فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۲۷ اسفند
    • 18 March
    • ٢٥ شعبان

در چنین روزی در سال137هجری قمری  ابومسلم خراسانی به دستوردومین خلیفه عباسی کشته شد. زمان حکومت امویان، بخشی از خلافت اموی به منطقه ایران نیز کشیده شد. اما ایرانیان تحقیر و توهین خلفای عباسی را که برخلاف روش های عدالت خواهانه اسلامی بود و صرفا به دلایل قدرت طلبی  و منبعث از خلصت ستمگرانه بنی امیه اعمال می شد، تحمل نمی کردند. بنی امیه در زمان عبدالملک و ولید بن هشام، تنها در اثر توفیق در فتوحات شرق و غرب و سیاست داخلی مبنی بر فشار بسیار زیاد بر طبقات مردم توانستند به حکومت خود ادامه دهند. در این دوره مردم خراسان با استفاده از خصومت میان قبایل عرب حاکم بر خراسان و ماوراء النهر، جانب داعیان و مبلغان بنی عباس را گرفتند. بنی عباس به سبب خویشاوندی نزدیک تر با حضرت رسول اکرم ص و این که در صددند حکومت را به اهل بیت رسول خدا ص برگردانند عواطف مردم به ویژه ایرانیان را به خود جلب کردند. در این راستا ابومسلم خراسانی سردار ایرانی توانست با حمایت ایرانیان و قبایل عرب، حکومت بنی  امیه رادر ایران  سرنگون سازد و عباسیان را به  قدرت  برساند. وی گروهی را تشکیل داد که این گروه به دلیل به تن کردن جامه های سیاه به " سیاه جامگان" شهرت یافتند. اما خود ابو مسلم خراسانی نیز در نهایت مورد غضب عباسیان قرار گرفت و منصور خلیفه دوم عباسی با قتل وی ناسپاسی خود را به این امرظاهر ساخت .

در چنین روزی در سال 1357 محاکمه امیر عباس هویدا که سیزده سال در دوران ستم شاهی نخست وزیر ایران بود ،  آغاز شد .متن کیفرخواست وی به شرح  ذیل در دادگاه انقلاب اسلامی تهران قرائت گردید :
آقای هویدا ، فرزند حبیب الله به شماره شناسنامه 3542 ، صادره از تهران ، متولد سال 1295 ، وزیر سابق دربار شاهنشاهی منقرض و نخست وزیر اسبق شاه سابق ، تبعه ایران متهم هستید به :
فساد در ارض ، محاربه با خدا و خلق خدا و نایب امام زمان ع ، قیام علیه امنیت و استقلال کشور با تشکیل کابینه های دست نشانده آمریکا و انگلیس در حمایت از منافع استعمار گران ، اقدام بر ضد حاکمیت ملی ، دخالت در انتخابات مجلس و عزل ونصب وزار و فرماندهان به خواست سفارتخانه های خارجی ، واگذاری منابع زیر زمینی نفت ، مس و اورانیوم به بیگانگان ، گسترش و نفوذ امپریالیسم آمریکا و همدستان اروپایی آن در ایران از طریق هدم منابع داخلی و تبدیل ایران به بازار مصرف کالاهای خارجی ، پرداخت در آمدهای ملی حاصل از نفت به شاه و فرح و ممالک وابسته به غرب و اخذ وام با نرخهای بالا و گزاف و شرایط اسارت بار از آمریکا و دول غرب ، نابود ساختن کشاورزی و از بین بردن جنگلها ، شرکت مستقیم در فعالیت های جاسوسی به نفع غرب و صهیونیسم ، دسته بندی با توطئه گران در سنتو و ناتو برای سرکوبی ملت های فلسطین ، ویتنام و ایران ، عضویت فعال در سازمان فراماسونری در لژ فروغی با توجه به اسناد و اقرار متهم ، شرکت در اخافه و ارعاب مردم حق طلب همراه با کشتار و ضرب و جرح آنان و محدود کردن آزادی آنها با توقیف روزنامه ها و اعمال سانسور مطبوعات و کتب ، موسس و نخستین دبیر کل حزب استبدادی رستاخیز ملت ایران ،     اشاعه فساد فرهنگی و اخلاقی و شرکت در تحکیم پایه های استعمار و ایجاد قضاوت کنسولی در مورد آمریکاییها ، شرکت مستقیم در قاچاق هرویین در فرانسه در معیت حسنعلی منصور ، گزارش خلاف واقع با انتشار روزنامه های دست نشانده و تعیین سردبیران دست نشانده در راس مطبوعات  .
دادستان در پایان کیفر خواست اظهار داشت : نظر به صورت جلسات هیات دولت و شورای عالی اقتصاد و مقالات شاکیان خصوصی از جمله دکتر علی اصغر حاج سید جوادی ، با توجه به اسناد به دست   آمده از ساواک و نخست وزیری با شهادت دکتر منوچهر آزمون ، محمود جعفریان ، پرویز نیکخواه  و اقاریر شخص متهم ، چون وقوع جرایم مسلم است دادستان دادگاه انقلاب اسلامی ، صدور حکم اعدام و مصادره اموال شما را از پیشگاه دادگاه تقاضا دارد .
در این دادگاه امیر عباس هویدا نیز به دفاع از خود پرداخت و مطالبی را در باره خود بیان کرد . رسیدگی به جرایم وی  در دادگاه یاد شده ادامه یافت .

در چنین روزی در سال1815میلادی کنفدراسیون سوئیس اعلام موجودیت کرد. سوئیس از چندین کانتون تشکیل شده است که هر یک دارای قانون و مجلس مقننه جداگانه می باشد. سوئیس کشوری است در اروپای مرکزی بین آلمان و ایتالیا. نژاد مردم این کشور ترکیبی از نژادهای ژرمن و لاتین می باشد. اکثر مردم این کشور از مذاهب پروتستان و کاتولیک پیروی می کنند. زبان رسمی آن سه زبان آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی است. حکومت این کشور در حال حاضر جمهوری فدرال است. به هنگام تشکیل کنفدراسیون سوئیس از بیست و شش ایالت تشکیل شده بود. سوئیس از کنفدراسیون به سوی فدرالیسم حرکت نموده  است.

در چنین روزی در سال 1842 میلادی استفان مالارمه شاعر فرانسوی به دنیا آمد. «پس از نیمه شب » عنوان مهمترین اثر اوست. استفان مالارمه در نوجوانی به انگلستان رفت و در آنجا نیز ازدواج کرد. وی پس از آن عازم  پاریس شد و در این شهر به  ترجمه اشعار «ادگار آلن پو» پرداخت. وی به سال 1898میلادی در گذشت. او را رهبر مکتب سمبولیسم در ادبیات می شناسند. شاعران سمبولیست در جستجوى راه گریزى از سختیها و نابسامانیهاى روحى و اجتماعى بودند. تصور وجود جهانى آرمانى در فراسوى طبیعت، پاسخى به نیازهاى روحى این عده بود.

در چین روزی در سال 1932 میلادی جان آپدایک شاعر و رمان نویس آمریکایی به دنیا آمد.« یک ماه یکشنبه ها»، «برزیل » ، «سناتور  » و «  خرگوش » عناوین مهمترین آثار اوست. وی به عنوان یکی از برترین نویسندگان در جهان معاصر شناخته شده است و آثار او به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده اند.

در چنین روزی در سال 1913 میلادی رنه کلمنت نویسنده و کارگردان فرانسوی به دنیا آمد. «پاریس در حال سوختن»  عنوان مهمترین اثر اوست.  

در چنین روزی در سال 1786 میلادی لاورنس استرن نویسنده انگلیسی در گذشت. «سفر احساسی به فرانسه و ایتالیا»  عنوان مهمترین اثر اوست.

در چنین روزی در سال 1167 میلادی مصر علیه سوریه وارد جنگ شد. این نبرد به نبرد البابین نام گرفت.

در چنین روزی در سال 1900 میلادی باشگاه فوتبال آژاکس آمستردام شکل گرفت.

در چنین روزی در سال 1915 میلادی کشتی فرانسوی بووه منفجر شد و تمام 640 سرنشنین آن کشته شدند .

در چنین روزی در سال 1940 میلادی موسولینی به هیتلر پیوست در جنگ علیه فرانسه و بر یتانیا به آلمان پیوست.

در چنین روزی در سال 1944 میلادی گروه های نازی در آلمان مجارستان را به اشغال خود در آوردند .

در چنین روزی در سال 1945 میلادی بیش از 1250 هواپیمای آمریکایی بمباران شهر برلین را از سر گرفتند.

در چنین روزی در سال 1948 میلادی کشور فرانسه، بریتانیای کبیر و کشور های عضو بنلوکس قرار داد براسلز را به امضا رساندند.

در چنین روزی در سال 1962 میلادی جنگ الجزایر پس از هفت و نیم سال و به جای گذاردن دویست و پنجاه هزار کشته پایان یافت. در پایان این جنگ بن بلا از این کشور گریخت. جمهورى دمکراتیک خلق الجزایر با بیش از دو میلیون کیلومتر مربع مساحت در شمال غربى قاره  آفریقا و در ساحل جنوبى دریاى مدیترانه قرار گرفته است. تونس، لیبى، نیجر، مالى، موریتانى، صحراى باخترى و مراکش از جمله کشورهای همسایه این کشورند. حدود 99 درصد از مردم این کشور از تیره "عرب - بربر" هستند و کمتر از یک درصد آنها نژاد اروپایى دارند. مسلمانان اهل تسنن 99 درصد ساکنان الجزایر را تشکیل مى دهند و حدود یک درصد از مردم هم به دین مسیح و یا یهود اعتقاد دارند. زبان رسمى کشور الجزایر عربى است.

در چنین روزی در سال 1966 میلادی ژنرال سوهارتو در اندونزی تشکیل دولت داد .

در چنین روزی در سال 1975 میلادی مردم کرد عراق جنگ علیه دولت این کشور را پایان دادند.

در چنین روزی در سال 1978 میلادی علی بوتو نخست وزیر سابق پاکستان به مرگ محکوم شد.

در چنین روزی در سال 1820 "آتانازی - فت "شاعر و ادیب مشهور روسی به دنیا آمد. او را از پیشروان مکتب سمبولیسم در روسیه می شناسند. نخستین اثر وی " پانتئون شاعر "نام دارد .

در چنین روزی درسال 1965 برای نخستین بار در تاریخ دو فضانورد اتحاد جماهیر شوروی به نامهای " لئونوف" و "بلیائوف " به وسیله سفینه " وسخود 2 - به فضا پرتاب شدند. 

در چنین روزی در سال 1532 میلادی پارلمان انگلستان پرداخت مالیات به کلیسای روم را ممنوع کرد .