فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۳ اسفند
    • 22 February
    • ١ شعبان

در چنین روزی در سال 1266ه ق صاحب جواهر از بزرگان و علمای جهان تشیع دیده از جهان فروبست .
در سال 1200 ق  فرزندى در خانه شیخ محمد باقر نجفى به دنیا آمد که او را محمد حسن نامیدند.شرح هجرت نیاکان محمد حسن از اصفهان به نجف اشرف را این گونه یاد کرده اند: زمانى شیخ عبدالرحیم شریف کبیر - جد سوم محمد حسن - از اصفهان راهى نجف اشرف شد و در آن شهر مقدس رحل اقامت افکند تا از محضر عالمان بزرگ کسب فیض کند. وى سرانجام از فقیهان وارسته و فاضل گردید. دو پسر دانشمند به نامهاى آقا محمد کبیر و آقا محمد صغیر - جد دوم محمد حسن ، (مولف کتاب الاقتباس و التضمین در عقاید) از او به یادگار ماندند. شیخ عبدالرحیم ، فرزند آقا محمد صغیر و جد محمد حسن فرزانه اى است که به نیکى از او یاد کرده اند.در حقیقت محمد حسن دوران کودکى و نوجوانى را در دامان خاندان علم و فضیلت سپرى کرد.هنوز کودکى بیش نبود و تازه خواندن و نوشتن را فراگرفته بود که وارد حوزه علمیه نجف اشرف شد. دروس مقدمات و سطح را بسرعت نزد سید حسین شقرایى عاملى (متوفى 1230 ق ) و شیخ قاسم آل محیى الدین (متوفى 1238 ق ) و شیخ حسن (متوفى 1250 ق ) گذراند و در نوجوانى به درس خارج فقه و اصول راه یافت .محمد حسن سالیان دراز در عالیترین سطح دروس حوزه علمیه ، در درس ‍ آیت الله شیخ جعفر کاشف العظا، آیت الله سید مهدى بحرالعلوم ، آیت الله سید جواد عاملى و آیت الله شیخ موسى کاشف الغطا شرکت کرد.  و با پشتکار و نبوغى که داشت توانست در 25 سالگى به درجه اجتهاد نایل آمد و نگارش کتاب بى همتاى ((جواهر الکلام )) را آغاز کند. شیخ سپس به تدریس علوم دینى همت گذارد.حوزه علمیه نجف به برکت تدریس صاحب جواهر  رونق تازه اى گرفت . شیخ آقا بزرگ تهرانى مى نویسد:((صاحب جواهر این امتیاز را نیز بر دیگر عالمان داشت که عموم شاگردانش از علماى بزرگ و سرشناس بودند و در محضر درس او جمع فراوانى تربیت شده ، در گوشه و کنار جهان پخش گردیدند و بعد از او مقام مرجعیت یافتند و بر کرسى فتوا نشستند که عدد آنان زیاد و شمارش آنان کار مشکلى است .))
برخى از شاگردان ممتاز او عبارتند از:
1.آیت الله سید حسین کوه کمرى : فرزند سید محمد، که با 24 واسطه ، نسبش به امام حسین علیه السلام مى رسد. او در روستاى ارونق از توابع کوه کمره تبریز به دنیا آمد و پس از فراگیرى خواندن و نوشتن به حوزه علمیه تبریز راه یافت . سپس براى ادامه تحصیل عازم کربلا شد و پس از مدتى به حوزه علمیه نجف روى آورد و در درس صاحب جواهر و شیخ انصارى شرکت کرد و به اجتهاد رسید.  ماجراى تواضع و شرکت وى در درس ‍ شیخ انصارى بسیار شنیدنى است .
آیه الله کوه کمرى بعد از وفات شیخ انصارى (متوفى 1281 ق ) به مرجعیت رسید. بسیارى از شیعیان آذربایجان ، تفلیس و ایروان از او تقلید مى کردند. سرانجام وى در سال 1299 ق . در نجف درگذشت و در مقبره اى که اکنون به نام او معروف است ، در برابر آرامگاه صاحب جواهر به خاک سپرده شد.
2. آیه الله شیخ جعفر شوشترى : فرزند حسین و اهل شوشتر است در جوانى همراه پدر به حوزه علمیه نجف راه یافت و در درس صاحب جواهر شرکت کرد. پس از سالها تحصیل و رسیدن به مقامهاى والاى علمى و اخلاقى به زادگاه خود برگشت و بیش از سى سال در آنجا به تبلیغ اسلام پرداخت . در سال 1291 ق به نجف بازگشت . او در صحن حرم حضرت على علیه السلام به سخنرانى مى پرداخت و گفتارش مشتاقان زیادى داشت .در سال 1302 ق براى زیارت امام رضا علیه السلام به ایران آمد و علماى بزرگ تهران از او در خواست کردند تا مدتى در تهران بماند. او نخستین امام جماعت مسجد سپهسالار بود.
آیه الله شیخ جعفر شوشترى ، مرجع تقلید  و محدثى بزرگ بود و مى بایست بسان اغلب مراجع تقلید به تدریس و فتوا بپردازد اما علاقه وافر او به اهل بیت علیه السلام وى را بر آن داشت تا به منبر برود و به ذکر روضه هاى جانسوز بر شنوندگان تاثیر بسیار گذارد.سرانجام در 28 یا 29 صفر 1303 ق ، در راه بازگشت به نجف ، در کرند غرب بدرود حیات گفت و در نجف به خاک سپرده شد.
3. ملا على کنى : در سال 1220 ق در روستاى ((کن )) تهران به دنیا آمد. سالها در حوزه علمیه نجف نزد استادان فرزانه اى چون صاحب جواهر به تحصیل پرداخت . تا اینکه وى به اجتهادش گواهى داد و او به تهران بازگشت و به تالیف و تبلیغ پرداخت . از وى آثارى در زمینه اصول ، فقه ، تفسیر، حدیث و رجال به یادگار مانده است . سرانجام در صبحگاه روز 27 محرم 1306 ق در گذشت و در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنى ، در کنار قبر امامزاده حمزه به خاک سپرده شد.
4. شیخ محمد ایروانى : فرزند محمد باقر ایروانى است که در سال 1232 ق به دنیا آمد. در جوانى از ایروان به کربلا رفت و در درس سید ابراهیم قزوینى شرکت کرد. سپس به نجف رفت و در درس بزرگانى چون صاحب جواهر و شیخ انصارى حضور یافت و پس از رسیدن به اجتهاد به ((فاضل ایروانى )) شهرت یافت . او پس از وفات آیه الله سید حسین کوه کمرى (متوفى 1299 ق ) مرجعیت تقلید بسیارى از شیعیان ایران ، هند، ترکیه ، قفقاز، و روسیه را عهده دار گردید و در کرسى تدریس عالیترین سطح دروس حوزوى ، به تربیت شاگردان پرداخت .از وى کتابهایى در زمینه اصول ، فقه و تفسیر برجاى مانده است . سرانجام در سال 1306 ق رخت از جهان بر بست . شیخ محمد حسن نجفى در 25 سالگى نگارش کتاب بى همتاى ((جواهر الکلام )) در شرح کتاب شرایع الاسلام محقق حلى را آغازید. جواهر الکلام ، این دائره المعارف فقه شیعه ثمره 32 سال تلاش شبانه روزى او اینک معتبرترین متن درسى عالیترین سطح دروس حوزه هاى علمیه شیعه ، یعنى درس خارج فقه است . علامه سید محسن امین (متوفاى 1371 ق ) درباره این کتاب مى نویسد: در فقه اسلام کتابى به همتایى جواهر الکلام نیست . شیخ انصارى نیز فرمود: براى مجتهدى که بخواهد احکام الهى را استنباط کند، کافى است کتابهاى جواهر و وسائل الشیعه (حدیث ) را در اختیار داشته باشد و کمتر اتفاق مى افتد که به کتابى از پیشینیان نیازمند شود. او علاوه بر کتاب ((جواهر)) کتابهاى دیگرى نیز نوشت که عبارتند از:1. نجاه العباد فى المعاد: درباره احکام طهارت و نماز
2. هدایه الناسکین : درباره احکام حج
3. رساله اى در احکام خمس و زکات
4. رساله اى در احکام روزه که به فارسى ترجمه شد.
5. رساله اى در احکام ارث
6. مقالاتى پیرامون اصول فقه
صاحب جواهر تا آخرین لحظات عمر به تالیف مشغول بود. در اواخر عمر تصمیم به شرح کتاب ((قواعد)) علامه گرفت اما افسوس که پیمانه عمرش ‍ به سر آمد. ساختن گلدسته براى مسجد کوفه ، احداث وضوخانه و مکانى براى سکونت خادمان مسجد سهله ، بناى ساختمان حرم حضرت مسلم بن عقیل (س ) و حرم هانى بن عروه (س ) در کوفه از کارهاى عمرانى صاحب جواهر است . وى لباسهاى بسیار تمیز مى پوشید. ظاهرى بس آراسته داشت . بسیار قانع ، فروتن و شکیبا بود. به شاگردانش احترام خاصى مى گذاشت .او تلاش دیگران را مى ستود و آنان را تشویق مى نمود.


در چنین روزی در سال 1828 میلادی ایران و روسیه معاهده ترکمنچای  را منعقد کردند . پس از عهدنامه گلستان ، روس ها  در مناطق مسلمان نشینی اعمال وقیحی را مرتکب شدند که همگی از ظلم و ستم بر مردم این خطه حکایت می کرد . در این میان مردم این مناطق بارها فریاد دادخواهی سردادند . در این میان علمای بسیاری بر وجوب جهاد علیه دشمن اشغالگر تاکید کردند . این مقدمات همگی فراهم کننده  دوره دوم جنگ ها بود  . با تجاوز روس ها به سرحدات ایرانی   عملا بر خلاف خواست ایرانیان جنگ دوم آغاز شد و در مناطق باکو ، شکی و شروان نبرد سختی در گرفت . در این میان جنگ گنجه از سایر نبردها مهم تر بود . در این جنگ ها نیز ایران به دلیل برخی خیانت ها از روسیه شکست خورد و عهدنامه ترکمانچای به  میدان آمد . مفاد این عهدنامه به این شرح بود :
1- واگذاری خانات ایروان و نخجوان به دولت روسیه و تخلیه طالش و مغان از سپاه ایران .
2- پرداخت ده کرور تومان ( پنج میلیون تومان )به طور اقساط از طرف ایران به روسیه به عنوان غرامت جنگی     
3- اجازه عبور و مرور آزاد به کشتی های تجاری روسی در در یای مازندران
4- رضایت به انعقاد  یک عهدنامه تجاری بین ایران و روسیه و حق اعزام کنسول و نمایندگان تجاری به هر منطقه از مناطق ایران که روس ها لازم بدانند .
5- حمایت از ولیعهدی عباس میرزا و کوشش در به سلطنت رساندن وی پس از مرگ شاه
6- استرداد اسرای طرفین
7- اعطای حق قضاوت کنسولی به روسیه 
علاوه بر امضای معاهده تحمیلی ترکمانچای زیر فشار روس ها یک عهد نامه تجاری نیز با آنان به امضا رسید که تمام بازار ایران را بدون هیچ مانعی در اختیار روس ها قرار می داد .

درچنین روزی در  سال 1299 هجری شمسی واحدهای قزاق مقیم قزوین به فرماندهی  رضاخان میر پنج وارد تهران شدند. کودتای سوم اسفند 1299 با توجه به تاثیرات فراوان آن بر حیات سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی ایران واقعه ای مهم و در خور توجه است. انگلیسی ها برای اجرای نقشه ای که کشیده بودند به دو چهره سیاسی و نظامی احتیاج داشتند و سرانجام در این میان سید ضیاء الدین طباطبایی مدیر روزنامه رعد و رضاخان میرپنج را برای این کار برگزیدند .  رضاخان سوادکوهی که چند سال قبل توسط اردشیر جی به  عوامل انگلستان ملحق شده  بود به عنوان عامل نظامی کودتا به ژنرال آیرونساید معرفی   شد. در این میان   با کمک بانک شاهنشاهی و همکاری نظامی کلنل اسمایس ، کاظم خان سیاح مسعود خان کیهان  ، قوای نظامی و قزاق  سازماندهی شده و شرایط برای انجام کودتا و اشغال تهران فراهم شد . رضا خان در بهمن ماه همان سال در ملاقاتی با آیرون ساید توافق کرده بود که پس از فتح تهران توسط نیروهای قزاق مقام نخست وزیری به سید ضیاء الدین طباطبایی سپرده شود . برای اینکه رضا خان اطمینان حاصل کند که در تصرف تهران مشکلاتی وجود نخواهد داشت ژنرال انگلیسی به او اعلام کرد که احمد شاه در جریان این اقدام قرار دارد و نورمن سفیر انگلستان در تهران مشکلات احتمالی را مرتفع خواهد کرد .
سرانجام در شب سوم اسفند 1299 کودتاچیان وارد تهران شده و نقاط حساس شهر را به اشغال خود درآوردند. با فتح تهران حکومت به دست کودتاچیان افتاد . فردای همان روز   سید ضیاء‏الدین طیاطبایی به عنوان نخست وزیر  رسما زمام امور را در دست گرفت. پست حساس وزارت جنگ با اندکی کشمکش در اختیار رضاخان سردار سپه قرارگرفت.

در چنین روزی در سال 1357 ه ش ، حضرت آیت الله خمینی ره رهبر کبیر انقلاب   اسلامی ، در حکمی  وزیران پیشنهادی دولت موقت مهندس بازرگان را تایید کردند . نامهای وزیران پیشنهادی ، مهندس بازرگان به این شرح اند : دکتر علی شریعتمداری ، ( وزیر فرهنگ و هنر و علوم ) ، دکتر مهندس حسن اسلامی ( وزیر پست و تلگراف و تلفن ) ، تیمسار دریا دار دکتر احمد مدنی ( وزیر دفاع ملی ) ، دکتر غلامحسین شکوهی ( وزیر آموزش و پرورش ) ، ناصر میناچی ( وزیر اطلاعات و تبلیغات ) .
 


در چنین روزی در سال 1362 ه ش عملیات خیبر روی داد . عملیات خیبر با هدف انهدام نیروهای سپاه سوم عراق ، تامین جزایرمجنون شمالی و جنوبی ، ادامه تک از جزایر  و محور  طلاییه به سمت نشوه و الحاق به نیروهایی که از محور زید به دشمن حمله می کردند صورت گرفت . همچنین در این عملیات در نظر بود که خشکی شرق دجله از طریق هور تصرف گردد تا دشمن نتواند از سمت شمال سپاه سوم را تقویت کند . در این عملیات که با حضور نیروی  زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محور زید و منطقه هور و طلاییه و با رمز یا رسول الله در ساعت بیست و سی دقیقه روز سوم اسفند سال 1362 ه ش انجام گرفت ، رزمندگان پرتوان اسلام توانستند نتایج در خشانی را از آن ملت ایران نمایند . در نتیجه این عملیات غرور آفرین بیش از بیست و سه یگان دشمن به طور متوسط منهدم گردید و نیروی های دشمن بعثی بیش از پانزده نفر تلفات داد . در این  عملیات همچنین یکصد و پنجاه دستگاه تانک و نفر بر و دویست خورد دشمن منهدم شد . بر اثراین عملیات تیپ 56 زرهی دشمن تا صد در صد منهدم شد . همچنین در نتیجه عمليات خیبر 1140 نفر از نیروهای دشمن اسیر شدند که در میان آنها 35 افسر ، 130 درجه دار و 873 سرباز دیده می شد . در مجموع نیز 1180 کیلومتر از زمین های منطقه ( هزار کیلومتر در هور ، 140 کیلومتر در جزایر و 40 کیلو متر در طلاییه آزادشد  .


درچنین روزی در  سال 1873 میلادی  ،  علامه اقبال لاهوری شاعر و عارف  پارسی گوی دیده از جهان فروبست . اقبال لاهوری  شاعر  اندیشمند معاصر جهان اسلام علاوه بر سرودن شعر در مایه های اندیشگی و فلسفه نیز صاحب اندیشه های والا و بالایی است . او با الهام گیری از کلام قرآن کریم جزء نخستین افرادی بود که با توسل به اندیشه های ناب اسلامی به مبارزه با فرهنگ غربی پرداخت و غرب را مفهوم  واحدی  تصور کرد    که از آن می توان استفاده های گونه گون جست . حال آنکه غرب به همراه محصولات مطلوب خود جهان عقب افتاده را مدهوش صنعت پیشرفته خود خواهد کرد و آن زمان است که جهان جنوب خود را وابسته کامل به شمال فرض می کند  .اقبال لاهوری فرهنگ غرب را بطور کامل می‏شناخت و  با اندیشه‏های فلسفی و اجتماعی غرب آشنایی کامل داشت . اما وی  از هر گونه غربگرایی و شیفتگی نسبت به " ایسم " های غربی‏ ، مسلمانان را بر حذر می‏داشت . او در کنار اندیشه های تعقلی خود  فردی عارف و احساسی نیز بود و عبادت و ذکر و فکر و مراقبه  را دارای  ارزش فراوان می دانست  . اقبال ، احیای فکر دینی را بدون احیای‏ معنویت اسلامی بی‏فایده می‏شمارد . وی همچنین  مرد عمل و مبارزه هم بودو  با استعمار درگیری‏ داشته است.اقبال علاوه بر اینها  به خاندان پیغمبر علاقه و ارادتی خاص دارد و به زبان فارسی اشعاری انقلابی و آموزنده در مدح آنها سروده که گمان نمی‏رود در میان همه شاعران شیعی مذهب فارسی زبان بتوان‏ نظیری برایش پیدا کرد . اقبال فلسفه‏ای دارد که آن را " فلسفه خودی " می‏نامد . او معتقد است‏ که شرق اسلامی هویت واقعی خود را که هویت اسلامی است از دست داده و باید آن را بازیابد .  آثار وی در مجموعه های متعدد بطور مکرر و به زبانهای مختلف به چاپ رسیده است. جاوید نامه و «احیای فکر دینی اسلام» که مهمترین آثار او نام دارند .

                              حفظ قرآن عظیم آئین تست    حرف حق را فاش گفتن دین تست
                              تو کلیمى چند باشى سرنگون   دست‏خویش از آستین آور برون
                             سرگذشت ملت‏بیضا بگوى      با غزال از وسعت صحرا بگوى
                             فطرت تو مستنیر از مصطفى است  بازگو آخر مقام ما کجاست
                                 مرد حق از کس نگیرد رنگ و بو  مرد حق از حق پذیرد رنگ و بو
                              هر زمان اندر تنش جایى دگر   هر زمان او را چو حق شانى دگر
                                رازها با مرد مؤمن بازگوى    شرح رمز کل یوم باز گوى
                                  جز حرم منزل ندارد کاروان  غیر حق در دل ندارد کاروان
                           حق ببین حق گوى و غیر از حق مجوى  یک دو حرف از من به آن ملت‏بگوى
                                 بنده حق بى نیاز از هر مقام  نى غلام او را نه او کس را غلام
                                بنده حق مرد آزاد است و بس  ملک و آئینش خداداد است و بس
                              رسم وراه و دین و آئینش زحق  زشت و خوب و تلخ و نوشینش ز حق
                              عقل خودبین غافل از بهبود غیر سود خود بیند نبیند سود غیر
                                            وحى حق بیننده سود همه  در نگاهش سود و بهبود همه
                               غیر حق چون ناهى و آمر شود  زور ور بر ناتوان قاهر شود


در چنین روزی در سال 1295 ه ش ادیب الممالک فراهانی شاعر و نویسنده معاصر دار فانی را ودا ع گفت . ادیب الممالک فراهانی در سال 1277 ه ق دیده به جهان گشود . وی از شاعران برجسته  قرن سیزدهم و صدر مشروطیت است و در دوره تجدید حیات ادبی که از نشاط اصفهانی آغاز می شود بر غالب شعرای این دوره تفوق دارد  . او در تبریز روزنامه ادب را منتشر می کرد و در سال 1318 به قفقاز سفر کرد . وی در شعبان 1324 ه ق به سردبیری روزنامه مجلس برگزیده شد . او در علوم مختلف زمان خود از جمله تاریخ ، حکمت ، ریاضیات ، نجوم ، رمل و  کف شناسی   استاد و متبحر بود و به زبان های روسی ، کلدانی ، ترکی و پهلوی و تاحدودی نیز انگلیسی و فرانسه آشنایی داشت . از ادیب الممالک فراهانی  یک دیوان شعر بر جای مانده است . وی را در مرقد حضرت عبدالعظیم حسنی در ری به خاک سپرده اند .


در چنین روزی در سال  1922 میلادی  ،  چرچیل پیش نویس قانون اساسی فلسطین را جهت  تشکیل مجلس قانونگذاری به ریاست نماینده عالی بریتانیا عرضه داشت  که کشورهای عربی آن را نپذیرفتند .


در چنین روزی در سال 1495 "ناپل "پس از قریب به یک سال جنگ میان فرانسویان و ایتالیاییها ،به تصرف شارل هشتم پادشاه فرانسه درآمد .


در چنین روزی در سال  1810 فردریک شوپن یکی از بزرگترین موسیقیدانان جهان دیده به جهان گشود . فردریک شوپن آهنگساز و پیانیست لهستانی در خانواده ای نسبتا توانگر در نزدیکی ورشو دیده به جهان گشود . واز خردسالی به یاد گرفتن پیانو  پرداخت . او نخستین کنسرت خود را که شهرت زیادی را برای او به بار آورد در هشت سالگی اجرا نمود . وی دوران نخستین فراگیری موسیقی را در ورشو به پایان برد و در بیست سالگی به پاریس رفت و در آنجا به آوازه بسیار در هنر موسیقی دست یافت . شوپن باانجام سفر های بسیار به کشور های مختلف اروپایی در این کشور ها به ارایه کنسرت مشغول شد . آهنگ های ا و بیشتر رومانتیک اند . اتودها  ، کنسرتو های پیانو، پرلود ها نکتورن ها و بالادهای او را می توان از جمله مهمترین آثار وی بر شمرد .


در چنین روزی در سال 1821 میلادی ،   دولت اسپانیا  ایالت فلوریدای خود را  به قیمت پنج میلیون دلار به دولت آمریکا  فروخت.

رابین سی کالینگوود فیلسوف انگلیسی دیدبه ه جهان گشود . «بر یتانیایی رومی » عنوان مهمترین اثر اوست .


 در چنین روزی در سال 1892 میلادی ونسان میلای شاعر ، نویسنده و فمینینست آمریکایی دیده به جهان گشود . او بر نده جایزه پولیتزر ادبی شده بود .


در چنین روزی در سال 1900 میلادی سفریس شاعر مشهور یونانی به دنیا آمد . او در سال 1963 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .


در چنین روزی در سال 1900 میلادی بونوئل فیلمساز بر جسته اسپانیای به دنیا آمد . «تریستانا»  و« شبح آزادی»  عناوین مهمترین آثار اویند .

در چنین روزی در سال 1918 میلادی آلمان کشور بالتیک ، فنلاند و اوکراین رااز روسیه مطالبه کرد .

در چنین روزی در سال 1939 میلادی هلند رژیم دیکتاتور فرانکو در اسپانیا را به رسمیت شناخت .

در چنین روزی در سال 1941 میلادی آلمان ، حمله به العقیلیلا لیبی را آغاز کرد .


در چنین روزی در سال 1972 میلادی خلیفه بن حمد ال تانی امیر و نخست وزیر  قطر شد .


در چنین روزی در سال 1973 میلادی ایالات متحده آمریکا و چین با یکدیگر به توافق رسیدند که دفتر ارتباط سیاسی در پکن و واشنگتن دی سی شکل گرفت .

در چنین روزی در سال 1980 میلادی در افغانستان حکومت نظامی بر سر کار آمد .


در چنین روزی در سال 1983 میلادی هندو ها بیش از سه هزار تن از مسلمانان هندی را در ایالات آسام این کشور کشتند .

در چنین روزی در سال 1825 میلادی ،   روسیه و انگلستان مرز آلاسکا و کانادا را تعیین کردند.

در چنین روزی در سال 1945 میلادی  اتحادیه عرب  تاسیس  شد.اتحادیه عرب یک سازمان منطقه ای است که تقریبا تمامی کشورهای عربی   در آن  عضوند . این اتحادیه بر مبنای اندیشه پان عربیسم تشکیل شد و هم اکنون دیپلماسی نزدیکی کشور های عربی در حوزه های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی را دنبال می کند .  اتحادیه یاد شده در حال حاضر کمتر عرصه بازیگری در فضای سیاسی روز را در جهان معاصر می یابد و به نظر می رسد بیشتر به یک سازمان تشریفاتی بدل شده است .   

در چنین روزی در سال 1958 میلادی   دولت اندونزی مواضع  انگلستان در مالزی را مورد تهاجم خود قرار داد .


همه ساله چنین روزی در آفریقای مرکزی به عنوان روز تولد رییس جمهور گرامی داشته می شود .

همه ساله چنین روزی در مصر و سرویه  به عنوان روز اتحاد  گرامی داشته می شود .

همه ساله چنین روزی در هندوستان به عنوان روز مادران  گرامی داشته می شود .


همه ساله چنین روزی به عنوان ملی عزای عمومی در مکزیک گرامی داشته می شود . در این روز فرانسیسکو مادرو یکی از آزادی خواهان و استقلال طلبان این کشور  در سال 1913 میلادی در گذشت .

همه ساله چنین روزی به عنوان  روز جهانی اخوت در کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود .

در چنین روزی در سال 1969 میلادی جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین به رهبری نایف حواتمه (مسیحی اردنی تبار و از اهالی السلط) تشکیل شد. این جبهه پس از انشعاب از جبهه خلق، آیین کمونیستی را شیوه کار خود ساخت.