فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۱۱ اسفند
    • 2 March
    • ٩ شعبان


بنا به گفته برخی مورخین درچنین روزی درسال 1039 ه ق سیل عظیمی به بلندی بیش ازقد یک انسان درمکه مکرمه جاری شد. این سیل پس ازورود به منطقه مسجد الحرام خرابی هایی را دراین مکان تاریخی ایجاد کرد وموجب مرگ بیش ازچهارده هزار  انسان شد .


درچنین روزی در  سال1294هجری شمسی  نظامیان انگلیسی با ورود به جنوب ایران ( کرمان ) پلیس جنوب ایران  را تشکیل دادند . ژنرال سایکس رهبر این گروه نظامی بود .  این گروه  بعد ازاجرای مفاد قرارداد 1907 تشکیل شد . قرار داد یاد شده  ایران  را به سه منطقه تحت نفوذ دولتهای انگلیس و روسیه تبدیل می کرد .


درچنین روزی در  سال1324هجری شمسی ،و پس از جنگ جهانی دوم  نیروهای انگلیسی  ایران را ترک گفتند. در این میان نیروهای روس همچنان بخش هایی از ایران را در تصرف خود داشتند .


در چنین روزی در سال 1357 ه ش راهپیمایى های گسترده ای در شهر های مختلف کشور علیه رژیم پهلوی برگزار شد .در این روز  دهها هزار تن در راهپیمائى های خود در خیابانهاى تهران  در مسیر میدان آزادى به اعتراض علیه رژیم پهلوی پرداختند .گفته می شود در تظاهرات روز تاسوعا بیش از نیم میلیون تن شرکت کرده بودند.آیت الله سید محمود طالقانى، که بتازگى از زندان آزاد شده بود و رهبران جبهه ملى و نهضت آزادى آن را رهبرى کردند. آنتونى پارسونز، که شاهد تظاهرات و راهپیمایى‏تاسوعا بود، مشاهدات خود را این گونه نوشته است :  «...هر دو روز - تاسوعا و عاشورا - از ساعت نه صبح تا ظهر، من در پشت پنجره اطاقم، صفوف راهپیمایانى را که از خیابان فردوسى عبور مى‏کردند، نظاره مى‏کردم.طى سه تا چهار ساعت، عرض این خیابان و پیاده‏روهاى آن، مملو از جمعیتى بود که براى پیوستن به صفوف دیگر راهپیمایان در حرکت‏بودند، تا جایى که چشم کارمى‏کرد، جمعیت موج مى‏زد  من رقم یک میلیون، تا یک میلیون و نیم تن را که روزنامه‏ها درباره تعداد شرکت کنندگان تخمین زده بودند، اغراق‏آمیز نمى‏دانم  در خیابانها، یک سرباز، یا پلیس دیده نمى‏شد و نظم جمعیت، فوق العاده و بى‏نظیر بود....»


در چنین روزی در سل 1301 ه ش مرتضی حنانه بزرگ موسیقیدان ایرانی در  تهران دیده به جهان گشود . وی از بدو کودکی به فراگیری فنون موسیقی مشغول شد و پس از پایان دوره  دبستان در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل شد . او در هنرستان ساز هورن را به عنوان   ساز تخصصی خود برگزید .  حنانه در همین  دوره هنرستان  به دلیل هوش سرشار خود توانست   کریست اول ارکستر سمفونیک هنرستان عالی تهران شود.حنانه در سال 1321 ه ش پس از دریافت  دیپلم رهبری  ارکستر سمفونیک هنرستان را به عهده گرفت . او سپس  با گروهی ازهنرمندان، ارکسترسمفونیک تهران را پایه گذاری کرد. وی پس از آن به ایتالیا رفت و مدتی دراین کشور به تحصیل موسیقی پرداخت و پس ازبازگشت عضو شورای عالی موسیقی رادیو شد. او علاوه بر  رهبری  ارکستر سمفونیک تهران ، به  تدریس موسیقی مشغول بود و در این مسیر شاگردانی چند همچون علی برلیانی و امیر علی حنانه تربیت کرد . وی علاوه بر این   عضو شوراهای مختلف موسیقی  ، مؤسس ارکستر فارابی ، تنظیم کننده واجراگر آثار آهنگسازان ایرانی باارکستر فارابی بود.  روندو کاپریچیوزا ، صبر و ظفر ، فرار از تله و ...  هزار دستان (برگرفته از آهنگ مرتضی نی داود ) از جمله مهمترین آثار اویند .   اوهمچنین  برای فیلمهای عروس دجله  ، بهلول  ، ساحل انتظار  ، لذت گناه  ، عروس دریا  ، الماس 33  ، پل  ، کاکو  ، پهلوان مفرد  ، سه قاب  ، فرار از تله  ، بابا شمل  ، راز درخت سنجد  ، قصاص  ، صمد و فولاد زره دیو  ، جهنم به اضافه ی من  ، قلندر  ، خونبارش  ، سند زنده  ، تشریفات  ، مردی که موش شد  ، تیرباران و جعفر خان از فرنگ برگشته آهنگ ساخته است. مرتضی حنانه سرانجام  در اثر سکته ی قلبی در گذشت.

در چنین روزی در سال 1320 ه ش ، عباس اسکندری  از کمونیستهای بر جسته ایران  در اسفند 1320 روزنامه « سیا ست » را منتشر کرد . این روزنامه  ارگان حزب  توده در ایران  بود و در  ایران دست به فعالیت های گسترده ای در جهت بیان اندیشه های کمونیست ها زد .  


در چنین روزی در سال 1956 میلادی ،  شاه حسین ،پادشاه اردن  گلوپ پاشای انگلیسی را از ریاست ستاد ارتش اردن عزل کرد .


در چنین روزی در سال  1878 پیمان  سن استفانو میان دو کشور روسیه و عثمانی منعقد گردید . این پیمان به جنگ چند ساله این دو کشور پایان می داد .


در چنین روزی در سال 1896میلادی هانری بکرل  فیزیکدان بر جسته برای نخستین بار توسط اشعه ایکس  خاصیت تشعشع رادیو اکتیویته  را کشف کرد .


در چنین روزی در سال 1924 میلادی آپوستتولیتوس شاعر و نویسنده یونانی به دنیا آمد . کاتیگورو عنوان مهمترین اثر اوست .


در چنین روزی در سال 1030 میلادی ی  اچ لارنس از نویسندگان بر جسته انگلیسی در چهل  چهار سالگی در گذشت . دیوید هربرت در سال 1885 در انواده ای فقیر در ناتینگام انگلستان دیده به جهان گشود . وی در جوانی پس از انجام تحصیلات به آموزگاری مشغول شد . او در همین هنگام نخستین اثر خود را در سال 1911 میلادی به نام طاووس سفید به بازار نشر عرضه کرد . وی پس از آن به سفر های گوناگون روی آورد و ایده های داستانهای بعدی خود را از این سفر ها در یافت می کرد . فرزندان ، قوس و قزح ، و دلداده خانم  چاتر لی عناوین مهمترین آثار اویند . دی.اچ. لارنس در دوره کاری خود بر نویسندگان پس از خود بسیار  تاثیر گذاربوده است . وی  در آثار خود به روابط اخلاقی نگاهی نو دارد  و  به انگاره های ارزشی چندین دهه ادبیات انگلیسی حمله می کند .


در چنین روزی در سال 1819 میلادی نخستین قانون مهاجرت آمریکا از تصویب نمایندگان کنگره این کشور گذشت .


در چنین روزی در سال 1917 میلادی انگلستان حمله خود را عراق آغاز کرد . این کشور توانست ظرف هشت روزعراق را به تصرف خویش در آورد .


در چنین روزی در سال 1923 میلادی انتشار مجله تایم آغاز شد .


در چنین روزی در سال 1193    صلاح الدین ایوبی حاکم  مصر و سوریه  در گذشت . او در برابر حملات صلیبیون به دفاع از گستره حاکمیت  اسلام پرداخت .

در چنین روزی در سال 1970 میلادی کشور رود زیا مستقل شد .


در چنین روزی در سال 1837 میلادی  جمهوری تگزاس استقلال خود را از مکزیک اعلام کرد .


در چنین روزی در سال 1946 میلادی هوشی مینه به عنوان رییس جمهور ویتنام شمالی انتخاب شد .


در چنین روزی در سال 1966 میلادی 215هزار سرباز آمریکای وارد سرزمین ویتنام شدند .


در چنین روزی در سال 1956 میلادی رییس کشور  مراکش قرار داد خود با فرانسه  را پاره کرد و استقلال خود را از فرانسه اعلام نمود .


در چنین روزی در سال 1937 میلادی مکزیک نفت خود را ملی اعلام کرد .


در چنین روزی در سال 1847 میلادی   الکساندر گراهام بل اسکاتلندی مخترع تلفن  دیده به جهان گشود . وی توانست تلفن را اختراع کند .