فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۱۵ اسفند
    • 6 March
    • ١٣ شعبان


جلال الدین محمد بلخی درششم ربیع الاول سال 604هجری قمری درشهربلخ متولد شد. اجدادش همه ازمردم خراسان بودند. پدرش بهاالدین ولدبن ولد نیزمحمد نام داشته وسلطان العلماخوانده می شده است. مولانا درهجده سالگی درشهرلارنده به فرمان پدرش با گوهرخاتون ، دخترخواجه لالای سمرقندی ازدواج کرد. وی دربیست وچهار سالگی بنا به وصیت پدردنباله کاراوراگرفت وبه وعظ وارشاد پرداخت. دیری نگذشت که سید برهان الدین محقق ترمذی به روم آمد وجلال الدین ازتعالیم وارشاد اوبرخوردارشد. شیدایی مولانا زمانی آغاز شد که اوبا شمس تبریزی آشنا شد اما شیفتگی مولانا به شمس را عده ای برنتافتند وبه بدگویی ازشمس تبریزی مشغول شدند .به سعایت برخی ازشاگردان مولانا وهمچنین بدرفتاری آنان با شمس ، شمس ازقونیه رفت . پس ازرفتن شمس حال مولانا دیگرگون شد ومریدان وشاگردانش ازرفتاری که نسبت به شمس داشتند پشیمان شده ودرصدد یافتن شمس در  دمشق برآمدند . شمس پس ازحدود پانزده ماه ، روانه قونیه شد اما این بارنیزبا جهل وتعصب عوام روبرو شد وناگزیربرای همیشه ازقونیه غایب گردید . مولانا پس ازجستجوی بسیاردرباره پیرومراد خود ، سر به شیدایی نهاد . بسیاری ازشعرهای دیوان شمس درحقیقت گزارش همین روزها و لحظات عاشقی اوست . علاوه برغزلیات شمس ، مولانا مثنوی معنوی را درشش دفتر خلق کرد که یکدوره تفسیر قرآن کریم به نظم است . فیه ما فیه نیز اثر منثور مولانا است. آن عارف نامی سرانجام روز یکشنبه پنجم جمادی الآخر سال 672 ه.ق هنگام غروب آفتاب ،  بدرود حیات  گفت. مرگش بر اثر بیماری ناگهانی بود که طبیبان از علاجش درمانده بودند. خرد و کلان مردم قونیه از مدهب ومرامی  در تشییع جنازه او حاضر بودند. مرقد او هم اکنون به زیارتگاهی درقونیه  ترکیه تبدیل شده است . از مکتب عرفانی مولانابه "مولویه " یاد می شود که رکن اصلی آن را سماع تشکیل می دهد . پیروان مولانا هر سال یکبار برمزار وی گرد می آیند و مراسم سماع با شکوه برگزار می کنند و از سراسر جهان برای تماشای این مراسم وحظ معنوی به قونیه می روند .

در چنین روزی در سال 1379هجری قمری  ابوالحسن فروغی از بزرگان فرهنگ ایران  دار فاین را وداع گفت  . از او آثار مختلفی به جای مانده است که از میان آنها می توان  به تاریخ ادبیات ایران اشاره کرد .


در چنین روزی در سال1079 میلادی عمر ابن خیام نیشابوری   نگارش تقویم جلالی را به پایان برد .  ابوالفتح الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام از برجسته ترین حکما و ریاضی دانان جهان اسلام   در سال 329  ه.ق در نیشابور دیده به جهان گشود . وی پس از طی تحصیلات در حوزه ای مختلف در رشته ریاضیات و نجوم تبحر خاصی یافت و در این حوزه شیوه های خاصی را در حل مسایل مختلف  ابداع کرد  .  به دلیل  تبحر و دانش عظیمی که در این دو علم بدست آورده بود  ، ملکشاه سلجوقی او را به سوی در بار  فراخواند و وی را در صدر نشاند . خیام در نزد ملکشاه دست به انجام کارهای علمی بسیاری زد که از میان آنها می توان به نگارش تقویم جلالی اشاره  کرد . او بنا به در خواست ملکشاه  رصدخانه ملکشاهی را ساخت و در صدد  اصلاح تقویم موجود بر آمد .  تقویم جلالی او که امروزه در میان ایرانیان رواج دارد از چنان اعتباری بر خوردار است که تا کنون کمتر به آن ایراد وارد شده است . همچنین گفته اند  تقویم او از تقویم گریگوری  دقیق تر است .
 پیش تر شش  گونه تقویم در حوزه تقویم مسیحی مورد لحاظ قرار می گرفت که  تقویم "چرخه  خورشیدی"  که مبدا آن سال 5777 قبل از میلاد است ، قدیمی ترین آنها به شمار می رود  . همچنین تقویم دوره ژولیان با مبدا 4714 قبل از میلاد از آن جمله است . تقویم دیگر تقویم ژولیان است که مبدا آن سال 45 قبل ازمیلاد است . دیگری تقویم سزار  اسپانیا است با مبدا سال  38 پیش از میلاد است  . مبدأ تاریخ اکسیون هم سال اول قبل از  میلاد است   والبته  مبدأ تقویم پیسا نیز سال یک قبل  از میلاد است . در حال حاضر در غالب کشور های جهان تقویم گریگوری حاکم است و بیشتر کشورها به منظور تطبیق خود با مبنای اقتصادی دیگر کشور این تقویم را مبنای کار خود قرار داده اند .
خیام تنها به این امر مبادرت نورزید و از خود آثار گرانسنگی در حوزه های مختلف علمی به جای نهاده است که از میان آنها می توان  به رساله فی شرح ما اشکال من مصادرات اقلیدس  ، رساله فی ابراهین علی المسائل الجبر و المقابله  ، میزان الحکم رساله الکون و التکلیف ، الجواب عم ثلاث مسائل اضیاء العقلی ، رساله فی الوجود ، رساله فی کلیه الوجود ، نوروزنامه و کتاب الزیج المکشاهی  اشاره کرد . خیام را امروزه بیشتر به دلیل اشعارش می شناسند . این دانشمند بر جسته جهان اسلام  در سال 517 ه.ق چشم از جهان فرو بست .


درچنین روزی در سال1957میلادی  کشورغنا از انگلستان مستقل شد .
غنا کشوری است با بیش از دویست و سی و هشت هزار   کیلومتر مربع وسعت  در نیمکره شمالی ،  درغرب قاره افریقا. این کشور در همسایگی کشورهای ساحل عاج ،  ولتای علیا  و توگو در شرق واقع شده است.کشور غنا، کشوری نیمه کوهستانی است که نواحی مرتفع آن عمدتا در نواحی مرکزی و شرقی قرار دارند. نوع حکومت این کشور جمهوری است .با نگرشی به وضعیت تاریخی این کشور می توان در یافت که غنا از گذشته های دور تحت نفوذ استعمار گران پرتغالی قرار داشت . این کشور در آن زمان مشهور به ساحل طلا بود و پس از پرتغالی ها ، انگلیسی ها شروع به دست یازیدن بر این سرزمین کردند . در سال1951 بریتانیا قانون اساسی جدیدی برای غنا نوشت و این کشور را صاحب نوعی استقلال محدود دانست . در همین سال اولین انتخابات عمومی در این کشور  برگزار شد . در این انتخابات قوام نکرومه رهبر حزب ملی خلق به نخست وزیری دست یافت . در مارس سال 1957 میلادی،کشور «ساحل طلا» نام جدید « غنا» به  استقلال دست یافت . در  ژوئیه سال1960 نوع حکومت این کشور به همت قوام نکرومه تبدیل به جمهوری شد و خود نکرومه قدرت را دست گرفت.قانون اساسی کشور در سال 1979 تدوین شده که به موجب آن قوه مقننه از یک مجلس ملی با 140 عضو تشکیل یافته است.
کشور غنا در سال 1957 از انگلستان مستقل شده و روز ملی آن ششم مارس است.


درچنین روزی در سال1714میلادی جنگهای سیزده ساله  میان  کشور های  فرانسه و اسپانیا ازیک سو و  انگلستان، هلند و آلمان ازسوی دیگر به انجام رسید . گفته می شود بر یتانیا آغاز گر جنگهای یادشده  بودند و البته در پایان هم فرانسویها و اسپانیایی ها شکست خوردند .

در چنین روزی  در سال 1475 میلادی میکل آنجلو بوناروتی نقاش و مجسمنه ساز بر جسته ایتالیای به دنیا آمد . مجسمه داوود عنوان مهمترین اثر هنری اوست . میکل آنژ در  سال1564میلادی ،  چشم از جهان فروبست .وی زمانی در نزد لوران دو مدیسی به سر می برد و ژول دوم و لئون دهم پاپ های معاصر  به او کارهای صنعتی و هنری محول می کردند . میکل آنژ از نوابغ عصر رنسانس به شمار می رود . «مجسمه عیسای جام سپرده و مریم »، «مجسمه حضرت موسی »،« رب النوع سپیده دم» ،« روز »، «شفق »، «شب در فلورانس»  ، «تصویر های پیامبران  »و»زنان غیب گو »و» تصویر روز محشر »  از جمله اثار بر جسته اوست .  مجسمه داوود شاهکار او نام دارد . درباره اوگفته‎اند: او زیبایی شناسی هنری را به کاملترین حد هنری ارتقا داد.


 در چنین روزی در سال 1495 میلادی لوئیجی آلامانی شاعر ایتالیایی دیده به جهان گشود . «اپرای توسکانی » عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی درسال 1806 میلادی الیزابت بارت براونینگ شاعر آمریکایی متولد شد . «آرزوهایی از پر تغال »  عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی در سال 1982 میلادی  آین راند نویسنده  وفیلسوف آمریکایی متولد شد . «سرچشمه»  عنوان مهمترین اثر اوست .


 در چنین روزی در سال 1460 میلادی معاهده آلکاکواس بر سر جزایر قناری منعقد شد  . بر اساس  این معاهده  ، پرتغال جزایر قناری را به آفریقای غربی می داد .


در چنین روزی در سال 1521 میلادی ماژلان کشور گوام را کشف کرد . به همین دلیل  همه ساله چنین روزی به عنوان روز ماژلان در این کشور گرامی داشته می شود .


درچنین روزی در سال1945میلادی در رومانی  نخستین دولت کمونیستی به روی کار آمد .


در چنین روزی در سال 1799 میلادی ناپلئون یافا در فلسطین اشغالی را به اشغال خود در آورد .


در چنین روزی در سال 1899 میلای فیلیکس هافمن ،  آسپرین را به جهانیان عرضه کرد .با وقوع انقلاب صنعتی در جهان و ایجاد مشاغل صنعتی همه روزه مردم کشور های مختلف دچار تنش های روحی می شدند و البته امروزه این حالت به در جه حاد خود رسیده است . با این توصیفات بشر امروزی به دنبال     تسکین دهنده ای می گشت که تا حدودی به وی آرامش را اعطا کند لذا آسپرین به عنوان دارویی آرام بخش و مسکن در جهان رواج یافت . امروزه اگرچه توصیه بر عدم مصرف چنین دارویی شده است اما آرامبخش ها و مسکن های به مراتب شدید تر به مردم در نقاط مختلف جهان عرضه شده است .


در چنین روزی در سال 1924 میلادی دولت طرفدار حزب کارگر انگلستان بودجه نظامی را در این کشور قطع کرد .


 در چنین روزی در سال 1925 میلادی  ترکیه و بلغارستان قرار داد دوستی امضا کردند .


در چنین روزی در سال 1957 میلای نظامیان رژیم صهیونیستی باریکه غزه را به سازمان ملل واگذار می کنند .

در چنین روزی در سال 1975 میلادی ،  گروه الفتح در فلسطین با حمله به یک هتل بیش از پنجاه  صهیونیست را به هلاکت رساندند  .
 


 در چنین روزی در سال 1944 میلادی  ایالات متحده آمریکا بمباران روزانه بر لین را آغاز نمود .


در چنین روزی در سال 1960 میلادی  احمد  سوکارنو مجلس اندونزی را منحل اعلام کرد  .


در چنین روزی در سال 1964 میلادی عالیجاه محمد رهبر گروه ملت اسلام در  آمریکا نام کاسیوس محمد را به محمد علی کلی تغییر داد . محمد علی کلی پیشتر به دین اسلام گرویده بود . او یکی از بزرگترین بوکسور های جهان در دوره خود بود .


در چنین روزی در سال 1987 میلادی  بر اثر یک زلزله هفت ریشتری در اکوادور یکصد نفر کشته شدند .


همه ساله چنین روزی به عنوان روز تقدیر از سفالگران در  آمریکا گرامی  داشته می شود .


همه ساله چنین  روزی به عنوان روز درختکاری در ایران گرامی  داشته می شود . در ختکاری یکی از سنن پسندیده در اسلام است که به کرات نسبت به آن در روایات تاکید شده است .
امام صادق ع در این باره می فرمایند :
شش چیز است که مومن پس از مرگ از آنها بهره مند می شود : فرزند صالح ، مصحفی که از او بماند ، چاه آبی که حفر کرده باشد ، آبی که جاری کند ، سنت نیکی که بنهاد و در ختی که بکارد .
روایت شده است : حضرت  علی (ع ) به ایجاد نخلستان بزرگی پرداختند و به دست مبارکشان آن را به بار نشاندند .
پیامبرصلى الله علیه وآله  فرمود : هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت.
پیامبرصلى الله علیه وآله همچنین  فرمودند : هر که نهالى بکارد، خداوند به مقدار میوه‏اى که از آن درخت به دست مى‏آید، در نامه اعمال او پاداش مى‏نویسد.
همچنین امام صادق‏علیه السلام: درختان میوه را قطع نکنید که خداوند بر شما عذاب فرو مى‏ریزد.
در قرآن کریم  بیش از بیست آیه قرآن  کریم به سر و راز  رویش گیاهان اشاره می کند . در جمهور ی اسلامی ایران به همین مناسبت و به منظور توجه دهی مردم به امر مهم در ختکاری و حفظ منابع محیط زیست و زیست محیطی از پانزدهم تا بیست و دوم هر سال به نام هفته منابع طبیعی و روز درختکاری نام گذاری  شده است .


درچنین روزی در  سال1364هجری شمسی  ، آیت الله حاج مرتضی حائری یزدی استاد علوم دینی ، عضو مجلس خبرگان رهبری و  فرزند آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بنبانگذار حوزه علمیه قم چشم از جهان فروبست  .آن عالم ربانی از بدو حرکت پدربزرگوارشان برای تاسیس حوزه علمیه قم همراه ایشان بودند . پدر ایشان آیت  الله شیخ عبدالکریم حائری در اواخر سال 1332 هجری  به دعوت مردم اراک به ایران آمد  و تا سال 1340 ه ق که عازم قم شد در  حوزة علمیة شهر اراک تدریس می کرد .آیة الله حائری یزدی در اواخر زمستان 1300 هجری ه ش  به همراه  فرزند بزرگش حاج شیخ مرتضی حائری و آیت  الله محمدتقی خوانساری به قصد اجابت دعوت مردم، از اراک به سمت قم حرکت کردند و در میان انبوه جمعیت استقبال کننده وارد شهر قم شدند.ایشان در سال بعد تدوین ساختار جدید حوزه علمیه قم را به عهده گرفتند به طوری که در حال حاضر  تاسیس حوزه، تعمیر مدارس دینی و تغییر روش آموزشی از جمله یادگارهای  ایشان شمرده می شود  .


 در چنین روزی در سال 1337 ه ش دولتین ایران و   آمریکا قرار دادهای نظامی و اقتصادی  را به امضا رساندند .


 در چنین روزی در سال 1357 ه ش بر خی از سران ارتش شاهنشاهی   که جنایات بسیاری در حق مردم ایران روا داشته بودند به حکم دادگاه انقلاب اسلامی اعدام شدند . بر این اساس سپهبد فخر مدرس رییس اسبق دادرسی ارتش ، سرلشگر خواجه نوری ، رییس سابق دادگاههای ارتش ، سرلشگر بید آبادی ، فرماندار نظامی سابق تبریز ، سرتیپ یزد جردی فرماندار نظامی سابق مشهد ، سرهنگ زمانی رییس و شکنجه گر زندان سیاسی قصر ، سالار جاف نماینده سابق مجلس شورای ملی وجهانگیر تارخ شکنج گر ساواک به اعدام محکوم شدند . 


در چنین روزی در سال 1369 قانون اتاق  بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران تصویب شد این قانون بعدها در سال 1373 مورد اصلاح قرار گرفت .  اتاق یادشده  بمنظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور, تبادل افکار و بیان آرا و عقاید مدیران صنعتی, معدنی, کشاورزی و بازرگانی  تاسیس شده است . اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران موسسه ای غیر انتفاعی است که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد.مرکز اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران  در تهران می باشد. وظایف و اختیارات اتاق ایران عبارتست از:الف – ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن و کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکتی.ب – ارائه نظر مشورتی در مورد مسائل اقتصادی کشور اعم از بازرگانی, صنعتی و معدنی و مانند آن به قوای سه گانه.ج – همکاری با دستگاههای اجرائی و سایر مراجع ذیربط به منظور اجرای قوانین و مقررات مربوط به اتاق.د- ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاقهای مشترک و کمیته های مشترک با آنها بر اساسی سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران.ه – تشکیل نمایشگاههای تخصصی و بازرگانی داخلی و خارجی با کسب مجوز از وزارت بازرگانی و شرکت در سمینارها و کنفرانسهای مربوط به فعالیتهای بازرگانی, صنعتی, معدنی و کشاورزی اتاق در چارچوب سیاستهای نظام جمهوری اسلامی ایران.و – کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور و تشویق و کمک به موسسات مربوطه جهت شرکت در نمایشگاههای بازرگانی داخلی و خارجی.ز- تشویق و ترغیب سرمایه گذاری داخلی در امورتولیدی بالاخص تولید کالاهای صادراتی که دارای مزیت نسبی باشند.ح- تلاش در جهت بررسی و حکمیت در مورد مسائل بازرگانی داخلی خارجی اعضا و سایر متقاضیان از طریق تشکیل مرکز داوری اتاق ایران طبق اساسنامه که توسط دستگاه قضائی تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.ط – ایجاد و اداره مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی بمنظور انجام وظائف و فعالیتهای اتاق.ی – صدور کارت عضویت طبق آئین نامه اتاق ایران جهت تکمیل مدارک صدور کارت بازرگانی.ک – تشکیل اتحادیه های صادراتی و وارداتی و سند یکاهای تولیدی در زمینه فعالیتهای بازرگانی, صنعتی, معدنی و خدماتی طبق مقررات مربوط.ل – دائر کردن دوره های کاربردی در رشته های مختلف بازرگانی, صنعتی, معدنی و خدماتی متناسب با احتیاجات کشور.م – تهیه, صدور, تفریغ و تایید اسنادی که طبق مقررات بین المللی بعهده اتاق ایران می باشد با هماهنگی وزارت بازرگانی.ن – تشکیل اتاقهای مشترک با کشورهای دوست با هماهنگی وزارتین بازرگانی و امور خارجه.


 در چنین روزی در سال 1323 ه ش عمال رژیم پهلوی در پاسخ به اعتراضات مردمی ودانشجویی به سوی مردم در میدان بهارستان تهران تیر اندازی  کردند که بر اثر شماری مجروح شدند .


در چنین روزی در سال1354 ه ش حزب رستاخیز کار خود را آغاز کرد . پیش از این حزب دولتی  ،  در دوره حکومت منوچهر اقبال، سیستم دو حزبى ملیون و مردم برقرار شد، سپس در دوره نخست وزیرى منصور، حزب ایران نوین ایجاد گردید.پس از کشته شدن منصور، امیر عباس هویدا، حزب ایران نوین را زیر کنترل خود گرفت. طى دورانى که سیستم دو حزبى ملیون و مردم برقرار بود، محمد رضا شاه، در چند مورد خود را هواخواه تعدد احزاب در کشور دانست و گفت قصد ندارد سیستم یک حزبى برقرار کند.وى در کتاب ماموریت‏براى وطنم به این نکته اشاره کرده و گفته است: «...من چون شاه کشور مشروطه هستم، دلیلى نمى‏بینم که مشوق تشکیل احزاب نباشم و مانند دیکتاتورها، تنها از یک حزب دست نشانده خود پشتیبانى نمایم..» . در سال 1354 شاه از گفته‏هایش در مورد لزوم تشکیل احزاب عدول کرد.به دستور وى، حزب ایران نوین منحل شد و موجودیت‏حزب رستاخیز اعلام گردید.شاه گفت: «در آینده یک حزب وجود خواهد داشت  آنهایى که از پیوستن به حزب رستاخیز امتناع کنند، باید به طور پنهانى هواخواه حزب توده باشند» . در جاى دیگر، با اخطار به کسانى که در ابراز وفادارى نسبت‏به اصول سلطنت و قانون اساسى خوددارى کنند گفت «این خائنان یا باید به زندان بروند، یا همین فردا از کشور خارج شوند.» وقتى روزنامه نگاران خارجى یادآور شدند که این سخن شاه، با گفته‏هاى گذشته‏اش، که از سیستم دو حزبى هواخواهى مى‏کرد، مغایر است گفت: «آزادى عقیده! آزادى فکر! دموکراسى! ....با پنج‏سال سن، اعتصاب و نمایش در خیابانها! ...این دموکراسى و آزادى است! معناى این حرفها چیست؟ ..» . فکر ایجاد یک حزب واحد «فراگیر» از سوى چند تن ایرانیانى که در دانشگاههاى آمریکا علوم سیاسى - اجتماعى فرا گرفته بودند و در سلک مشاوران سیاسى مورد اعتماد شاه درآمده بودند، به شاه القا شد.اینان، تحت تاثیر نظریات ساموئل هانتینگتون  استاد علوم سیاسى دانشگاه هاروارد قرار داشتند و بر این عقیده بودند که راه رسیدن به ثبات سیاسى و پیشرفت، در کشورهاى در حال توسعه، ایجاد یک حزب نیرومند و منسجم و فراگیر است که به صورت عامل پیوند بین دولت و جامعه عمل خواهد کرد و در نهایت پشتیبان هیئت‏حاکم در اجراى برنامه‏هاى سیاسى و اجتماعى او خواهد بود.این نظریه، از سوى شاه که درگیر آشفتگیهاى سیاسى و اجتماعى بود و به یک مرکز قدرت نیرومند سیاسى نیاز داشت، مورد قبول قرار گرفت. ایدئولوگهاى مشاور شاه، از این نکته غافل بودند که یک حزب، آن هم دولتى و «شاهنشاهى‏» در کشورى چون ایران، که مردم، بخصوص روشنفکران، اقدامات هیئت‏حاکم را با تردید و سوء ظن مى‏نگریستند، وسیله و ابزار کنترل توده‏ها و به حرکت درآوردن آنها در جهت مورد نظر نیست، بلکه بسان تسمه‏اى است که سنگینى «بار» جامعه و نارضایتى آنها را به هیئت‏حاکم منتقل مى‏کند. براى پاسخ به فرمایشى بودن سیستم یک حزبى، براى آن، دو جناح محافظه کار و ترقیخواه ایجاد کردند، که هوشنگ انصارى و جمشید آموزگار، رهبران دو جناح مزبور بودند.هدف اساسى حزب رستاخیز در یک جمله خلاصه مى‏شد، تبدیل دیکتاتورى نظامى از کار افتاده شاه، به سیستم استبدادى تک حزبى دولتى! حزب رستاخیز موجودیت‏خود را با سر و صداى زیاد اعلام کرد، برنامه حزب، پیشرفت و تعالى ایران و مردم به سوى تمدن بزرگ بود.در نشریه «فلسفه انقلاب ایران‏» گفته شده بود شاهنشاه ، اندیشه «طبقه‏» را از جامعه ایران ریشه کن ساخته و همه مسائل طبقاتى و تضادهاى اجتماعى را حل و فصل کرده است [....] شاهنشاه تنها یک رهبر سیاسى ایران نیست [....] او، رهبر روحى، فکرى و قلبى ملت‏خود مى‏باشد (!)» محمد رضا شاه ضمن مصاحبه به یک خبرنگار انگلیسى گفت: «فلسفه حزب رستاخیز بر اساس دیالکتیک اصول انقلاب سفید بنا شده و در هیچ جاى جهان چنین‏رابطه و وابستگى بین رهبر و ملت وجود ندارد» . شاه به رغم این ادعاها، مردم را تهدید مى‏کرد که یا در حزب رستاخیز او نامنویسى کنند یا حق زندگى در میهن آباء و اجدادى خود ندارند.وى در یک مورد گفت: «کسى که وارد حزب جدید سیاسى نشود، دو راه در پیش دارد، چنین شخصى یا وابسته به یک سازمان غیر قانونى است، یا به حزب غیر قانونى توده، و به بیان دیگر یک خائن است.این چنین فردى جایش در یکى از زندانهاى ایران است، یا اگر مایل باشد مى‏تواند همین فردا کشور را ترک کند، بى آنکه عوارض خروج بدهد و هر جا بخواهد برود، زیرا ایرانى نیست، جزء ملت نیست و فعالیتهاى او، طبق قانون غیر قانونى و مستوجب مجازات است‏» . حزب رستاخیز در سال 1354 سازمان خود را در تهران و شهرستانها توسعه داد.کمیته مرکزى حزب، هویدا، نخست وزیر را به دبیرکلى برگزید، تقریبا همه نمایندگان عضو حزب شدند.در وزارتخانه‏ها و ادارات دولتى، عضویت در حزب رستاخیز اجبارى بود. پنج روزنامه: رستاخیز یومیه، رستاخیز کارگران، رستاخیز کشاورزان، رستاخیز جوانان و اندیشه رستاخیز، ارگان حزب بودند. کمیته مرکزى تهدید کرد کسانى که از قبول عضویت در حزب خوددارى کنند، باید پاسخگوى حزب باشند. هنگام تشکیل حزب رستاخیز، همه نیروهاى مخالف در ایران سرکوب شده بود، ولى در خارج از کشور، نیروهاى اپوزیسیون حزب را محکوم کردند.حضرت آیت الله خمینى نیز طى اعلامیه‏اى، آن را مخالف مصالح ایران و اسلام دانست.

نجاتی ، غلامرضا ،  تاریخ بیست و پنج‏ساله ایران، ج 1

در چنین روزی در سال 1264 هجری شمسی ابراهیم پور داوود استاد و محقق معاصر در رشت به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی در رشت، به تهران آمد و در مکتب درسی میرزا محمد حسینخان به تحصیل علوم پزشکی مشغول شد. وی پس از آن به بیروت، باکو و  فرانسه رفت و در فرانسه  به تحصیل حقوق مشغول شد. او در سالهای جنگ جهانی و در زمان اشغال ایران به دست متفقین با انتشار روزنامه ای به نام «رستخیز» به نکوهش متجاوزان پرداخت. 
وی پس از آن دوباره به اروپا رفت و این بار به تحقیق درباره  ایران باستان مشغول شد. او همچنین مدتی استاد دانشگاه «ویسویهاری » هند بود. پور داوود سپس به ایران بازگشت و به تدریس حقوق در ایران باستان و ادبیات ایران باستان مشغول گردید. این استاد فرزانه سرانجام پس از عمری تلاش در جهت نشر معارف در سال 1347 ه.ش. در گذشت.