فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۱۳ اسفند
    • 4 March
    • ١١ شعبان

آن حضرت درچنین روزی درسال 33 ه ق دیده به جهان گشودند. بنابراین قول حضرت علی اکبر(ع) درکربلا 28ساله بوده اند اما قول قوی ترومشهورترآن است که ایشان هجده ساله بوده اند که دراین صورت تولد آن حضرت درچنین روزی درسال 43 ه ق باید باشد .حضرت علی اکبر(ع)  پس بزرگ امام حسین(ع) بودند ومادرمکرمه شان ام البین نام داشت. آن حضرت درمیان بنی هاشم ، شبیه ترین افراد به رسول گرامی اسلام(ص) بودند وازاین روبسیاری اخلاق نیکو، حلم،علم وشجاعت آن حضرت را بسیار شبیه رسول الله ص  می دانند . حضرت علی اکبر ع اگرچه کمتر در باره ایشان در تاریخ اسلام سخن به میان آمده  است اما همان اندک دانسته ها از شخصیت بزرگ ایشان به سان  قطره ای از دریاست . اوج حضور حضرت علی اکبر ع  را می توان در واقعه جانگداز کربلا مورد بررسی قرار داد . آن بزرگواردراین مسیروبه همراه پدر بزرگواروخانواده گرامیشان زیباترین صحنه های جانبازی وایثار گری رابه منصه ظهوررساندند که نظیرآن کمتردرتاریخ دیده شده است . حضرت علی اکبر(ع) به هنگام حضوردرصحنه مبارزه با مخالفان در واقعه کربلا، درحالی که ازفرط عطش توانی نداشت تا آخرین رمق خود  از حیثیت دین دفاع کرد وسرانجام درحوالی عصرروز دهم ماه محرم به درجه رفیع شهادت نایل آمد . امام حسین (ع) به هنگام شهادت بربالین آن حضرت حضوریافت وبردنیای پس ازعلی اکبرنفرین کرد .

درچنین روزی درسال 525هجری قمری «حکیم ابُوالمَجْد مَجْدودِ بْن آدم سنایی غزنوی »شاعربزرگ  قرن ششم هجری قمری دار فانی را وداع گفت . این شاعر بزرگ ازاوایل جوانی به سوی دربارغزنوی جذب شد وبرخی ازسلاطین آن سلاله را مانند بهرامشاه دراشعارش مدح کرد . دیوان سنایی که عمده اشعارش را تا سی هزاربیت نوشته اند وامروزه نسخه چاپی آن بالغ بر چهارده هزاربیت است ، حاوی قصاید ، غزلیات ورباعیات محکم ومتین واشعارپخته وروان است . همچنین استادی وبلاغت او درمثنوی سرایی مخصوصا درحدیقه ظاهراست. به طور کلی
می توان سنایی را ازنخستین شاعران نامی اهل تصوف ایران دانست . سنایی چندین مثنوی چون حدیقه الحقیقه وطریق التحقیق و سیرالعباد الی المعاد یا کنوزالرموزرا سروده وبنا به اقوال دیگرمثنوی های دیگری هم مانند کارنامه ، عشق نامه ، عقل نامه ، غریب نامه وعوف نامه درکارنامه خود دارد. سنایی درسال 525 ه ق درغزنین دیده ازجهان فروبست .


درچنین روزی درسال 1173هجری قمری علامه ملا اسماعیل مازندرانی ازبزرگان جهان تشیع دیده ازجهان فروبست . از اوبیش ازیکصد کتاب درحوزه های مختلف علوم دینی به جای مانده است که ازمیان آنها می توان به فوائد الرجالیه و ابطال الزمان الموهوم اشاره کرد .


درچنین روزی درسال 1331هجری قمری آیت الله  آقانجفی اصفهانی ازعالمان بزرگ جهان تشیع دیده ازجهان فروبست . ایشان علاوه برتدریس وتربیت شاگردان بسیارازخود آثارگرانقدری به جای نهاده است که ازمیان آنها می توان به بحرالحقایق وجامع الانوار اشاره کرد .


در چنین روزی در سال 1975 میلادی نشست های تنظیم قرار داد الجزایر میان دولتین ایران و عراق آغاز شد .یک ماه وونیم پس از کنفرانس استانبول در جریان کنفرانس سران عضو اروپا با میانجیگری "هواری بومدین" رهبر فقید الجزایر ملاقاتی میان محمد رضا پهلوی( شاه ایران) و صدام حسین روی داد . نتیجه این دیدارصدور قرار الجزایر بود . به موجب این اعلامیه طرفین توافق کردند که مرزهای آبی خود را بر اساس  خط تالوگ ( خط فرضی که از عمیق ترین قسمت قابل کشتی رانی بستر رودخانه عبور می کند ) تعیین نمایند و در مرزها نیز یک کنترل دقیق و موثری به منظور رفع هر گونه نفوذی که جنبه خرابکارانه داشته باشد اعمال نمایند . با هدف اجرای این اعلامیه وزاری خارجه ایران ، عراق ، و الجزایر از چنین روزی در سال 1975 تا سیزدهم ژوئن به ترتیب در تهران ، بغداد ، الجزایر و بغداد گردهم آمدند . نتیجه این چهار نشست امضای عهدنامه مربوط به مرز مشترک و حسن همجواری میان ایران و عراق بود که در سیزدهم ژوئن سال 1975 صادر گردید . این عهدنامه دارای سه پروتکل ضمیمه و یک الحاقیه بود :
پروتکل راجع به علامتگذاری مجدد سرزمینی بین ایران و عراق .
پروتکل راجع به تعیین مرز در رودخانه های بین ایران و عراق
پروتکل  مروبوط به امنیت در مرز ایران و عراق .
الحاقیه مربوط به بند 5 ماده 6 عهدنامه
عهدنامه 1975 دارای 4 موافقتانمه تکمیلی نیز است که در بیست و ششم دسامبر 1975 د ر بغداد به امضا رسید .
این موافقتنامه ها عبارتند از
موافقتنامه راجع به مقرررات مروبطو به کشتیرانی در اروند رود 
موافقتنامه راجع به استفاده از آب رودخانه های مرزی
موافقتتنامه راجع به تعلیف احشام
موافقتنامه راجع به کلانتران مرزی
عهدنامه مذکور و سه پروتکل منظم آن و چهار موافقتنامه تکمیای به تصویب قوای مققننه ایران و عراق رسید .

نتیجتا بر اساس مفاد این عهد نامه طرفین مرزهای سرزمینی خود را بر اساس پروتکل قسطنطنیه مورخع 1913 و صورتجلسه های کمیسیون تعیین مرز مورخه 1914 باید تعیین نمایند . مرزهای آبی خود را براساس خط تالوگ تعیین  وامنیت و اعتماد متقایل را در مرزهای طرفین ایجاد نمایند .

( بر گرفته ازکتاب  روزها و رویدادها ، ج 2 )  


درچنین روزی در سال1848میلادی قیام مجارستانی های  آزادی خواه برضد دولت اتریش به منظور مبارزه با  سیاست استبدادی این کشور  ، آغاز شد .


درچنین روزی در سال1824میلادی لرد کلوین  فیزیکدان بر جسته انگلیسی دیده به جهان گشود . او در حوزه فیزیک حرارت تحقیقات مفصلی را انجام داده است به همین دلیل درجه بندی سنجش دما و حرارت بنام این دانشمند، نامگذاری شده است.


در چنین روزی در سال 1986 میلادی نخستین روزنامه انگلیسی چهار رنگ جهان منتشر شد . روز نامه ها امروزه غالبا چهار رنگ منتشر می شوند .

در چنین روزی  درسال 1972 میلادی آدولف گوتلیب نقاش بر جسته آمریکایی در هفتاد و یک سالگی در گذشت .

در چنینن روزی در سال 1793 میلادی نیروهای فرانسه منطقه جیر تودنبرگ هلند را به اشغال  خود در آوردند .

در چنین روزی در سال 1797 میلادی جانم آدامز  رییس جمهور آمریکا شد .

در چنینن روزی در سال 1881 میلادی کارگر رییس جمهور آفریقای جنوبی ، آتش بس در این کشور را قبول کرد .


در چنین روزی در سال 1894 میلادی در شانگهای بر اثر یک آتش سوزی گسترده بسیاری از ساختمانهای این شهر ( قریب یک هزار ساختمان  این شهر)  در آتش سوختند .


در چنین روزی در  سال 1942 میلادی در ایتالیای شمالی  ، شوروش های ضد آلمانی و ضد نازیسم در این کشور پا گرفت .

در چنین روزی در سال 1945 میلادی فنلاند علیه آلمان نازی اعلان جنگ کرد .

در چنین روزی در سال 1970 میلادی زیر دریایی اوریدیس ژاپن منفجر شد و از بین رفت .

در چنین روزی در سال 1972 میلادی لیبی و شوروی سابق قرار داد صلح و همکاری مشترک امضا کردند .

در چنین روزی در سال 1977 میلادی بر اثر یک زلزله مهیب در رومانی بیش از یک هزار و پانصد نفر جان باختند .


در چنین روزی در سال 1978 میلادی روزنامه شیکاگو دیلی نیوز یکی از معتبر ترین روزنامه های آمریکایی برای نخستین بار منتشر شد .

همه ساله چنین روزی به عنوان روز قانون اساسی در آمریکا گرامی داشته می شود .


درچنین روزی در  سال1365هجری شمسی ،  عملیات کربلای 7درمنطقه عملیاتی حاج عمران آغازشد. نیمی از منطقه عملیاتی والفجر 2 که در دوره حملات موسوم به استراتژی دفاع متحرک عراق از دست رفته بود در عملیات کربلای 2 و بقیه در عملیات کربلای هفت آزاد شد . از عملیات بدر تا پایان جنگ که فرماندهی سپاه و ارتش در جنگ از یکدیگر تفکیک شد در خشان ترین بخش از کارنامه ارتش در عملیات کربلای هفت رقم خورد . در این عملیات لشکر 64 ارومیه جانفشانی های بسیاری از خود نشان داد . در عملیات یادشده که از نوع تک نیمه گسترده  بود  ، نیروهای عراقی بیش از سه هزار کشته و زخمی و بیش از دویست و هفتاد اسیر دادند . در پایان این عملیات  چند منطقه ازحاج عمران و ارتفاعات مهمی درمنطقه عملیاتی ازوجود دشمن بعثی پاک شد.


در چنین روزی در سال 1294 ه ش محمد ولیخان تنکابنی به ریاست کابینه وقت منصوب گردید . او پس از استعفای فرمانفرما از ریییس الوزرایی به این سمت رسید .


درچنین روزی در  سال1371هجری شمسی  ، علی خادم یکی از عکاسان شهیر کشور مان چشم از جهان فروبست . وی بیش از نیم میلیون قطعه عکس در کارنامه هنری خود دارد .