فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۲۴ اسفند
    • 15 March
    • ٢٢ شعبان


در چنین روزی در سال 1787 میلادی گئورک اوهم فیزکدان آلمانی  به دنیا آمد .

درچنین روزی در  سال1798میلادی ،  اگوست کنت  جامعه شناس برجسته فرانسوی به دنیا آمد .    "جامعه شناسی و اثبات گرایی " عنوان مهمترین اثر اوست .وی را پدر جامعه‏شناسى لقب داده اند . کنت با ایجاد  مکتب تجربى افراطى را به نام پوزیتویسم (اثبات گرایی )  سهم به سزایی را در پیشرفت علم جامعه شناسی  ایفا کرد .  اساس مکتب او را  اکتفا به داده‏هاى بى‏واسطه حواس تشکیل مى‏داد و ازنظر نقطه مقابل ایدآلیسم بشمار مى‏رفت . کنت‏حتى مفاهیم انتزاعى علوم را که از مشاهده مستقیم به دست نمى‏آید متافیزیکى و غیر علمى مى‏شمرد و کار به جایى رسید که اصولا قضایاى متافیزیکى الفاظى پوچ و بى‏معنى به حساب آمد . اگوست کنت براى فکر بشر سه مرحله قائل شد : نخست مرحله الهى و دینى که حوادث را به علل ماورائى نسبت مى‏دهد دوم مرحله فلسفى که علت‏حوادث را در جوهر نامرئى و طبیعت اشیاء مى‏جوید و سوم مرحله علمى که به جاى جستجو از چرایى پدیده‏ها به چگونگى پیدایش و روابط آنها با یکدیگر مى‏پردازد و این همان مرحله اثباتى و تحققى است . شگفت‏آور این است که وى سرانجام به ضرورت دین براى بشر اعتراف کرد ولى معبود آنرا انسانیت قرار داد و خودش عهده‏دار رسالت این آیین شد و مراسمى براى پرستش فردى و گروهى تعیین کرد .


در چنین روزی در سال 76  میلاد ی هادریان امپراطور روم به دنیا آمد . او را سازنده دیوار هادریان که امروزه به عنوان یکی از آثار برجسته باستانی است ،  می شناسند .


درچنین روزی درسال1493میلادی  کریستف کلمب دریانورد ایتالیایی نخستین سفر در یایی خود را آغاز کرد .  این سفر ، که سه کشتی به همراه یکصد در یانورد وی را همراهی می کردند ،  منجر به کشف قاره آمریکا شد .


در چنین روزی در سال  1830 میلادی پل وان هیس نویسنده آلمانی به دنیا آمد . او در سال 1910 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .


در چنین روزی در سال  1918 میلادی ریچارد المن محقق و پژوهشگر ادبی آمریکایی متولد شد . «اسکار وایلد » عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی در سال  44 قبل از میلاد ژولیوس سزار ، سزار بر جسته روم در سنای روم در تئاتر پومپیئی ترور شد .


در چنین روزی در سال  1673 میلادی سالواتور روزا نقاش مهرور ایتالیایی ، شاعر ، موسیقیدان و بازیگر تئاتر این کشور در سن پنجاه و هفت سالگی در گذشت . عمده آثار او به سبک باروک هستند .


 در چنین روزی در سال  1970 میلادی واساس نویسنده ، شاعر و رمان نویس نروژی در گذشت .« اسوتت » عنوان مهمترین اثر اوست . وی در هفتاد و دو سالگی در گذشت .


در چنین روزی در سال  1827 میلادی دانشگاه تورونتو در کانادا به عنوان یکی از دانشگاههای معتبر جهان تاسیس شد .


در چنین روزی در سال  1907 میلادی فنلاند ،  نخستین کشوراروپایی بود که به زنان در این کشور حق رای اعطا کرد .


در چنین روزی در سال  1928 میلادی موسولینی  سیستم انتخاباتی خاص خود را در این کشور پایه ریزی کرد .   او در واقع انتخابات برگزار کرده بود اما حق انتخاب را از انتخاب کنندگان گرفت چرا که فقط خود را به عنوان تنها نامزد معرفی کرده بود .


در چنین روزی در سال  1968 میلادی در یمن شورش عمومی علیه دولت  به راه افتاد .

در چنین روزی در سال  1971 میلادی برای نخستین بار اتاق های گفتگو با ماهیت اینترنت کنونی آغاز شد . چت روم ها ابتدا در یک شبکه داخلی و با هدف گفتگو میان دو نفر طراحی شده بود . امروزه چت روم ها بخش بزرگی  از شبکه جهانی اینترنت را به خود اختصاص می دهند . بسیاری از کاربران اینترنت برای مدتی در کنار دستگاه رایانه خود قرار می گیرند و با فردی که نمی شناسند برای ساعت های متوالی به گفتگو می نشینند و این از شاخصه های جهان جدید با ماهیت فردگرایانه آن است .  امروزه حتی در چت روم ها اتاق های کنفرانس و با قابلیت گفتگوی چندین نفر نیز طراحی شده است .


در چنین روزی در سال  1974 میلادی کاراستازو مدیچی ،  رییس جمهور برزیل از قدرت کناره گرفت .


در چنین روزی در سال  1976 میلادی کودتا در نیجریه شکست خورد .


در چنین روزی در سال  1984 میلادی تانزانیا صاحب قانون اساسی شد .


  همه ساله چنین روزی به عنوان روز شکر گذاری در هندوراس گرامی داشته می شود .


همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی مجارستان گرامی داشته می شود .

 در چنین روزی در سال 1329 ه ش ،  مجلس شورای ملی ماده واحده  ارسالی از کمیسیون نفت را در مورد ملی شدن صنعت نفت ایران به اتفاق آرا تصویب کرد و در روز بیست‌ونهم اسفند همان سال مجلس سنا رای مجلس شورای ملی را تایید نمود. پس از آن طرح نه  ماده‌ای اجرای قانون ملی شدن نفت در کمیسیون مربوط  مورد تایید قرار گرفت . بر اساس طرح مصوب مجلس شورای ملی  کلیه عملیات صنعت نفت در دست دولت ایران قرار می گرفت و البته دولت می توانست در این مسیر  از کارشناسان خارجی به شرط اجرای ترتیباتی کمک بگیرد . همچنین تمامی  درآمد نفت و فرآورده های نفتی به دولت ایران تعلق داشت . علاوه بر این باید  به دعاوی و مطالبات حقه شرکت سابق و دعاوی و مطالبات متقابل دولت ایران با پیش بینی تودیع 25درصد از عایدات خالص نفت به منظور پرداخت غرامت به شرکت سابق رسیدگی می شد .

درچنین روزی در  سال1358هجری شمسی  نخستین دوره از انتخابات اولین دوره  مجلس شورای اسلامی برگزار شد . بر اساس اسناد وزارت کشور  در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی  20857391جمعیت واجد رای دادن بر آورد شده بودند که از این میان  10875969آرا خود را به صندوق های رای ریختند . بر این  اساس  پنجاه و دو ممیز 14 صدم در صد در این انتخابات شرکت کرده بودند .


درچنین روزی در  سال1360هجری شمسی در ساعت چهار و نیم بامداد ، عملیات ام الحسنین ( ع )  درمنطقه عمومی  حمیدیه درجنوب کرخه نوربا رمزمقدس «یا زهرا(س) بنت رسول الله »  آغازشد.بر اساس نتایج به دست آمده از این عملیات ،  15 دستگاه تانک و نفر بر دشمن ، تعدادی سلاح سبک و سنگین ، ده دستگاه خودرو و  هفت قبضه خمپاره انداز دشمن  نابود شد . همچنین هفتصد کشته یا زخمی و 150 اسیر از نیروهای رژیم بعثی از دیگر نتیاج این عملیات بود.

درچنین روزی در  سال1366هجری شمسی  ،در ساعت یک بامداد   عملیات بیت المقدس3 با رمزیا موسی بن جعفر(ع) آغازشد. این عملیات با هدف آزاد سازی ارتفاعات شمال سلیمانیه عراق و در پاسخ به شرارت های عراق در بمباران مناطق مسکونی در منطقه عمومی استان سلیمانیه عراق آغاز شد . در این عملیات رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت امر قرار گاه نجف سپاه پاسداران با حمایت موثر هوانیروز ارتش از محور شمال به سمت جنوب و در عمق 65 کیلومتری خاک عراق به نیروهای دشمن هجوم بردند و با در هم کوبیدن پایگاهها و محل استقرار بعثیان موفق شدند در همان ساعات نخستین ارتفاعات اصلی گوجار و هلگان را به تصرف خویش در آورند .  آزاد سازی چندین روستا ، استقراردر 20 کیلومتری شهر سلیمانیه ، به هلاکت رساندن بیش از هزار نفر  از نفرات دشمن و انهدام تیپ 604 پیاده عراق از سپاه یکم از جمله دستاوردهای این عملیات پیروز مند بود .
( سمیعی ، علی ، کارنامه توصیفی عملیات های  هشت سال دفاع مقدس ،ص 452 ) 


درچنین روزی در سال 1363 ه ش منافقین کوردل با قرار دادن بمبی  در محل  برگزاری نماز جمعه تهران بسیاری از افراد حاضر در نماز جمعه را به شهادت رساندند  . نماز پر شکوه آن هفته به امامت حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شده بود . پس از انفجار این بمب  دست ساز به وزن هفت کیلوگرم  ،   نماز گزاران با حفظ وحدت خود در نماز جمعه شعار «منافق مسلح اعدام باید گردد »  و «مرگ بر آمریکا»  سردادند . بر اثر انفجار  این بمب 14 نفر به شهادت رسیدند و 88 نفر مجروح شدند . از این 88 نفر  حدود 40 نفر سرپایی درمان شدند  و بقیه بستری شدند . اسامی شهدای این واقعه مهیب به این شرح است :
سید مهدی رضوی  - رجبعلی تایکانی -  محسن حاجی - محسن حاجی هاشم - پرویز شعبانی - عباسعلی رایگان - زکریا قورچی بیگی - مهدی ابراهیمی - محمد غفاری - مجتبی توانگر دهقان - علی احمد پور فیروز آبادی - محسن رهبری - محسن ظهیری و محمد بر جسته .