فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۱۷ اسفند
    • 8 March
    • ١٥ شعبان

بشکفت به شوق و شعف و زمزمه امشب

گل از گل لبخـند بنی فاطمه امشب

مرغان بهشتـی شده آواره مهدی

گـردند به دور و بــرِ گهـواره مهدی

میلاد امام زمان(عج) مبارکباد

 

مهدی موعود

حضرت مهدى(عج  ) در نیمه شعبان سال 255 هجرى در شهر سامرا قدم به عرصه گیتی نهادند .نام  مادر آن حضرت، نرجس خاتون و نام پدر بزگوار آن حضرت امام حسن عسگری است . آن حضرت پنج ساله  بودند که  پدر بزرگوارش به در جه شهادت نایل آمدند  . امام حسن عسگری ع  در طول دوران امامت شان زمینه را برای حضور و ومعرفی امام بعد از خودشان آماده ساخته بودند و به این ترتیب بسیاری از مردم از حضور امام بعدی آگاهی کامل داشتند . امام مهدى(عج ) پس از پدر، مسوولیت امامت را در سال 260 هجرى در پنج سالگى به عهده گرفتند. به دلیل بر خی از مصالح روزگارو از جمله تلاش هاى پیگیر معتمد، خلیفه عباسى و پس از او معتضد، براى دستگیرى آن  حضرت ،  ایشان مدت کوتاهی بین  سالهای  260 هجرى تا سال 329 هجرى  از میان مردم غایب شدند که این خود مقدمه ای شد بر غیبت کبرای ایشان .

 امام عصر (عج )  در دوران غیبت صغری با بر خی از یاران نزدیک خود به طور مستقیم در تماس بودند و از اوضاع حال حاضر شیعیان آگاهی می یافتند . در دوران غیبت صغری ، وظایف نواب آن حضرت، علاوه بر رسیدگى به امور مالى، گرفتن سوالات و رساندن آن به امام و رساندن پاسخ امام به مردم بود.نواب حضرت در این 69 سال  عبارتند  از  عثمان بن سعید العمرى ،  محمد بن عثمان العمرى ،  حسین بن روح نوبختى و على بن محمد سمرى. پس از اتمام دوران غیبت صغری  ،  دوران غیبت کبرى آغاز شد. آن حضرت در زمان  زمان و شرایط مساعد به اذن باری تعالی  ظهور خواهند کرد و زمین را پر از عدل و داد خواهند نمود . یکی از اهداف آن حضرت که در قرآن کریم نیز بر آن تاکید شده است ،  تشکیل  حکومت واحد جهانى الهی و  تحقق مدینه فاضله فلاسفه است . چراکه سرانجام مستضعفان به اراده الهی بر روی زمین حکومت خواهند کرد و خداوند آنان را پیشوا و وارثان زمین قرار خواهد داد .   به همین مناسبت روز ولادت امام عصر عج  بنام روز جهانی مستضعفان نامگذاری شده است .

خواهی آمد و سروها آمدنت را به تماشا خواهند نشست ... خواهی آمد و رودها حضورت را به زمزمه خواهند نشست ...خواهی آمد و جانها به تماشای حضورت قیام خواهند کرد .
باران نگاهت میان چشمان خاطره و لبخند تکرار می شود و ترنم حضور جاودانه ات ، نیایشگر نسیم و ستاره ست یا ابا صالح .

ای حلاوت ایمان در کام آدمیان و ای سترگ صبور ! نامت بلند آوازه باد وجاودانه . نیمه شعبان تو عطر خوش زیستن است در برهوت آدمیت و نگاه مهربان ات ای زیباترین اسطوره هستی  ، رایحه ریحان  . آواز پر جبرییل در پرواز عاشقانه کلامت جان می گیرد و تاریخ تو را ای همیشگی ترین ،   برای زیباترین سرودی که خواهی سرود ،  همواره خواهد ستود .
ای مفهوم سبز  صداقت و ای طلوع  استقامت ،  ظهورت را پنجره و کویر ، درخت و دریا ،ایمان و عشق و...  فریاد می کشند ...وما چشم به راه مردی از تبار آفتابیم . سوار سبز پوش جاده های هماره  !  ای آبی ترین !  دامن دامن یاس و اقاقیا میهمان  قدوم بهارینه ات باد که تجسم طراوتی و تکثیر صلابت .
مولای آب و آینه ! واژگان در تصویر بلندای تو قاصر اند و خموش.  و تو خود می دانی که دوست داشتن را چه به طاقت واژگان .
تو آرام و سکینه دلهایی ،  در عصر التهاب و تصویر ماهی درتلولو  آب  . هنوز سایه ها حضور تورا فریاد می شکند که نغمه آرمانی ایمانی  و منتقم شهادت نیکان  . ای آیه صبر خداوندی ! انتظار خوب ترینها  چه طاقت فرساست و توکه خوب ترین خوب هایی ، می دانی ...
هلا سوار سبز پوش !  چشمان منتظر،  صلای تورا لحظه لحظه  شماره می کنند و سیصد وسیزده  دلاورت  ، بی باک و استوار زمین را مهیای گامهای جاودانه تو خواهند کرد که بهار را به ار مغان خواهی آورد .
ای رحمت الواسعه و ای میراث دار پیامبر نور و رحمت ، ای ذوالفقار علی در نیام و لسان بوتراب   در کام ، صلح حسن و قیام حسین در تو متجلی است و زهد سجاد و دانش باقر و صادق در حضورت نمودار . تو خلاصه خوبی هایی در قاموس آفتاب . 
ای   زیباترین حضور   اینک در نیمه شعبان تو ایستاده ایم ...با چشمانی  عاشق و دلی سرشار از  امید  وصال که تو خواهی آمد . عزیز و ساده ترینم ، یا مهدی فاطمه ... یا اباالعشق ...نگاه  آینه مشتاق حضور توست ... تو که  روح تاریخی ،   جاری در ابدیتی مدام . مولای من سالهاست که با زمزمه نام تو در کویرستان  احساس ، رفع عطش می کنیم وآتش نبود تو را به جان خریدار .
ای آفتاب حسن برون آ دمی زابر                 کان چهره مشمشع تابانم آرزوست 


در چنین روزی در سال 329هجری قمری شیخ ابوالحسن سمری یکی از  چهار نایب اصلی امام زمان علیه السلام
به دیار باقی شتافت . مقبره ایاشن درنزدیکی مزار شیخ کلینی واقع شده است  .


در چنین روزی در سال 1329ه ش  کمیسیون نفت  مجلس شورای ملی پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور را به تصویب رساند . در بیست و چهارم اسفند ماه همان سال مجلس شورای ملی پیشنهاد کمیسیون را تصویب کرد  و در بیست و نهم اسفند صنعت نفت ایران ملی شد .

در چنین روزی در سال 1332 ه ش و چندین ماه پس از کودتای بیست و هشت مرداد 1332 ،   بین نمایندگان هشت کمپانی نفت برای تشکیل کنسرسیوم بین المللی موافقت حاصل شد دو پنجم سهام کنسرسیوم متعلق به پنج کمپانی آمریکایی، دو پنجم سهام متعلق به شرکت (سابق) نفت ایران و انگلیس و یک پنجم متعلق به شرکت رویال داچ شل و کمپانی فرانسوی خواهد بود. همچنین در این روز روزنامه اطلاعات نوشت اختلاف آمریکا و انگلستان بر سر چهار درصد سهام مانع اصلی پیشرفت مذاکرات نفت لندن بود. آمریکا نیز پیشنهاد کرد سهم شرکت سابق در کنسرسیوم نفت چهل در صد باشد. در عین حال کمپانیهای نفت متعهد شدند  سیصد میلیون دلار به شرکت سابق بپردازند.


درچنین روزی در  سال1368هجری شمسی ،   حسین قوامی از استادان بر جسته آواز ایران دیده از جهان فروبست .
بسیاری از مردم ایران تصنیف «تو ای پری کجایی » ایشان را به عنوان اثر برجسته  آوازی  می شناسند و آن را یکی از آهنگ های خاطره انگیز می دانند . استاد قوامی  در سال 1367 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه یک هنری دریافت داشت .

درچنین روزی در  سال1371هجری شمسی  استاد احمد عبادی بزرگترین استاد معاصر در حوزه نوازندگی سه تار دیده   از جهان فروبست . استاد احمد عبادی در سال 1906 میلادی در تهران دیده به جهان گشود . وی پسر میرزا عبدالله بود و تنها هفت ساله بود که پدر موسیقیدانش را از دست داد . وی و دو خواهرش مولود و ملوک و برادرش جواد تحت آموزش های روحی و علمی پدر سه تار  را به مهارت بسیار فرا گرفتند . استاد عبادی در هجده سالگی در نواختن سه تار مهارت کامل یافت . وی در طول دوره کاری  خویش آثار بسیاری را برای رادیو به اجرا در آورد که بر نامه گلها یکی از آنها بود . آخرین آثار وی به همراه استاد حسین تهرانی ( از بزرگترین استادان تمبک موسیقی ایران ) در مجموعه ای به نام شهنواز گرد آوری شده است . وی در سال 1371 ه ش در تهران دیده از جهان فروبست . از او آثار پژوهشی و تکنوازی بسیاری به جای مانده است .
شیوه های نوین کوک سه تار عنوان مهمترین اثر اوست .

در چنین روزی در سال 1075 میلادی عبدالقاسم محمود ابن عمر زمخشری خوارزمی متاله اسلامی دیده به جهان گشود.  وی از علمای شافعى مذهب است که تالیفات بسیاری از خود به جای نهاده است. کشاف عنوان مهمترین اثر اوست که شیخ طبرسی نیز برآن حاشیه نوشته است. این کتاب معروفترین و متقن‏ترین تفاسیر اهل تسنن است. از نظر نکات ادبی، به ویژه نکات بلاغتی، در میان همه تفاسیر ممتاز است . وی  کتب بسیاری  در ادب، حدیث و موعظه تألیف کرده است. با اینکه این مرد از بلاد شمالی ایران و سرزمینهای سردسیر بود سالها در مکه معظمه مجاور شد و گرمای طاقت فرسای‏ هوای آنجا را تحمل کرد، زیرا معتقد بود مجاورت بیت‏الله آثار معنوی‏ فراوانی دارد. چون سالها مجاور بیت‏الله بود به " جارالله " معروف‏ گشت و ظاهرا در همان وقت تفسیر کشاف را نوشت .زمخشری در یکی از مسافرتهای علمی زمستانی خود در خوارزم، یک پای خود را از دست داد پس از این واقعه از پای چوبی کمک می‏گرفت با همان حال‏ مسافرتهای طولانی کرد و چند سال مجاور بیت‏الله بود. تولد زمخشری در سال‏ 467 هجری و وفاتش در سال 538 واقع شده است. وی در سال 538 هجری قمری  دار فانی را وداع گفت.

در چنین روزی در سال 1722 میلادی ( 1100 ه ش ) میرمحمود پادشاه افغانستان به ایران حمله کرد .

در چنین روزی در سال 1879 میلادی اتو هان فیزیدان و شیمیدان آلمانی به دنیا آمد. وی در سال 1944 میلادی نوبل شیمی را از آن خود کرد. وی به همراه فریتس استراسمن جایزه انریکو فرمی را نیز در همین زمینه دریافت نمود.

در چنین روزی در سال 1886 میلادی ادوارد کالوین کندال شیمیدان آمریکایی به همراه فیلیپ اس هنش و تدیوس ویش استین جایزه نوبل را در رشته فیزیولوژی یا پزشکی در سال 1950 میلادی به خاطر انجام تحقیقات گسترده در حوزه ساختار و تاثیرات بیولوژیکی هورمونهای آدرنالین دریافت نمود.

در چنین روزی در سال 1899 میلادی اریک لینک لاتر رمان نویس و شاعر اسکاتلندی متولد شد. «پرستو های آبی» عنوان مهمترین اثر اوست. 

در چنین روزی در سال 1871 میلادی ایالت "شیکاگو "در  آمریکا آتش گرفت و بسیاری از ساختمانهای آن در این حریق گسترده سوخت. گفته می شود  یک چراغ نفتی باعث این آتش سوزی گسترده بوده است.

در چنین روزی در سال 1910 ریموند دولاروش نام خود را به عنوان نخستین زن خلبان در جهان ثبت کرد. وی البته جان خود را بر سر همین ماجرا گذاشت و چندین سال بعد با هواپیما سقوط کرد و در گذشت.

در چنین روزی در سال 1923 میلادی سمبن عثمان نویسنده ، شاعر و کارگردان مشهور سنگالی به دنیا آمد . «دکتر شب » عنوان مهمترین اثر اوست .

در چنین روزی در سال 883 میلادی (272 ه ق)  ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی ستاره شناس عرب دیده از جهان فروبست. ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی در سال  172 ه ق در  بلخ در خراسان بزرگ به دنیا آمد. او  ستاره شناس و نظریه پردازی بزرگ  در نجوم است .

در چنین روزی در سال 1658 میلادی صلح راسکیلد میان دو کشور سوئد و دانمارک به امضا رسید و جنگ میان این دو کشور را به پایان رساند.

در چنین روزی در  سال 1911 میلای برای نخستین بار چنین روزی به عنوان روز بین المللی زنان نامگذاری شد.  این روز همه ساله به عنوان روز جهانی زنان در کشور های مختلف گرامی داشته می شود .

در چنین روزی در سال 1916 میلادی آمریکا برای سومین بار به کوبا حمله نظامی کرد.

در چنین روزی در سال 1920 میلادی دانمارک و کوبا به عضویت جامعه ملل در آمدند.

در چنین روزی در سال 1930 میلادی مهاتما گاندی شیوه نافرمانی مدنی را در هند آغاز نمود. دلیل این امر را می توان در رفتار انگلیسی ها جستجو کرد چرا که آنان با افزایش مالیات نمک قصد داشتند ارزش افزوده ای به آن ببخشند. در این حال گاندی با در ک اوضاع به همراه گروهی از طرفداران خویش در مقابل این حرکت مقاومت کرد و خود و یارانش به تهیه نمک پرداختند .

در چنین روزی در سال 1944 میلادی آمریکا بمباران برلین را از سر گرفت .

در چین روزی در سال 1951 میلادی فدراسیون بین المللی تنیس روی میز کشور مصر را به دلیل عدم انجام رقابت با تیم رژیم اشغالگر قدس، در این دوره از بازیها منع کرد.

در چنین روزی در  سال 1957 میلادی نیروهای رژیم صهیونیستی مصر را ترک گفتند  و کانال سوئز از  این پس دوباره برای ورود  کشتی های باری آزاد شد .

در چنین روزی در سال 1959 میلادی کودتای طرفدار مصر در موصل عراق شکست خورد.

در چنین روزی در سال 1965 اولین گروه از نظامیان آمریکایی شامل 3500 تفنگدار در یایی وارد ویتنام جنوبی شدند .

در چنین روزی در سال 1973 میلادی تونل آیزنهاور در ایالات متحده  آمریکا به عنوان بزرگترین تونل جهان افتتاح شد .

در چنین روزی در سال 1963 میلادی کودتای نظامی در سوریه رخ داد و نظامی جمهوری عربی پس از آن در این کشور روی کار آمد. به همین مناسبت چنین روزی به عنوان روز جمهوری عربی سوریه در این کشور گرامی داشته می شود.

در چنین روزی در  سال 1968 میلادی، جبهه آزادی بخش مورو  فعالیت های گسترده ای را علیه مارکوس دیکتاتور فیلیپین آغاز نمود. سرزمین محل سکونت مسلمانان مورو «ارخبیل‏» یا «بانگسامورو» نام دارد  و بیش از سیزده  استان مسلمان نشین در آن جای گرفته اند. جزیره پالاوان از منابع غنى طبیعی  برخوردار است و در حال حاضر فیلیپین از ذخائر آن بهره بردارى مى‏نماید. بیشترین تعداد سکنه  فیلیپین یعنی بیش از ده میلیون نفر از آنان مسلمان اند. جبهه آزادى بخش مورو از سال 1968م تا 1971م فعالیت‏ های آزادی بخش خود را به طور مخفیانه علیه مارکوس آغاز کرد  و از  سال 1972میلادی  فعالیت‏خود را علنى نمود.  در سوم ژانویه 1987 میلادی  دولت فیلیپین  موافقتنامه‏اى  با جبهه آزادى بخشت مورو امضاء کرد  و متعهد شد که سیزده  استان خود مختار مسلمان نشین را به رسمیت بشناسد.

در چنین روزی در سال 1342، محمد رضا پهلوی شاه مخلوع ایران اسدالله علم را برکنار ساخت و حسنعلی منصور به نخست وزیری رسید. امیر اسدالله علم  یکی از مهره های بر جسته انگلستان در ایران، پس از درگذشت پدرش، در بیست و نه سالگی سالگی به وزارت ‌رسید و در چندین کابینه نیز پست وزارت را نیز احراز کرد. او در به وقوع پیوستن کودتای 28 مرداد تلاش های بسیاری کرد و در واقع می توان وی را یکی از عوامل کودتا دانست. علم در دوران نخست وزیری خود مجری  انقلاب سفید بود. وی در ماجرای قیام مردم در پانزدهم خرداد 1342 به عنوان یکی از عوامل سرکوب مردمی ظاهر گشت و در این حوزه جنایات بی شماری مرتکب شد.  وی پس از اتمام دوران نخست وزیری رییس دانشگاه پهلوی شیراز شد. علم در سال 1345 بار دیگر به صحنه سیاست بازگشت و  به وزارت دربار منصوب گردید. در این پست او به مدت ده ‌سال و نه‌ ماه با شاه بود.