فهرست مناسبتها با جزئیات

    • ۱۰ اسفند
    • 1 March
    • ٨ شعبان


در چنین روزی در سال 1956 میلادی    کشور مغرب ( مراکش ) استقلال خود را از فرانسه اعلام داشت.مغرب در شمال غربی آفریقا در ساحل در یای مدیترانه و اقیانوس اطلس در غرب الجزایر قرار دارد و تنگه جبل الطارق آن را از کشور اسپانیا جدا می سازد . نژاد مردم این کشور سفید (سامی و حامی  ) است  .  زبان مردم در حال حاضر عربى است که در کنار آن زبانهاى بومى و اروپائى هم رواج دارد. از 85 میلیون سکنه مغرب بیش از 95% پیرو آئین اسلامى مى‏باشند.


در چنین روزی در سال 1992میلادی کشور بوسنی و هرز گویت به استقلال دست یافت . این کشور در شرق کرواسی و غرب صربستان واقع شده که توسط دالان کوچکی به دریای آدریاتیک پیوسته است . بیش از چهل در صد مردم این کشور اسلاو مسلمان  و سی و یک در صد از آنان صرب ،  و هفده در صد نیز کروات اند . غالب مردم این کشور به زبان بوسنیایی صحبت می کنند . اکثر مردم این کشور از دین اسلام پیروی می کنند و بقیه نیز تابع مذاهب کاتولیک  ارتدوکس هستند . حکومت این کشور اروپایی جمهوری است .


در چنین روزی در سال 1931 میلادی میخاییل گورباچف  رییس جمهورشوروی  سابق به دنیا آمد . گورباچف ابتدا در رشته حقوق تحصیل کرد . وی بعدها به سوی سیاست کشیده شد و در این مسیر با فعالیت در حزب کمونیست تا  دبیر اولی این حزب صعود کرد . او با انجام رفرم های سیاسی و اقتصادی خود به نوعی در تاریخ غرب موثر شد . پرسترویکای او که بیشتر در حوزه اقتصادی رخ می نماید درروند  سیاست داخلی و خارجی  کشور های مختلف تاثیرات مختلفی به جای نهاده است . همچنین او برای دست یابی به این فرآیند دست به اصلاحاتی  در سیاست داخلی و خارجی شوروی زد  که اولی به گلاسنوست  و دومی به تفکر نوین شهرت یافته است .


درچنین روزی در  سال1871میلادی  مجلس ملی فرانسه  ناپلئون سوم و خانواده وی را ازسلطنت دراین  کشور  خلع نمود . با خلع ناپلئون سوم از قدرت و تقریبا یکسال پس از انقلاب کبیر فرانسه بساط سلطنت از این کشور برچیده شد و جمهوریت  در این کشور رخ نمود .


در چنین روزی در سال 772 میلادی پو جیویی شاعر مشهور چینی به دنیا آمد . او همچنین فرمانروای هان توجو در این کشور بود .

در چنین روزی در سال 1633 میلادی جرج هربرت شاعر مشهور انگلیسی در سن 35 سالگی دار فانی را وداع گفت .


در چنین روزی در سال 1869 میلادی دولامارتین شاعر فرانسوی دیده از جهان فروبست .«تاریخ ژیروندون ها » عنوان مهمترین اثر اوست . وی  درسن هفتاد هشت سالگی در گذشت .  آلفونس دولامارتین شاعر ، نویسنده ، و سیاستمدار بزرگ فرانسوی در شهر ماکون فرانسه چشم به جهان گشود . لامارتین را به لحاظ عظمت اثار و روح بزرگ وی به عنوان  بزرگترین شاعر فرانسه می شناسند . او قطعات مختلف کتاب « تفکرات  شاعرانه »  را در حدود  بیست و شش سالگی سرود . انتشار این کتاب آغاز فصل تازه ای در تاریخ شعر فرانسوی به حساب می آمد . وی در مکتب رمانتیک ها با انتشار این شعر به ارج واعتبار فوق العاده ای دست یافت . چندین اثر دیگر از او نیز در افواه عموم فرانسویان قرار دارد. لامارتین در چهل سالگی عضو آکادمی فرانسه و در چهل و چهار سلگی نماینده پارلمان شد . وی در سال 1848 میلادی حکومت موقتی فرانسه را به عهده گرفت اما در انتخابات ریاست جمهوری در برابر ناپلئون سوم شکست خورد . لامارتین  ازآن  پس تنها به فعالیت های ادبی مشغول شد . مرگ سقراط ، حکومت عقلی ، سقوط یک فرشته ، زندگی اسکندر کبیر ، زندگی میکل آنژ ، مردان بزرگ خاور ، تاریخ روسیه و رازهای جدید عناوین مهمترین آثار اویند .
شعری را از او می خوانیم :
 بر گورم ، قطعه سنگی که از کوه غلتیده باشد ، بگذارید ،
تخته سنگی که چکش و تیشه بر آن نخورده باشد ،
بگذارید غبار ایام آن را بپوشاند
بر آن بنگارید : زمانی در زیر این آسمان ،
روی این تپه ماهورهای تیره ،
گهواره ی این خفته نوسان داشت .
بگذارید خاکستر من با خاکی که مرا دوست می داشت
در آمیزد ...
باشد تا صبحدم ابدیت ، بار دیگر
دیدگانم را به روی همین مکان ها بگشایم .

در چنین روزی در سال 1911 میلادی فان هوف شیمیدان و فیزیکدان آلمانی در گذشت . وی  در سال 1901 میلادی به دلیل فعالیت های گسترده علمی خود جایزه نوبل را در یافت داشت .


در چنین روزی در سال 1533 میلادی مونتانیی  فیلسوف و نویسنده دوران رنسانس فرانسه به دنیا آمد . وی در سال 1592 درگذشت .


درچنین روزی در سال 1966 میلادی  ،  نخستین سفینه فضایی بشربرسطح سیاره زهره فرود آمد. سفینه ونوس 3  را  شوروی سابق به فضا پرتاب کرده بود.


در چنین روزی در سال یک میلادی تاریخ  نویسی ژولیان در روم باستان آغاز شد .

در چنین روزی در سال 1260 میلادی هلاکو خان نوه چنگیز مغول دمشق را به تصر ف خود در آورد .

در چنین روزی در سال 1811 میلادی  هلندی ها قانون جزای فرانسه در قلعه های قاهره به اجرا گذاشتند .


در چنین روزی در سال 1872 میلادی نخستین پارک جهان تاسیس شد . پارک یلو استون که در ایالات متحده آمریکا واقع شده است یکی از قدیمیترین پارک های جهان و آمریکاست .


در چنین روزی در سال 1895 میلادی جنگ آدوا در گرفت . در این جنگ بیش از هشتاد هزار اتیوپیایی با بیست هزار ایتالیایی مهاجم به این کشور ،  وارد جنگ شدند که در پایان ایتالیایی ها شکست خوردند .

در چنین روزی در سال 1919 میلادی جنبش های استقلال طلبانه کره از ژاپن آغاز شد .

در چنین روزی در سال 1921 میلادی رواندا از انگلستان اعلام استقلال کرد .

در چنین روزی در سال 1941میلادی نیروهای آلمانی بلغارستان را مورد تهاجم خود قرار دادند .

در چنین روزی در سال 1942  میلادی نیروهای ژاپنی فرودگاه کالیجاتی جاوه اندونزی را به تسخیر خویش در آوردند .


در چنین روزی در سال 1946 میلادی پاناما دارای قانون اساسی شد . به همین جهت این روز در این کشور به نام قانون اساسی نامگذاری شده است .

در چنین روزی در سال 1952 میلادی دولت علی ماهر پاشا از قدرت کناره گیری کرد .

در چنین روزی در سال 1955 میلادی رژیم صهیونیستی با حمله به غزه چهل و هشت نفر را در این کشور کشت .


در چنین روزی در سال 1963 میلادی بیش از دویست هزار نفر از کارگران معدن فرانسه دست به اعتصابی  گسترده در این کشور زدند .