فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۵ اسفند
    • 24 February
    • ٣ شعبان

حضرت اباعبداللّه الحسین (ع) ، بنا بر روایات مشهور، روز سوم شعبان سال چهارم هجرى در مدینه دیده به جهان گشودند و جهانی را مملو ازنور حضورخود ساختند . پدر بزرگوارشان حضرت علی ابن ابی طالب (ع) و مادر بزررگوارشان حضرت صدیقه طاهره س است . امام  حسین(ع)مدت شش سالِ از کودکی خود را با پیغمبر اکرم (ص ) گذارند و پس از رحلت آن بزرگوار، سى سال در کنار پدرش على ع  به سر برد و در همه حوادث پرتلاطم دوران آن حضرت نقش فعالی ایفا  کرد .پس از شهادت امیرمومنان (ع) وبرادرعزیزش امام حسن (ع) آن حضرت ده سال، ضمن ارزیابى حوادث روزگار، بارها با اعتراض به معاویه وپس از مرگ او به به   یزید، شجاعانه در برابر حکام جور مقاومت  و از بیعت با آنان  خوددارى کرد. امام حسین(ع)  نمونه یک انسان کامل است . درستایش شخصیت  اوهمین بس که نام حسین دراذهان همگان ، همواره مفاهیمی چون اخلاص ، شجاعت ،  ظلم ستیزى  ، خروش علیه  ستم و تبعیض ، ایثار ، جوانمردی ، جانبازی  و شهادت  را زنده می سازد .
در سالهای اواخر دهه پنجاه و اوایل  دهه شصت هجری ،   بنی امیه تمامی هم خود را برای انحراف  اسلام از ریشه و معیار اصلی آن آغاز کرده بود .  ظلم و ستم بی حد و حصر حاکمان و انحراف از حرکت اصیل اسلامی در سال شصت هجری ، امام ع  را برآن داشت  که براى به حرکت درآوردن امت، به  خطابه ا کتفا نکند و آنان را به فداکاری ، ایثار و قیام در برابر  باطل بشوراند تا زمینه احقاقِ حق  فراهم شود .  امام حسین ع  تصمیم به قیام علیه حکومت اموی گرفت و  در باره هدف از قیامش فرمود :  من از روى خود خواهى و خوشگذرانى و یا براى فساد و ستمگرى قیام نکردم، من فقط براى اصلاح دردین امت جدم از وطن خارج شدم. من با قیام خود خواستار  امر به معروف و نهى از منکرم  و می خواهم به سیره و روش جدم و پدرم على بن ابیطالب عمل کنم.
آن حضرت  در محرم سال 61 هجرى به همراه گروهى از بستگان و یاران باوفایش، در سرزمین کربلا تصویری ماندگار از قیام در برابر ظلم و ستم را برای جهانیان به یادگار نهاد که تا ابد خاطره آن برای همگان جاودان خواهد بود . آن امام همام و  یارانش در طریق احیای سنت نبوی و امر به معروف ونهی از منکر به  شهادت رسیدند و سرخ ترین خاطره را بر سبزترین در خت عدالت و جوانمردی  پیوند زدند . مرقد مطهر آن حضرت - کربلای معلا-  تا همیشه دهر  یادآور مردان عاشورایی از قبیله آفتاب است . 
  آنچه در پی می آید وصیت نامه امام حسین(ع) است:
"بسم الله الرحمن الرحیم. هذا ما أوصی به الحسین بن علی إلی أخیه محمد بن الحنفیة إن الحسین یشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و أن محمداً عبده و رسوله جاء بالحق من عنده و أن الجنة حق و النار حق و الساعة آتیة لاریب فیها و أن الله یبعث من فی القبور و أنی لم أخرج أشراً و لا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً و إنما خرجت لطلب الإصلاح فی امة جدی(صلی الله علیه و آله ) أرید أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر و أسیر بسیرة جدی و أبی علی بن أبی طالب فمن قبلنی یقبول الحق فالله أولی بالحق و من رد علی هذا أصبر حتی یقضی الله بینی و بین القوم و هو خیرالحاکمین، و هذه وصیتی إلیک یا أخی! و ما توفیقی إلا بالله، علیه توکلت و إلیه أنیب.
امام حسین علیه السلام هنگام حرکت از مدینه به سوی مکه این وصیت نامه را نوشت و با مهر خویش ممهور ساخت و به برادرش محمد حنفیه تحویل داد:
" بسم الله الرحمن الرحیم...؛ این وصیت حسین بن علی است به برادرش محمد حنفیه. حسین گواهی می دهد به توحید و یگانگی خداوند و این که برای خدا شریکی نیست و محمد(ص) بنده و فرستاده اوست و آئین حق( اسلام) را از سوی خدا( برای جهانیان) آورده است و شهادت می دهد که بهشت و دوزخ حق است و روز جزا بدون شک به وقوع خواهد پیوست و خداوند همه انسان ها را در چنین روزی زنده خواهد نمود."
امام در وصیت نامه اش پس از بیان عقیده خویش درباره توحید و نبوت و معاد، هدف خود را از این سفر این چنین بیان نمود:
" من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از شهر خود بیرون آمدم؛ بلکه هدف من از این سفر، امر به معروف و نهی از منکر و خواسته ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیای سنت و قانون جدم، رسول خدا(ص) و راه و رسم پدرم، علی بن ابی طالب(ع) است. پس هر کس این حقیقت را از من بپذیرد( و از من پیروی کند) راه خدا را پذیرفته است و هر کس رد کند( و از من پیروی نکند) من با صبر و استقامت( راه خود را) در پیش خواهم گرفت تا خداوند در میان من و بنی امیه حکم کند که او بهترین حاکم است. و برادر! این است وصیت من به تو و توفیق از طرف خداست، بر او توکل می کنم و برگشتم به سوی اوست."


در چنین روزی در سال  1331ه ش علا نخست وزیر وقت ایران  به ملاقات لوی هندرسن رفت و او را از مذاکراتی که با هفت  نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی در جریان بود مطلع کرد. این نمایندگان معتقد بودند: افسران ارتش باید از نخست وزیر دستور بگیرند، دشمنان دکتر مصدق به دربار راه داده نشوند و تقسیم اراضی سلطنتی میان رعایا متوقف گردد.علا یک مهره خود فروخته به بیگانه بود . همچنین در چنین  روزی در سال  1331حسین مکی در یک تماس تلفنی با حسین علا از او خواست که شاه را از مصالحه با دکتر مصدق باز دارد.در همین روز در سال 1331 نه  تن از نمایندگان فراکسیون نهضت ملی در منزل مصدق حاضر شدند و پیام شاه مبنی بر پشتیبانی از مصدق را به اطلاع وی رساندند.


در چنین روزی در سال 1357 حضرت امام خمینی ره طی حکمی حجه الاسلام خلخالی را به تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی فراخواندند . متن حکم به این شرح است :
جناب حجه الاسلام آقای حاج شیخ صادق خلخالی دامت افاضاته
به جنابعالی ماموریت داده می شود تا در دادگاهی که برای محاکمه متهمین و زندانیان تشکیل می شود حضور به هم رسانده و پس از تمامیت مقدمات محاکمه با موازین شرعیه حکم شرعی صادر کنید .
روح الله الموسوی الخمینی 
( صحیفه نور ، ج6 ، ص 215)
این حکم را می توان نقطه آغازین تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی دانست . دادگاه انقلاب اسلامی پس از تصویب قانون اساسی به عنوان  یکی از دادگاههای بدنه دادگستری جمهوری اسلامی در آمد که دارای صلاحیت ذاتی نسبت دیگر دادگاههای دادگستری است .


درچنین روزی در سال 1364 هجری شمسی    عملیات والفجر 9 با رمز یا الله، یا الله، یا الله آغاز شد. از نیمه دوم سال 1364 ه ش زمینه های اصلی شدن جنگ در جبهه شمال بروز کرد و نخستین نبردی که با این هدف پنهان به اجرا در آمد والفجر نه بود . این عملیات با هدف گشودن جبهه ای گسترده در منطقه سلیمانیه و جلوگیری از تمرکز ارتش عراق در منطقه عملیات والفجر هشت به اجرا در آمد و طی آن منطقه وسیعی آزاد شد که در صورت تثبیت تاثیر آن در سرنوشت جنگ محتمل بود . اما دو هفته بعد به دلیل پاره ای نابسامانی ها منطقه آزاد شده سقوط کرد . این عملیات در منطقه عمومی سلیمانیه وچوارتای عراق با تک نیمه گسترده و به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد .   در عملیات  یاد شده دشمن بعثی بیش از 1500 کشته و زخمی و 134 نفر اسیر داد . همچنین یک هواپیما ، یک بالگردان ، بیست تانک و نفر بر و نود نفربر از دشمن بعثی منهدم شدند .

درچنین روزی در  سال 1366 هجری شمسی  ،  عملیات نامنظم ظفر 6 تحت فرماندهی  نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرق استان کرکوک آغاز شد . در نتیجه این عملیات ارتفاعات گرده ناصر ، گرده مقبره ، گرده قالی ، گرده سو و ارتفاع 606 به تصرف نیروهای اسلام در آمد  . در این حمله همچنین بیش از 220 نفر از نیروهای عراق کشته و زخمی  شدند .
همچنین رزمندگان اسلام  پس از تسلط بر پل مهم باصره سه پایگاه دیگر از جمله پادگان گردان مستقل پیاده مکانیزه از سپاه یکم را به تصرف خود در  آوردند و تعداد  100 تن از آنها را کشته و 20 نفر را به اسارت گرفتند  .  در محور شرق سنگاو نیز پایگاهها و مواضع عراق مورد تهاجم و ضربات سنگین سپاه اسلام قرارگرفت .


در چنین روزی در  سال 1945 میلادی احمد ماهر پاشا نخست وزیر مصر  ، ترور شد .   وی پس از آنکه  متن اعلان جنگ مصر به کشورهای  آلمان و متحدانش  را  در پارلمان مصرقرائت کرد ،  به ضرب گلوله یکی  از مخالفان کشته شد.


در چنین روزی در سال 1821 مکزیک استقلال یافت .مکزیک کشوری است نیمه کوهستانی در جنوب ایالات متحده آمریکا و در طرفین مدار راس السرطان ، بین خلیج مکزیک و اقیانوس کبیر ، . نژاد مردم این کشور سفید و سرخ و سیاه و دو رگه و زبان رایج در میان آنان اسپانیولی است . اکثر مردم این کشور کاتولیک اند . نوع حکومت این کشور جمهوری فدرال است که در سال 1821میلادی پس از مبارزات فراوان از اسپانیا مستقل شد و در تاریخ هفتم نوامبر سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

در چنین روزی در سال 1974 میلادی    دولت پاکستان  بنگلادش را برسمیت شناخت . بنگلادش کشوری است در جنوب آسیا در ساحل شمالی خلیج بنگال بین هند و میانمار . مردم آن از نژاد زرد و سفید هستند . نزدیک به نود در صد از مردم این کشور مسلمان و بقیه برهمایی و مسیحی و بودایی اند . زبان رسمی آنان بنگالی و نوع حکومتشان جمهوری است . بنگلادش تا هفدهم آوریل 1971 تابع پاکستان بود و پاکستان شرقی خوانده می شد و در این سال نمایندگان انتخابی مردم مجمع موسسان را تشکیل دادند و اعلامیه استقلال کشور را که به وسیله شیخ مجیب الرحمان اعلام شده بود تصویب کردند . کشور جدید بنگلادش نهایتا در سال 1974 میلادی  تشکیل شد و درهفدهم سپتامبر     1974 به عضویت سازمان ملل متحد در  آمد .


در چنین روزی در   سال 1918 کشور  استونی استقلال خود را به دست آورد  .استونی کشوری است تازه استقلال یافته در مرکز اروپا و در شمال غرب روسیه . این کشور پس از سالها کوشش استقلال طلبانه  قبل  جنگ دوم جهانی در 14 ژوییه 1940 با امضای معاهده ای میان هیتلر و استالین ،  توسط روسیه شوروی اشغال شد و رسما ضمیه آن کشور گردید .در سالهای جنگ یعنی بین سالهای 1941 تا 1944 در اشغال نیروهای  آلمانی بود   . این کشور پس از جنگ هم در اختیار شوروی قرار گرفت اما  نهایتا در پانزدهم شهریور سال 1370 ه ش به استقلال دست یافت . بیشتر مردم استونی استونیایی و سی در صد آنان روس هستند . حکومت این کشور در حال حاضر جمهوری است .


در چنین روزی در  سال 1941 دوره اول جنگهای شمال آفریقا میان نیروهای ایتالیایی  به فرماندهی   مارشال گرازیانی و ژنرال ویول  فرمانده نیروهای  انگلیس پایان یافت . در این جنگ که با بیش از یکصد و پنجاه هزار کشته به انجام رسید انگلستان توانست با اشغال بندر  بنغازی  و لیبی در جنگ پیروز شود .

در چنین روزی در سال 1949 قرارداد آتش بس و متارکه جنگ میان رژیم صهیونیستی   و جمهوری مصر امضا شد . مصر از مدت ها قبل علیه رژیم صهیونیستی وارد مبارزه شده بود که سرانجام با این پیمان میان آنها جنک متارکه شد .


درچنین روزی در  سال 1848 میلادی  دومین دوره جمهوری فرانسه  با  استعفای لویی فیلیپ آغاز شد. در این دوره  یازده تن از روزنامه نگاران جمهوریخواه به اداره امور مملکتی مشغول بودند.


در چنین روزی در سال  1854 میلادی  دکتر امیل فون بهرینگ پزشک و محقق آلمانی دیده به جهان گشود . وی سرم دیفتری را کشف کرد و در اثر این کشف مهم در  سال 1901 میلادی نخستین جایزه نوبل را در رشته طب، در یافت داشت .


ر چنین روزی در سال 1684 میلادی کاترین اول امپراطور روسیه به دنیا آمد . وی بین سالهای 1725 تا 1727 میلادی بر این کشور حکومت کرد .


 در چنین روز یدر سال 1852 میلادی  ، جرج ای مور نقاش و نویسنده ایرلندی به دنیا آند .« استر واترز»  عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روز یدر سال 1909 میلادی ماکس بلاک فیلسوف آلمانی به دنیا آمد . «فلسفه تحلیلی »  عنوان مهمرتین اثر اوست .


در چنین روزی در سال 1810 میلادی هنری کاوندیش فیزیکدان و شیمدیان انگلیسی   چشم از جهان فروبست . او در حوزه عناصر متشکله در هوا تحقیقات فراوانی کرد .


در چنین روزی در سال 1541 میلادی شهر سانتیاگو توسط پدرو دو والوید یا تاسیس شد .

در چنین روزی در سال 1894 میلادی نیکاراگوئه تگو سیگالپا  پایتخت هندوارس  را به اشغال خود در آورد .


در چنین روزی در سال 1895 میلادی جنگ های استقلال طلبانه در  کوبا آغاز شد .

در چنین روزی در سال 1920 میلادی مجلس یونان اعلان جمهوری کرد.


در چنین روزی در سال 1924 میلادی مهاتما گاندی از حبس آزاد شد .


در چنین روزی در سال 1933 میلادی جامعه ملل از ژاپن خواست که از منچوری خارج شوند اما ژاپن به این در خواست وقعی  ننهاد . منچوری پیشتر به اشغال نیروهای ژاپنی در آمده بود . جامعه ملل به دلیل فقدان ید اجرایی نتوانست بر ژاپن اعمال قدرت نماید .


 در چنین روزی در سالذ1941 میلادی نشست ضد نازیسم در آمستردام شکل گرفت .

در چنین روزی در سال 1945 میلادی سوریه و مصر نیز علیه نازی های آلمان اعلان جنگ کردند .

در چنین روزی در سال 1946 میلادی خوان پرون به عنوان رییس جمهور آرژانتین انتخاب شد .


در چنین روز ی در سال 1960 میلادی دولت آنتونیو سگنی در ایتالیا سقوط کرد . وی دو بار بین سالهای 1955 تا 1957 و 1959 تا 1960 نخست وزیر این کشور شد .

در چنین روزی در سال 1971 میلادی الجزایر کمپانی های نفت فرانسوی در این کشور را ملی اعلام کرد .

در چنین روزی در سال 1976 میلادی کوبا دارای قانون اساسی شد .

همه ساله چنین روزی  به عنوان روز آزادی در این کشور گرامی داشته می شود .

همه ساله در کشور مکزیک به عنوان روز پرچم گرامی داشته می شود .

در چنین روزی در سال 1793 میلادی نیروهای فرانسوی وارد جنوب غربی هلند شدند و این منطقه را به اشغال خود در آوردند .