فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۲۶ اسفند
    • 17 March
    • ٢٤ شعبان

در چنین روزی در سال 1312هجری قمری آیت الله میرزا حسن شیرازی ، مرجع بزرگ تقلید و قهر مان جنبش تنباکو دیده از جهان فروبست .
مـیـرزا مـحـمـد حـسن بن میرزا محمود بن محمد اسماعیل حسینی شیرازی از علمای عالیقدر شیعه در پانـزدهم جمادى الاولى سال 1230 ه ق در شیراز  دیده به جهان گشود . ایشان  پس از طی مقدمات علوم در حوزه های علمیه شیراز و اصفهان به عراق رفت و در  آنجا به سلک شاگردان شیخ انصاری اعلی الله مقامه الشریف  در آمد . وی در سال 1291 ه ق در سامره اقامت گزید و در آنجا به به تدریس و تعلیم مشغول بود . آن فقیه فرزانه   حـدود بیست و سه سال  مرجع شیعیان  جهان بود و در دوره علمی خویش شاگردان بسیاری را تربیت کرد که از میان آنها می توان به آخوند مـلا مـحمد کاظم خراسانى ،  سیدمحمد کاظم طباطبائى یزدى ،    حاج میرزا حـسـیـن سـبزوارى ،  سید محمد فشارکى رضوى ،  میرزا محمد تقى شیرازى و... اشاره کرد . آن عالم ربانی  از خود آثار گرانبهایی به جای نهاده است که از میان آنها می توان به رسالاتی مبسوط در ابواب مختلف فقهی   ،  حاشیه اى بر نجاة العباد و تعلیقه اى بر کتاب معاملات آقا وحید بهبهانى اشاره کرد . شاگردان ایشان نیز بسیاری از دروس ایشان را به رشته تحریر در آوردند که منتشر شده اند . ازمهمترین وقایع  زندگی این عالم ربانی واقعه تنباکو(رژی) است که به عنوان جنبش تنباکو و سر سلسله جنبش های آزادی خواهانه در تاریخ معاصر ایران مشهور است .  واقعه از این قرار است که در تابستان  سال 1308 ه ق تالبوت یک سرگرد انگلیسی به ناصر الدین شاه پیشنهاد امتیاز انحصاری خرید و فروش توتون و تنباکو در سراسر ایران به مدت پنجاه سال را داد . شاه نیز با تشویق دیگران این قرار داد را پذیرفت و شرکت انگلیسی تالبوت موظف شد سالانه خواه سود کند یا نه مبلغ 150 هزار لیره انگلیسی و نیز یک چهارم سود سالانه خود را به ایران  پرداخت  کند . با انتشار خبر ، بسیاری از علما و مردم بر آشفتند . در همین هنگام میرزای بزرگ با صدور فتوایی در مقابل این دسیسه ایستاد .

بـسـم اللّه الـرحمن الرحیم , الیوم استعمال تنباکو و توتون , باى نحو کان , در حکم محاربه باامام زمان صلوات اللّه و سلامه علیه است حرره الاقل محمد حسن الحسینى .

با صدور این فتوا مردم مبارزه سیاسی علیه قراداد استعماری  امتیاز تنباکو را یک وظیفه شرعی و تکلیفی الهی دانستند و قلیان ها را شکسته و توتون و تنباکو را را به آتش کشدند . ناصر الین شاه نیز مجبور شد با پردات غرامتی این قرار داد را فسخ کند . فتوای تاریخی  این مرجع  بزرگوار در تحریم تنباکو فاجعه ای را که در سال 1309 ه ق به دست ناصر الدین شاه قاجار با واگذاری امتیاز دخانیات ایران به مدت پنجاه سال در حال شکل گرفتن بود در نطفه خفه کرد .  
امام خمینى (ره ) در این باره فرمودند:آن مرحوم  که در سامره تنباکو را تحریم کرد ، براى این که ایران را تـقـریـبـا در اسارت گرفته بودند ،  به واسطه قرار داد تنباکو و ایشان یک سطر نوشتند که تنباکو حرام است  و حتى بستگان خود آن جائر (ناصر الدین شاه ) هم و حرمسراى آن جائر ترتیب اثر دادند بـه آن فتوا و قلیانها را شکستند و دربعضى جاها تنباکوهایى که قیمت آن هم زیاد بود در میدان آوردنـد و آتـش زدنـد وشـکست دادند آن قرارداد را و لغو شد قرارداد و یک چنین چیزى و آنها دیـدنـد کـه یـک روحـانـى پـیرمرد در کنج دهى از دهات عراق  یک کلمه مى نویسد و یک ملت قیام مى کند و قراردادى که مابین شاه جائر و انگلیسیها بوده است , به هم مى زند و یک قدرت این طورى دارد او ( سخنرانی امام خمینی در مورخه  28/8/1359  )
سرانجام آن عالم ربانی در چنین روزی در سال 1273 ه ش مصادف با  بیست و چهارم شعبان 1312 ه ق رحلت کردند .


در چنین روزی در سال  1337 ه ش  ایران و روسیه قرار دادهای تجاری  و فنی با یکدیگر  امضا کردند .


در چنین روزی در  سال 1357 ه ش به پیشنهاد حضرت آیت الله طالقانی مردم به کوچه ها و خیابانها آمدند وبه پاکسازی کلی شهر پرداختند . مردم با شور و عشق وصف ناپذیری  آثار نوشته شده بر دیوار ها را پاک کردند و اقدام به تمیز کردن خیابانها نمودند . در این روز همچنین احزاب گوناگون به هر طریق ممکن اعلام موجودیت می کردند . " حزب جمهوری خلق مسلمان" شهر تبریز را مرکز فعالیتهای  خود قرار داد . همچنین در این روز" حزب جمهوری اسلامی" اعضای بیشتری را به همکاری دعوت کرد . حزب توده هم در اعلامیه ای خواستار پذیرش گسترده جوانان شد . در همین روز"سازمان مجاهیدن خلق ایران"( گروهک منافقین) هم طی اطلاعیه ای در اعتراض به رفراندوم،  در باره نحوه نظر سنجی استقرار حکومت جمهوری  ، خطاب به نخست وزیر دولت موقت اظهار داشت : ما از شما می خواهیم  ترتیبی اتخاذ کنید که امکان انتخاب آزاد هر شکل از حکومت برای هر فرد یا گروهی در نظر خواهی وجود داشته باشد. که البته این نکته با اصل" رفراندوم"  منافات داشت.  مهندس بازرگان نخست وزیر هم در گفتگو با مردم از طریق رسانه تلویزیون به بیان مشکلات دولت خود پرداخت .


در چنین روزی در  سال1366هجری شمسی رژیم بعثی عراق با انفجار چندین بمب شیمیایی در منطقه کرد نشین این کشور ، حلبچه ، فاجعه ای انسانی را در این کشور رقم زد . در این فاجعه دست کم پنج هزار نفر از مردم کرد  کشته و بیش از هفت هزار نفر مجروح شدند . این اقدام وحشیانه در حالی صورت می گرفت که عراق پیشتر پروتکل 1925 ژنو راجع به منع استفاده از سلاحهای سمی ، خفه کننده و ترکیبات میکروبی امضا کرده بود . امضا کنندگان این پروتکل  تاکید کرده بودند :  «استعمال گازهای خفه کننده  و مسموم یا امثال آنها و همچنین هر قسم مایعات و مواد یا عملیات شبیه به آن حقا مورد تنفر افکار دنیای متمدن است . همچنین دول متعهد تقبل می کنند ممنوعیت استفاده از گازهای خفه کننده و مسوم شبیه آن را به موجب این اعلامیه به رسمیت شناخته و همچنین تعهد می نمایند که ممنوعیت مزبور را شامل وسایل جنگ میکروبی نیز دانسته و خود را ملزم به رعایت مدلول مراتب فوق بدانند . » . صدام  در این حمله از سه نوع گاز خردل ، گازهای اعصاب ( تابون ، سارین یا سومان ) و سیانوژن علیه مردم بی دفاع استفاده کرده بود . پنجاه فروند جنگنده عراقی ، هریک چهار بمب شیمیایی را حمل می کردند و در نهایت این منطقه را مورد تهاجم سنگین خود قرار دادند .


درچنین روزی در  سال1359هجری شمسی ،   عملیات امام مهدی(عج)  آغازشد. عملیات امام مهدی(عج) درمنطقه غرب سوسنگرد اجراشد و با موفقیت دلاورمردان سپاه اسلام به پایان رسید.  پس از شکست سومین عملیات کلاسیک ایران ( نصر ) فرماندهان جنگ به این نتیجه رسیدند که با این سبک از تحرکات و حملات نمی توان با ارتش متجاوز عراق مقابله و آن را از مانطق اشغالی بیرون کنند. از این رو تاکتیک و شیوه جدیدی را تجربه نمودند.در آخرین روزهای اسفند ماه 1359،  یکی از نیروهای سپاه حمله ای را در غرب سوسنگرد طرح ریزی کرد و به تصویب و تایید فرماندهان رساند . طبق این طرح ،  سپاه اسلام باید حمله ای غیر کلاسیک و چریکی علیه مواضع دشمن صورت می داد.برای اجرای حمله ، کانال طویلی تا نزدیکی مواضع عراقی حفر شد وتعدادی از نیروهای زبده آماده حمله شدند. همچنین تعدادی از خانه های سوسنگرد که در غرب شهر واقع بودند ، از طریق تونل هایی به هم متصل شد تا نیروها بتوانند براحتی و بدون اینکه در دید و تیر رس دشمن قرار گیرند، رفت و آمد کنند.سرانجام عملیات امام مهدی ( عج ) در 26 اسفند 1359در ساعت هفت و نیم صبح در منطقه غرب سوسنگرد آغاز و سپاه اسلام با استعداد 200 نفر با سلاح سبک و نیمه سنگین از چهار محور وارد عمل شد . در این عملیات ابتدا توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت ده دقیقه از راه دور آتش ریخت ، سپس  نیرو های رزمنده با عبور از تونل های حفر شده خود را پشت خاکریزهای دشمن رسانده و با یک یورش ناگهانی دشمن را غافل گیرکردند. در این تهاجم تعداد 100 نفر از نیروهای عراقی کشته و مجروح و 68 نفر نیز به اسارت در آمدند ویک گردان تانک و یک گردان مکانیزه دشمن  نیز بطور صد درصد منهدم شد. با توجه با این که مناطق آزاد شده در عملیات امام مهدی ( عج ) پس از دو روز به علت نبود نیروی جایگزین و پشتیبانی توسط عراقی ها باز پس گرفته شد ولی نتایج بدست آمده  قابلیت و توانایی نیروهای ایران در عملیات غیر کلاسیک را به اثبات رساند. 
( کارنامه توصیفی عملیات های هشت سال دفاع مقدس )

درچنین روزی در سال636میلادی  سرزمین بیت المقدس بدست مسلمانان فتح شد.
به نقل از تاریخ خلفا اثر حجه الاسلام والمسلمین رسول جعفریان : منطقه شامات که شمول آن فلسطین را نیز در بر می گرفت پیش از آن که تحت‏سلطه مسلمانان درآید، تحت‏سلطه امپراتورى روم شرقى بود. از قرنها پیش از اسلام، قبایل بزرگ عربى از جزیرة العرب و بیشتر از جنوب آن، به این دیار کوچیده بودند. مهمترین این قبایل که نامشان در تحولات صدر اسلام یاد شده، عبارتند از: قضاعه، سلیح، غساسنه، جذام، لخم، کلب، تنوخ و بهراء. قبایل مزبور در سرزمین آباد شامات پراکنده بوده و هر کدام در شهر و منطقه‏اى زندگى مى‏کردند. اعراب مزبور، به دلیل زندگى طولانى در جوار رومیان، به مرور آداب و رسوم عربى خویش را فراموش کرده، بیشترشان کیش نصرانیت را پذیرفته بودند. با این حال آن گونه نبود که ماهیت عربى خویش را از دست داده باشند. یکى از تبعات پذیرش فرهنگ نصرانى، آن بود که زبان عربى آنان با لغات سریانى آمیخته شده و اساسا زبان علمى آنان همان زبان سریانى شده بود. به همین دلیل بعدها توصیه مى‏شد که نباید زبان عربى را از «قضاعه و غسان‏» فرا گرفت زیرا کتابهایى به زبان سریانى مى‏خواندند. و طبعا زبانشان آلوده شده بوده است. به هر روى، در سالهاى نزدیک به ظهور اسلام، اعراب این دیار، همپیمان رومیان بوده و در جنگ با ایرانیان در کنار رومیان به سپاه ایران و اعراب متحد آن از سرزمین عراق مى‏جنگیدند. در این سالها سپاه رومیان بخشى از سربازان خود آنها، و دسته‏اى از اعراب قبایل مذکور بودند. افزون بر آن که اعراب شام در دین با اعراب جزیره اختلاف نظر داشتند، از نظر اجتماعى نیز تفاوت آشکارى میان آنان وجود داشت. اعراب شام، به دلیل آبادى و آبادانى موجود در شامات، زندگى بدوى را رها کرده و شهرنشین شده بودند. شهرهایى چون دمشق، حلب، حمص و نقاط دیگر محل سکونت این اعراب شده بود. سنخیت قبایل مزبور با فرهنگ نصرانى، سبب شد تا پس از فتح اسلام، عده زیادى از آنان به سرزمین روم کوچ کردند.  البته، رومیان در طى جنگهاى خود با مسلمانان، همواره گرفتار این دغدغه بودند که اشتراک نژادى، قبایل عربى شام را به سوى اسلام سوق دهد. مشکل مهمتر آن بود که از نظر مذهبى نیز بین مسیحیان شام و کلیساى قسطنطنیه اختلاف نظر وجود داشت‏بطورى که باعث آزار و اذیت فراوان آنان از سوى کلیساى شرق شده بود. مسیحیان شام «یعقوبى مذهب‏» بودند  و این مذهب از نظر کلیساى شرق، بدعت‏به شمار مى‏آمد. گفته شده است که از نظر آنان، نصرانیت‏شام در بدعتگذارى ممتاز بوده است!  اختلاف مذهبى مسیحیان عرب شام با کلیساى روم شرقى، به اعتقاد بسیارى، یکى از دلایل سرعت فتوحات اسلامى در شامات بوده است. غیر از سکنه عرب شامات، نبطیان فراوانى نیز که بقایاى اقوام پیشین ساکن و حاکم در این دیار بودند در منطقه مزبور زندگى مى‏کردند. یهودیان فراوانى که شمار آنان را بین صد تا دویست هزار دانسته‏اند در شامات پراکنده بوده‏اند. گذشت که شامات در زمان ظهور اسلام، تحت‏سلطه امپراتورى روم شرقى بود. با این حال از قرنها قبل، حاکمان محلى در این دیار فرمانروایى داشتند. در مرحله اول از دولت «نبطیها» سخن گفته شده، پس از آن دولت «تدمریها» و در نهایت از دولت «غسانیها» که برخاسته از قبیله عربى غساسنه بوده‏اند. قبیله مزبور، از جمله قبایل یمنى است که گویا به دنبال خرابى سد مارب در یمن به سوى شمال کوچ کردند. این قبیله در قرن چهارم میلادى به مسیحیت گرویدند.  در فاصله سالهاى 611 تا 614 میلادى این مناطق زیر حملات شدید ایرانیها بود و اورشلیم به تصرف آنان در آمد. بعدها هرقل توانست آن را از ایرانیها باز ستاند. از نام شاهزادگان غسانى حاکم بر برخى شهرها و نیز فرماندهى آنان در جنگ رومى- عربى شام با طلیعه سپاه اسلام، چنین بر مى‏آید که هنوز غساسنه، نفوذ فراوانى در شام و قسطنطنیه داشته‏اند. جبلة بن ایهم غسانى فرمانده سپاه روم در یرموک در شمار همین شاهزادگان متنفذ بود که به اسلام گروید و به دلیلى که در جاى دیگر به آن اشاره کرده‏ایم مرتد شد و نزد امپراتور روم رفت. اکنون که از هرقل یادى شد مناسب است اشاره کنیم که وى هراکلیتوس HERAKLEIOS فرزند هراکلیتوس است که پدرش از طرف امپراتور روم بر افریقاى مسیحى حکومت مى‏کرد. در سالهاى پایانى قرن ششم میلادى و نخستین سالهاى قرن هفتم، امپراتورى روم شرقى، دچار مشکلات بزرگى شده بود. حملات آوارها و اسلاوها از غرب، این سرزمین پهناور را گرفتار مشکل کرده بود. اما مهمتر از اینها، انقلابات داخلى بود که سبب شد گروهبانى به نام فوکاس مردم را علیه حکومت اشراف بشوراند و ماوریکیوس امپراتور را همراه با تمام فرزندانش به قتل برساند. این هرج و مرج سبب شد تا خسرو پرویز بر سرزمین شامات حمله برده و در سال 614 موفق به تسخیر اورشلیم شد. او حملات خود را به سرزمین آسیاى صغیر ادامه داد. اشراف قسطنطنیه که وضع را تا به این حد نابسامان دیدند دست‏به دامان هراکلیتوس حاکم افریقیه شدند. وى از طرف امپراتور والى آن سرزمین بود. هراکلیتوس فرزند خود را که همان نام پدر را داشت همراه آنان کرد. وى که فردى شجاع بود توانست فوکاس را شکست داده و تاج امپراتورى را بر سر بگذارد. تسخیر اورشلیم بهانه خوبى براى تحریک مسیحیان بر ضد ایرانیان بود. هراکلیتوس پس از آرام کردن اوضاع، در سال 622 به جنگ ایرانیان رفت و طى شش سال پس از تحمیل شکستهاى متوالى توانست ایرانیان را تا پشت دروازه تیسفون دنبال کند و آنان را مجبور به پذیرش صلح نماید.  این وقایع مصادف با سالهاى هفتم و هشتم هجرت بود. در حالى که هراکلیتوس سرگرم نظام دادن به امور کشور بود، به سال 634 مسلمانان نخستین حملات خود را به دمشق آغاز کرده و پس از مدتى دمشق را به تصرف در آوردند. آخرین روزهاى عمر امپراتورى، مصادف با فتح مصر در سال 640 میلادى بود. براى مسلمانان که توانسته بودند پس از سالها قریش را به امضاى صلح حدیبیه وادارند و خود را آماده براى نشر اسلام به خارج از جزیرة العرب کنند، شام از بسیارى جهات اولویت داشت. رسول خدا (ص) رسولان چندى را به این نواحى گسیل داشت. یکى از این رسولان، حارث بن عمیر بود که نامه‏اى براى حاکم شهر بصرى مى‏برد. وى به دست‏شرحبیل بن عمرو غسانى به شهادت رسید. به دنبال آن بود که رسول خدا (ص) ، سپاه سه هزار نفرى خود را به فرماندهى جعفر بن ابى طالب، زید بن حارثه، و عبد الله بن رواحه، به سوى موته در جنوب شام فرستاد. سپاهى که در شام بر ضد مسلمانان آماده شده بود، بنا به نقل ابن اسحاق، ترکیبى از سپاه روم و قبایل عربى همچون لخم، جذام، بلقى، بهراء و بلى بود. (12) مسلمانان راه به جایى نبردند و تنها توانستند پس از شهادت فرماندهان خود و عده‏اى دیگر به سوى مدینه بازگردند در این جنگ جعفر بن ابى‏طالب به شهادت رسید که قبر او الآن یکى از مزارهاى مهم در اردن هاشمى است. اقدام بعدى رسول خدا (ص) به سوى این منطقه عملیات تبوک بود. این اقدام نیز جز چند قرارداد با برخى قبایل عربى، درگیرى خاصى با رومیان در بر نداشت. رسول خدا (ص) در آخرین روزهاى حیات خود نیز سپاه دیگرى را به فرماندهى اسامة بن زید سامان داد که تنها پس از رحلت آن حضرت عازم شام شد و بدون نتیجه خاصى بازگشت. همه این رخدادها نشانگر اهمیت‏شام در نگاه رسول خداست. طبیعى نیز چنین بود، زیرا منطقه شامات به مدینه نزدیک بوده، مسلمانان با آن آشنایى داشتند و فى حد نفسه نیز از اهمیت‏بالایى برخوردار بود. بعدها معلوم شد که براى تشکیلات خلافت نیز شام، اهمیتى بیش از عراق دارد.
( ماخذ : حجه الاسلام والمسلمین جعفریان ، رسول ، تاریخ خلفا ء )

درچنین روزی در سال1987میلادی لویی دوبروی فیزیکدان بر جسته فرانسوی   در گذشت  . وی در حوزه  نظریه ذره ای موجی نور تحقیقات فراوانی کرده است و به همین دلیل در سال 1929 میلادی جایزه  نوبل  فیزیک را از آن خود کرد .

در چنین روزی در سال 2000 میلادی بیش از یکصد و بیست تن از طرفداران فرقه روز ستاخیز در کلیسایی در او گاندا خود سوزی کردند .

در چنین روزی در سال 1787 میلادی جرج سیمون اهم فیزیکدان آلمانی به دنیا آمد. وی قانون اهم را در الکتریسیته کشف کرد و آن را به نام خود نامگذاری نمود .

در چنین روزی در سال 1834 میلادی گوتلیب دایملر مهندس و  مخترع  آلمانی دیده به جهان گشود  . او برای نخستین بار موتور سیکلت را به جهانیان  عرضه کرد .

در چنین روزی در سال 1521 میلادی فردینان ماژلان کشور فیلیپین را کشف کرد .

در چنین روزی در سال 1672 میلادی انگلستان علیه هلند اعلان جنگ کرد . این دو کشور در سال 1824 نیز در همین روز با یکدیگر پیمان صلح امضا کردند .

در چنین روزی در سال  1891 میلادی کشتی بخار انگلیسی با نام اتوپیا در  تنگه جبل الطارق غرق شد و بر اثر آن تمامی 574 سرنشنین آن کشته شدند .

در چنین روزی در سال  1894 میلادی چین وایالات متحده آمریکا با یکدیگر برای نخستین بار قرار دادی را امضا کردند که طی آن چین مجبور می شد که از  ورود کارگران کشور خود به ایالات متحده آمریکا خود داری ورزد .

در چنین روزی در سال 1921 میلادی لنین رهبر حزب کمونیست شوروی سابق سیاست اقتصادی جدید خود را اعلام کرد .

در چنین روزی در سال در سال 1959 میلادی دو کشور اطریش و شوروی روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند .

در چنین روزی در سال 1961 میلادی آفریقای جنوبی از شمار کشورهای مشترک المنافع انگلستان به در آمد و از شمار مستعمرات این کشور خارج شد .

در چنین روزی در سال  1988 میلادی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که عراق از گازهای سمی در جنگ علیه ایران  استفاده کرده است .

در چنین روزی در سال 1992 میلادی بر اثر انفجاری مهیب در سفارت رژیم صهیونیستی در بوینوس آیرس آرژانتین 29 اسراییلی به هلاکت رسیدند .

در چنین روزی در سال  1993 میلادی براثر انفجار بمبمی در  کلکته بیش از هشتاد و شش نفر جان خود را از دست دادند .

همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی ایرلند گرامی داشته می شود .

همه ساله چنین روزی به عنوان روز در یا نوردان در جهان گرامی داشته می شود .