زمره  نخستین سخنگویان فارسی زبان تصوف است .  عقاید صوفیانه در اخلاق، گفتار و رفتار ابوسعید نمودار  بود. وی در رفتار خوش زبان، شکسته نفس و مهربان بود. به حکم ذوق وحدت که در عـرفان موجود است با اهـل ادیان هم از راه مهـر و یگانگی رفتار می کرد."اسرار التوحید » مجموعه ای از گفتار، جملات، قطعه ها و رباعیهای نغز صوفیانه ابوسعید است که توسط  نوه اش محمد بن منور جمع آوری شده است.  دکترذبیح الله صفا، اسرار التوحید را از جمله  شاهکارهای انکار ناپذیر نثر پارسی می داند. وی معتقد است  " روانی انشا و انسجام و استحکام عبارات و رعایت تام و تمام موازین فصاحت و بلاغت در این کتاب به حد اعلای خود رسیده است و با آن که کتاب در اواخر قرن ششم یعنی دوره  استیلای سبک مصنوع نگارش یافته، به هیچ روی اثری از آثار تصنع جز در مقدمه  آن مشهود نیست. کوتاهی جمله ها و تمامی آنها و به کار رفتن کلمات و ترکیبات اصیل پارسی از همه جای این کتاب مشهود است و سرگذ شتها با چنان مهارت حکایت شده است که گیرندگی خاص آنها خواننده را همه جا مجذوب نگاه می دارد. " مرحوم بهمنیار نیز در این باره می نویسد: " بهترین وصفی که  اسرار التوحید را از آغاز تا انجام شامل می شود، این است که نزدیک به هشت قرن از تألیف آن می گذرد و مندرجاتش همچنان تازه و به نثر مفهوم و متداول در این زمان تا به حدی شبیه و نزدیک است که خواننده  آن تصور می کند که به خواندن شیواترین نثری که از قلم ماهرترین نویسنده  قرن اخیر جاری شده است اشتغال دارد."
از جمله  دکترمحمد رضا شفیعی کدکنی، اسرارالتوحید را تصحیح و باتوضیحاتی مفید ومبسوط در دومجلد منتشر کرده است . جلد اول شامل روش کار مصحح و شرح احوال ابوسعید و متن اصلی کتاب است و جلد دوم  توضیحات را در بر دارد.
  جانا  به زمیـن خـاوران خاری نیست       کش با من و روزگارمن کاری نیست

                                    بـا  لـطـف و نـوازش جـمال تـو مـرا      در دادن صد هزارجان عاری نیست


در چنین روزی در سال 1331 ه ش ، در ساعت نه صبح  ،   سرلشگر زاهدی توقیف شد . مقارن ظهر شایع گردید که دستور توقیف بیست نفردیگر نیز صادر  شده است.


در این روز در سال 1335 دکتر مصدق  بر اثر شدت بیماری در  بیمارستان بستری شد . دکتر محمد مصدق نخست وزیر ایران در بیست و هشتم مرداد 1332 با کودتای عوامل دربار و سیا  به همراه شماری  از همکاران خود دستگیر و زندانی شد. در پاییز همان سال در دادگاه های نظامی با وجود دفاعیات استوار به سه سال زندان مجرد محکوم گردید. وی پس از پایان دوره حبس  تحت الحفظ به احمد آباد اعزام شد و تحت نظر ماموران ساواک بود تا این که در آ ذرماه 1346 به سبب بیماری به تهران منتقل شد و نهایتا  در ششم اسفند در بیمارستان نجمیه بستری گردید.  وی  در سحرگاه چهاردهم اسفندماه 1346 در گذشت .


درچنین روزی  در  سال 1369 هجری شمسی نخستین همایش بررسی مسائل مطبوعات ایران در تهران گشایش یافت . این همایش به همت  وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و  دانشگاه علامه طباطبایی طی دو روز برگزارشد در  آن  شرکت کنندگان در زمینه  مسائل مربوط به مطبوعات کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند . در این همایش حقوق و آزادی های مطبوعات مورد بحث و تبادل نظر کارشناسان قرار گرفت . بر اساس فصل سوم قانون مطبوعات سال 1379  حقوق مطبوعات این گونه تعریف شده است . ماده 3ـ مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع عموم برسانند. تبصره :  انتقاد سازنده مشروط به دارا بودن منطق و استدلال و پرهیز از توهین ، تحقیر و تخریب می باشد .ماده 4ـ هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند. ماده 5ـ کسب وانتشار اخبار داخلی و خارجی که به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه باشد با رعایت این قانون حق قانونی مطبوعات است.تبصره 1ـ متخلف از موارد (4) و (5) به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم خواهد شد.تبصره 2ـ مصوبات شورای عالی امتیت ملی برای مطبوعات لازم الاتباع است . در صورت تخلف ، دادگاه می تواند نشریه متخلف را موقتاً تا دو ماه توقیف و پرونده را خارج از نوبت رسیدگی نماید. تبصره 3ـ مطالب اختصاصی نشریات  اگر به نام پدیدآورنده اثر (به نام اصلی با مستعار) منتشر شود به نام او و در غیر این صورت به نام نشریه مشمول قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان می باشد.
همچنین فصل چهارم این قانون به  حدود و آزادی های مطبوعات بسنده کرده است :  ماده 6ـ نشریات جز در موارد اخلال به مبانی و احکام اسلامی و حقوق عمومی و خصوصی که در این فصل مشخص می شوند، آزادند:1ـ نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به  اساس جمهوری اسلامی لطمه  وارد کند.2ـ اشاعه فحشاء و منکرات و انتشار  عکس ها و تصاویر مطالب خلاف عفت عمومی.3ـ تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر.4ـ ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق  طرح مسائل نژادی و قومی.5ـ تحریض  و تشویق افراد و گروهها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت ، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج .6ـ فاش نمودن و انتشار اسناد و دستورها و مسائل محرمانه ، اسرار نظامی ، انتشار مذاکرات غیر علنی مجلس شورای اسلامی و محاکم غیر علنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضائی بدون مجوز قانونی .7ـ اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید.8ـ افترا به مقامات ، نهادها، ارگان ها و هر یک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.9ـ سرقت های ادبی و همچنین نقل مطالب از مطبوعات و احزاب و گروههای منحرف و مخالف اسلام ( داخلی و خارجی) به نحوی که تبلیغ از آنها باشد .( حدود موارد فوق را آئین نامه مشخص می کند.)تبصره 1ـ سرقت ادبی عبارت است از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته های دیگران به خود یا غیر ولو به صورت ترجمه.10ـ استفاده ابزاری از افراد در تصاویر و محتوی و تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ ، تشریفات و تجمعات نامشروع و غیر قانونی.11ـ پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران .12ـ انتشار مطالب علیه اصول قانون اساسی. تبصره 2ـ متخلف از موارد مندرج در این ماده مستوجب مجازات های مقرر در ماده 698 مجازات  اسلامی خواهد بود و در صورت اصرار مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه می باشد. ماده 7ـ موارد ذیل ممنوع و جرم محسوب می شود.الف ـ چاپ و انتشار نشریه ای که پروانه برای آن صادر نشده یا پروانه آن لغو گردیده و یا به دستور دادگاه به طور موقت یا دائم تعطیل گردیده است.ب ـ انتشار نشریه به گونه ای که اکثر مطالب آن مغایر باشد با آنچه که متقاضی به نوع آن متعهد شده است.ج ـ انتشار نشریه به نحوی که با نشریات موجود یا نشریاتی که به طور موقت یا دائم تعطیل شده اند از نظر نام، علامت و شکل اشتباه شود.د ـ انتشار نشریه بدون ذکر نام صاحب امتیاز و مدیر مسئول و نشانی اداره نشریه و چاپخانه آن.تبصره ـ مراکز نشر، چاپ، توزیع و فروش نشریات ، مجاز به چاپ و انتشار و عرضه مطبوعات و نشریاتی که از سوی دادگاه صالح یا هیئت نظارت مغایر با اصول مندرج در این قانون تشخیص داده شود، نمی باشند.


 در چنین روزی در سال  1364 ه ش  ،   شبه جزیره فاو عراق به  تصرف رزمندگان پر توان اسلام  در آمد . فاو در جریان عملیات والفجر هشت به تصرف رزمندگان پرتوان اسلام در آمد . عملیات والفجر هشت در ساعت ده و بیست و دو دقیقه بیستم بهمن سال 1364 ه ش توسط فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با قرائت رمز عملیات به این شرح آغاز شد : « بسم الله الحمن الرحیم : لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم . وقاتلوهم حتی لا تکون فتنه . یا فاطمه الزهرا یا فاطمه الزهرا ، یا فاطمه الزهرا . » پس از آن یگانهای نیروی زمینی سپاه با پشتیبانی آتش طرح ریزی شده ، تهاجم خود را در محور های مور نظر آغاز و مبادرت به شکستن خط کردند .در این عملیات رزمندگان اسلام توانستند  از آبهای خروشان اروند رود بگذرند و دشمن را با حملات برق آسای خود مضحمل کنند. استراتژی تنبیه متجاوز در عملیات والفجر هشت که  یکی از بی نظیر ترین عملیات های آبی خاکی در عالم نظامی گری است ،  به وجه بارزی نمود پیدا می کند . در این عملیات با عبور باور نکردنی رزمندگان اسلام  از اروند رود  دو هدف تاثیر گذار بر موازنه جنگ یعنی تصرف منطقه مهم فاو  و انهدام دشمن به دست آمد. همچنین  تسلط بر اروند رود  ، بستن راه عراق به خلیج فارس و هم مرزی با کویت از جمله نتایج این عملیات  بود که نظام بین الملل را به شدت نگران کرد . پس از این عملیات بود که مک فارلین به تهران آمد . سرانجام پس از هفتاد و پنج روز نبرد در فاو با پیروزی رزمنذدگان اسلام پایان یافت . در این عملیات هشتصد کیلومتر مربع اززمین های دشمن آزاد شد و بیش از پنجاه هزار نفر از نیروهای آن کشته و زخمی شده و نزدیک به سه هزار نفر به اسارت نیروهای خودی در آمدند . انهدام وسایل و تجهیزات دشمن نیز در این عملیات قابل ملاحظه بود به گونه ای که بیش از ششصد دستگاه تانک و نفر بر ، پانصد دستگاه خود رو ، 150 قبضه توپ ، 45 فروند هواپیما ، ده فروند بالگردان و سه فروند ناوچه منهدم شد .


در چنین روزی در سال 1980 میلادی احمد القشیری نخستین رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین در گذشت . وی را در همین روز در فلسطین اشغالی به خاک سپردند .


در چنین روزی در سال 1996 میلادی عملیاتهای شهادت طلبانه "حماس" به خونخواهی شهید یحیی عیاش آغاز شد . در  پنج عملیات شهادت طلبانه گردانهای القسام ، دهها صهیونیست کشته و مجروح شدند .


درچنین روزی در سال 1753 میلادی  ، بیماری اسکوربوت کشف شد . این بیماری را  پزشکی انگلیسی به نام هاکیستی  کشف کرد.  بیماری  یاد شده به دلیل کمبود ویتامین «ث» در بدن انسان ایجاد می شود .


درچنین روزی در  سال 1991 میلادی  ،  نمایندگان کشورهای عضو پیمان ورشو در یک گردهمایی عمومی در بوداپست مجارستان خواستار انحلال این پیمان شدند . ورشو پیمانی است نظامی که در برابر پیمان ناتو ( بلوک غرب ) منعقد شد . در این پیمان هریک از کشور های عضو که عمدتا کشور های اقماری شوروی سابق  بودند در قبال  یکدیگر متحد شدند تا  به هنگام حمله  نظامی به هریک از کشور های به اصطلاح بلوک شرق    ، از سوی کشور بیگانه ، همگان  به کمک کشور عضو در خطر  بشتابند .


در چنین روزی در سال 1815 میلادی ناپلئون بناپارت که از سوی اتحادیه کشورهای مخالف به جزیره « البا» در مدیترانه تبعید شده بود  ، دوباره به فرانسه باز گشت  . ناپلئون از این پس یک دوره  حکومت صد روزه را در این کشور آغاز کرد .

در چنین روزی در سال  1966 میلادی   ،   حافظ اسد ژنرال سوریه دراین کشور کودتا کرد.


در چنین روزی در سال  1812 "لوئیجی لامبرتی "شاعر بزرگ  ایتالیا در گذشت مجموعه اشعار او در سال 1822 میلادی منتشر شد .او در سن 53 سالگی در گذشت .  


در چنین روزی در سال 1923 میلادی    درخواست آدولف هیتلر برای تابعیت آلمان مورد پذیرش مقامات آلمانی قرار گرفت  . وی  اصالتا اتریشی است .


در چنین  روزی در سال  1920 میلادی فاروق اول پادشاه مصر ،به دنیا آمد  .وی در سال 1936  به سلطنت رسید .او به  سال 1965 در گذشت .


در چنین روزی در سال 1643 میلادی احمد دوم بیست یکمین پادشاه عثمانی  به دنیا آمد . او بین سالهای 1691 تا 1695 بر این کشور حکومت می کرد .


در چنین روزی در سال 1814 میلادی تاراس شوچنکو شاعر ملی اوکراین به دنیا آمد . او علاوه بر شاعری در نقاشی هم چیره دست بود .

در چنین روزی در سال 1933 میلادی    آمریکا نخستین ناو هواپیمابر با نام رنجر را مورد استفاده قرار داد . 


در چنین روزی در سال 1847 میلادی جان واتسون فیلسوف کانادایی متولد شد . «ایده آلیسم عینی»  عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی در سال 1917 میلادی آنتونی  بورخس نویسنده آمریکایی دیده به جهان گشود .« ساعت پرتغالی»  عنوان مهمترین اثر اوست .

در چنین روزی در سال 1975 میلادی عالیجاه محمد رهبر جمعیت امت  اسلام در سن هفتاد و هفت سالگی در گذشت . وی توانسته بود با جمع آوری بر خی از همفکران خود اندیشه های اسلامی را در آمریکا گسترش دهد .

در چنین روزی در سال 1497 میلادی نیروهای ایتالیایی دوباره منطقه تارانتو در فرانسه را به اشغال خود در آوردند .

در  چنین روزی در سال 1803 میلادی بیش از 1800 ایالت آلمان به شصت ایالت در  این کشور تبدیل شد .


در چنین روزی در سال 1836 میلادی ساموئل کلت نخستین هفت تیر را اختراع کرد . وی نام خود را برروی آن نهاد و امروز هفت تیرساخت  او به کلت مشهور شده است .

درچنین روزی در سال 1896 میلادی دولت ایتالیا به اریتره حمله ور شد .


در چنین روزی در سال 1916 میلادی  نیروهای  آلمانی فورت دو مونت در نزدیکی وردون فرانسه را به اشغال خود در آوردند .

در چنین روزی در سال 1954 میلادی جمال عبدالناصر نخست وزیر مصر شد .

در چنین روزی در سال 1988 میلادی کره جنوبی صاحب قانون اساسی  شد .

در چنین روزی در سال 1990 میلادی مردم  نیکاراگوئه به داوطلبان  غیر  ساندینیست،  رای دادند .

همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی کویت گرامی داشته می شود . کویت کشوری است در جنوب غربی آسیا ، ساحل غربی خلیج فارس بین عراق وعربستان . نژاد مردم این کشور عرب است و بیشتر آنان نیز به زبانهای انگلیسی و فارسی تکلم می کنند . عموم مردم این کشور پیرو دین اسلام  اند . حکومت این کشور مشروطه امیرنشین است که در سال 1961 از انگلستان مستقل شد و در چهاردهم مه سال 1963 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .


همه ساله چنین روزی به عنوان روز فرانسیسکو واسکز دو کرونادو گرامی داشته می شود . کرونادو یکی از کاشفان اسپانیایی بود که مکزیک را کشف کرد . 


در چنین روزی در سال  1916 (  1294 ه ش ) نیروهای روسیه شهر کرمانشاه را به تصرف خویش در آوردند . در جریان اشغال این شهر مردم و نظامیان ایران تلاش های فراوانی در دفاع از شهر  کردند اما در نهایت به علت برتری نظامی روس ها  کرمانشاه به اشغال روس ها در آمد .